preloader

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

02.05.2023
Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

Yazı Boyutu:

Türkiye, elektrikli otomobillerin yaygın kullanımında altyapı olarak uygun koşullara sahip mi? Elektrikli otomobil dostu bir ülke ya da şehir nasıl olunur? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde inceleyin.

Türkiye elektrikli otomobillerin yaygın kullanımında altyapı olarak uygun koşullara sahip mi? Ya da şöyle sorayım; elektrikli otomobil dostu bir ülke ya da şehir nasıl olunur? Bu sorunun cevabını dünyanın farklı noktalarında elektrikli otomobillerin yoğun bir şekilde kullanıldığı lokasyonlardan örnekler vererek anlatacağım. Gelin elektrikli otomobil sahipliğini özendirme konusunda ciddi adımlar atan Avrupa ülkelerine göz atalım.

Norveç

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

Norveç, Avrupa’nın en elektrikli otomobil dostu ülkesidir. Hükümetin çeşitli destek ve teşvikleri nedeniyle, birçok Norveçli elektrikli arabaları tercih ediyor. Norveç’te elektrikli otomobil kullanmanın sürücülere sağladığı pek çok avantaj var. Bunun başında daha az vergi ödemek geliyor. Bununla birlikte Norveçli elektrikli otomobil sürücüleri trafikte ayrıcalıklı bir statüye sahip. Örneğin köprülerde geçiş ücreti ödemek zorunda değiller, ücretsiz olarak feribotlara biniyorlar ve birçok noktada otomobillerini ücretsiz park ediyorlar. Tesla Model X, Norveç’te açık ara en çok satan elektrikli otomobil olurken, onu Nissan Leaf ve Tesla Model S takip ediyor.

Hollanda

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

Hollanda’da 72 binden fazla halka açık şarj noktası ve 2 bin 100’den fazla hızlı şarj noktası bulunuyor. Ayrıca, yine Norveç’te olduğu gibi Hollanda hükümeti de elektrikli otomobillerinin kullanımının yaygınlaşması için pek çok teşvik veriyor. Hollanda’daki en popüler elektrikli otomobil Tesla Model S, ardından Tesla Model X ve Nissan LEAF geliyor.

İngiltere

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

İngiltere, Avrupa elektrikli otomobil pazarında önemli bir oyuncu olmak istiyor. ABD’nin Kaliforniya eyaleti ve Çin’in olduğu gibi İngiltere’nin de sıfır karbon emisyonu konusunda güçlü bir stratejisi var. Hükümetin Sıfıra Giden Yol stratejisi yalnızca ticari otomobilleri değil aynı zamanda toplu taşımayı, şarj altyapısını ve çok daha fazlasını kapsıyor. Plan ayrıca 2040 yılına kadar fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışını sona erdirme önerisini de içeriyor. Birleşik Krallık’ta şu anda 16 binden fazla halka açık şarj istasyonu bulunuyor. Ülkede elektrikli otomobil satın alan sürücüler 4 bin 500 pound’a kadar destek talep edebiliyor.

{35101}

Fransa

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

Fransa, elektrikli otomobillere olan talebi canlandırmak için son dönemde birden fazla girişim başlattı. Örneğin, ülkede elektrikli ve hibrit otomobiller için 6 bin Euro’ya kadar satın alma desteği ve eski bir dizel aracın takası için 4 bin Euro’ya kadar takas programı var. Ayrıca Paris’te, 2030’dan itibaren şehirde fosil yakıtlarla çalışan arabaların trafiğe çıkmasına izin verilemeyecek. Fransa’daki en popüler elektrikli otomobil Fransız Renault ZOE. Tesla’nın tüm modelleri de Fransa’da çok fazla satıyor.

İspanya

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

İspanyol hükümeti son yıllarda daha sürdürülebilir bir trafik için 20 milyon Euro bütçeli “Alternatif Hareketlilik” planın da dahil olduğu çeşitli projeler başlattı. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, İspanya şarj istasyonları açısından en zayıf ülke olarak görünüyor. 2020 sonu verilerine göre ülkede 7 bin 600 halka açık şarj noktası bulunuyor. İspanya’nın hedefi 2030 yılına kadar İspanya üç milyondan fazla elektrikli aracın trafikte olması.

Tesla Sahipliği Türkiye’de Yeni Nesil Bir Zenginlik Statüsü Olur Mu?

Elektrikli Otomobil Dostu Avrupa Ülkeleri

Bu ülkelere baktığımızda elektrikli otomobillere ayak uydurmak için Türkiye’nin öncelikle otomobil altyapısı planlamalarına aktif olarak başlaması gerek. Bu süreçte bir numaralı ihtiyaç enerji yani şarj noktaları. Coğrafi açıdan homojen bir dağılım bu noktada çok önemli. Diğer yandan otomobil sahipliğini özendirme açısında hükümetlerin sunduğu destekler de işin diğer kritik noktası. Tesla’nın Model Y ile Türkiye’ye gelişi elektrikli otomobillerin Türkiye’de yaygınlaşması adına şüphesiz önemli bir adım. Ama gerisi gelmezse Tesla otomobil sahipliği Türkiye’de yeni nesil bir zenginlik statüsünden başka bir şey olmaz. Bu arada, BTK’nın “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” yaklaşımı Tesla’nın gelişine son dakikada bir taş koyar mı, orası da soru işareti. Takip edip göreceğiz.

{150920}

Savaş Önemli
Savaş Önemli Tüm Yazıları