preloader

2023’ün Rüya Otomobilleri

2023’ün Rüya Otomobilleri

Yazı Boyutu:

Araba üreticilerinin bazen konseptlerle bazen de seri üretimlere yer vererek tasarladıkları en iyi konsept otomobilleri keşfedin.

Otomobiller bizi sadece bir yerden bir yere götürmez. Bazen hayal kurmamızı bazen de geleceğe olan inancımızı ayakta tutarak hayata tutunmamızı sağlayabilir. Bu türdeki otomobillere “Rüya Otomobiller” de denir. Araba üreticileri bu seride bazen konseptlerle bazen de daha da ileri giderek seri üretimlere yer verirler. Haydi gelin, 2023 yılının “Rüya Otomobilleri”ne biz göz atalım!

Alpine A290 Beta Concept: Boyutu Küçük Hayali Büyük!

2023’ün Rüya Otomobilleri

Rüya Otomobil denildiğinde bazılarımızın aklına süper sporlar gelse de bazılarımız ralli geçmişli arabaları hayal eder. Bunun farkında olan Renault da marka bünyesindeki Alpine üzerinden 2023 yılında bir konsept tanıttı. Alpine A290 Beta Concept isimli bu çalışma, Renault’nun Grup B ralli dönemindeki efsane Renault 5 Turbo 2 modelini andıran retro tasarım ögelerini barındırıyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Arkadan motorlu simge modele bir gönderme olarak bu konseptte alışılmadık bir oturma düzenine yer verilmiş. McLaren F1 ile seri üretimde efsaneleşen, önde 1, yanlarda da birer olmak üzere 3 kişilik iç mekanda sürücü koltuğu tam bir ralli otomobili gibi.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Renault bünyesindeki Alpine, mevcut model serisini genişleteceğini açıklamıştı. 2024 stratejisi kapsamında elektrikli modellerini seri üretime alacak olan Alpine, herkesin rüya garajında isteyeceği otomobiller üretecek. Bunlardan biri de A290 Beta olacak. Belki ismi ya da iç mekândaki oturma düzeni değişebilir ama 80’ler ve 90’lardaki ateşli hatchbackler tamamen elektrikli altyapıyla yeniden garajlarımızdaki yerlerini alacak.

Audi Activesphere Concept: Serüvende Son Halka!

2023’ün Rüya Otomobilleri

Audi, geleceğinden ipuçları veren “Sphere” kavram otomobillerinin ilkini 2021’de tanıtmıştı. Farklı kabin formlarındaki bu deneysel çalışmaların dördüncüsü ise Activesphere Concept oldu. Marka logosundaki dört halkayı temsil eden her bir modelde elektrikli altyapıya yer verildi. Serinin son halkası ise neredeyse tüm otomobil türlerini bir arada gerçekleştirebilen yetenekleri barındırıyor: Bir spor otomobil, bir pick-up ya da konforlu bir sedan!

2023’ün Rüya Otomobilleri

4,98 metre uzunluğundaki Activesphere Concept, yerden yüksekliğini ve arazi yeteneğini gösteren 22 inçlik büyük jantlarıyla lüks sınıf bir spor otomobilden daha fazlası olduğunu gösteriyor. Audi modellerinde aktif yaşamı simgeleyen “Sportback” arka tasarım, bir düğme yardımıyla “Active Back” isimli açık bir kargo alanına dönüşebiliyor. Bu sayede e-bisikletler veya su ve kış sporları ekipmanlarını taşımak için imkân sunuyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

600 km’nin üzerinde elektrikli menzil ve 800 volt teknolojisi sayesindeki son derece hızlı şarj süreleriyle Audi Activesphere Concept, elektrikli araçların sürdürülebilirliğini, dinamiklerini ve uzun mesafe kabiliyetini bir araya getiriyor. Yüksek teknolojili Artırılmış Gerçeklik gözlükleri, gerçek ortamın ve rotanın bir görünümünü sunarken, aynı anda 3D içeriği ve etkileşimli öğeleri görüntülüyor, sürücüler ve yolcular için ayrı ayrı yapılandırılabiliyor. Bu, sürüş durumu ve navigasyon gibi sürüşle ilgili bilgilerin sürücü tarafından görüntülenebileceği anlamına geliyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

İç kısımda kontrol panelleri ve diğer sanal ekranlar, çıplak gözle görülemeyecek şekilde gizli ve minimalist bir tasarıma bürünebiliyor. Otonom modda sürüş yaparken gösterge paneli, direksiyon simidi ve pedallar görünmez bir konumda kokpitin içinde kaybolabiliyor. Özellikle ilk koltuk sırasında, sürücünün önünde aktif alanın ön ucuna ve ötesine uzanan geniş bir alan açılıyor. Araç içindeki yolcular kontrol panelleri ve sanal ekranlar gibi dokunmaya duyarlı alanları çıplak gözle göremiyorlar ancak, Artırılmış Gerçeklik-AR optiği ve kulaklıkları sayesinde, bu alanlara dokunduklarında gerçek zamanlı olarak tepki alabiliyorlar.

BMW Touring Coupe Concept: Lütfen Üretin!

2023’ün Rüya Otomobilleri

BMW, uzun yıllardır sponsor olduğu Concorso d’Eleganza Villa d’Este’nin 2023 versiyonu için çok özel bir otomobil tanıttı. BMW Z4 bazlı BMW Touring Coupe Concept, “Palyaço Ayakkabısı” lakaplı Z3 Coupe ve ilk jenerasyon Z4 Coupe gibi modellerinin devamı niteliğinde ve hemen seri üretime alınabilecekmiş gibi dursa da marka şimdilik bu fikri onaylamadı. Sadece birkaç adet, onlar da sadece özel sipariş verebilecek ve kesenin ağzını sonuna kadar açabilecek kişiler için olabilir. Ancak bu haberimizin amacı hayal kurmak ve neden olmasın demek istiyoruz!

2023’ün Rüya Otomobilleri

BMW Touring Coupe Concept’e dönecek olursak, “Shooting Brake” tarzı arka tasarımıyla markanın en yeni “Palyaço Ayakkabısı” şimdiden tüm kalpleri çaldı. Motor olarak sıralı 6 silindirli turbo beslemeli ünitenin 400 beygir seviyesinde olduğu açıklanan bilgiler arasında. Seri üretim BMW Z4 ve Toyota Supra modellerinde de kullanılan bu motor manuel şanzıman ile kombine edilmiş. Z4’te de kısıtlı olsa son manuel şanzımanı sunmaya devam eden BMW, belki de saf sürüş zevkini yaşatmak isteyen kullanıcılar için bu özel otomobili, simgesel de olsa yollara çıkartacaktır.

{17224}

Mercedes-Benz Vision One-Eleven Concept: Gelecek Hemen Gelsin!

2023’ün Rüya Otomobilleri

Mercedes yine yaptı yapacağını! Otomobilin mucidi yıldızlı marka, 2023 itibarıyla tanıttığı kavram aracı Vision One-Eleven Concept ile bir kez daha ‘interneti çaldı!’ Göz alıcı turuncu renkli bu tasarım çalışması, markanın 60’lı ve 70’li yıllardaki deneysel çalışmaları C 111 serisini günümüze taşıyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Mercedes C 111 otomobilleri, o dönemlerin Wankel ve Turbo Dizel motorların gelişimi için görev alıyorlardı. Yukarı doğru açılan “Martı Kanat” kapılarıyla markanın 300 SL modeline gönderme yapan serinin izinden günümüze geldiğimizdeyse bu sefer Vision One-Eleven Concept benzer bir görünümde ancak elektrikli bir altyapıda geleceğe ışık tutuyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Axial-flux olarak adlandırılan, teoride eksenel akımlı elektrikli motorların kullanılacağı bu teknolojiye özel bir yatırım yapan Mercedes, Vision One-Eleven Concept’in her bir tekerleğindeki motorların gücü toplandığında 1.300 beygire ulaşabilir.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Böylesine yüksek bir performansın kontrol edilebilmesi adına, markanın EQ modellerindeki “One-Bow” yani “Gergin Yay” tasarımı kullanıldı.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Yüksek dayanımlı, bal peteği formundaki yüzde 100 geri dönüşümlü polyesterden üretilen iç mekân elementleri bu türdeki bir “Rüya Otomobili”nde ilk defa “Lounge” konseptine yer verilmesine engel olmamış. Turuncu ve beyaz kontrastlı iç mekanda Formula 1 deneyimindeki detaylar, direksiyon ve koltuklara aktarılmış. Bize de hayal kurması kalmış!

Porsche Mission X Concept: 75. Yaş Hediyesi!

2023’ün Rüya Otomobilleri

Porsche, 75. kuruluş hediyesi olarak kendini Mission X Concept ile ödüllendirirken, bizlere de böylesine bir otomobille hayal kurmak düşüyor! Porsche yöneticilerinin yaptıkları açıklamalar ise bu kavram aracının gerçek olabileceği yönünde sinyaller barındırıyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Markanın geçmişte 959, Carrera GT ya da 918 Spyder gibi seri üretim zirve modellerin de bir ön gösterimlerinin bulunduğunu hatırlatan yöneticiler, Mission X Concept’in de alacağı tepkiler doğrultusunda seri üretime aktarılabileceğine dair ipuçlarını verdiler. Ancak kesin olan bir nokta var ki, o da bu model markanın “e-performance” güç aktarımına sahip olacak.

2023’ün Rüya Otomobilleri

4.5 metrelik uzunluğu ve 2 metrelik genişliğiyle, geçmişteki süper ve hiper Porsche modellerine yakın boyutlar da bunu doğruluyor gibi. Yeni Porsche logosunun da bir vitrini niteliğindeki Mission X Concept, özellikle Le Mans galibi modellerin de gelecekteki bayraktarı olacak gibi duruyor.

2023’ün Rüya Otomobilleri

Aracın seri üretime alınması halinde 1 beygire yaklaşık 1 kg güç-ağırlık oranıyla Nürburgring Nordschleife tur rekorunu kırmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

{5365}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları