preloader

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Yazı Boyutu:

Açık arttırma sonucunda 142 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı ikinci el otomobili unvanının yeni sahibi olan 1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’u keşfedin.

Dünyanın en pahalı ikinci el otomobili unvanı bir kez daha el değiştirdi. Dünyanın en pahalı ikinci el arabası artık 1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe oldu. Dünyada sadece iki adet olan muhteşem otomobil, açık arttırma sonucunda 142 milyon dolara satıldı. Bir önceki rekor, RM Sotheby’s tarafından düzenlenen açık artırmada 48.4 milyon dolara el değiştiren 1962 model Ferrari 250 GTO’ya aitti.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe ile “Dünyanın En Pahalı İkinci El Arabası” unvanında yeni bir çıta belirlendi. Bir önceki rekora göre yaklaşık 100 milyon dolarlık bir farka şahit olduk. 2014 yılında Monterey Car Week’te, Bonhams tarafından 38.1 milyon dolara satılan 1962 model Ferrari 250 GTO’nun ardından yaşanan artış yaklaşık 10 milyon dolardı. Ferrari ve Mercedes-Benz arasında el değiştiren bu unvanın bir sonraki aşamasının ne olacağı merakla bekleniyor.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Dünyaca ünlü müzayede şirketi RM Sotheby’s, bu açık artırmadan sorumluydu. Gizli açık artırmaya sadece özel davetliler katılabildi ve açılış fiyatı da 95 milyon dolardı. Oldukça çekişmeli geçen tekliflerin ardından 142 milyon dolara ulaşıldı. Aracın yeni sahibinin kim olduğu açıklanmadı. Bu sayede Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe sadece dünyanın en pahalı ikinci el otomobili olmakla kalmadı; ayrıca bir açık artırmada satılan en değerli 10 objeden biri oldu.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Sadece 2 adet prototip olarak üretilen ve yıllarca Mercedes-Benz özel koleksiyonunda yer alan 300 SLR Uhlenhaut Coupe, özel bir amaçla açık arttırmaya çıkartıldı. 142 milyon dolar gelir, çevre bilimi ve gençler için karbondan arındırma alanlarında eğitim ve araştırma bursları sağlayacak dünya çapında bir Mercedes-Benz Fonu’na aktarılacak. Bu, markanın sürdürülebilirlik hedeflerine uygun değişim değerlerine uygun olarak planlandı.

{119559}

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’yi bu derece değerli kılan birkaç özellik mevcut. Sadece 2 adet üretilmesi haricinde, yarışlarda da kullanılan bu modelden sonra “Martı Kanat” olarak anılan 300 SL modelleri seri üretime alınmıştı. Mercedes-Benz 300 SL, otomotiv tarihinin ilk süperpsor otomobili olarak anılması haricinde pek çok ilki de bünyesinde barındırıyor.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Açık arttırmadaki modelin özelliğiyle bu efsaneyi başlatması bir yana, adını aldığı Rudolf Uhlenhaut’un da bu değeri arttırması dikkat çekiyor. Rudolf Uhlenhaut, bu modelin baş mühendisi ve ortaya çıkarttığı otomobil, dünya çapındaki otomotiv uzmanları ve meraklıları tarafından otomotiv mühendisliği ve tasarımının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Açık arttırmada satılan örneği haricindeki diğer Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé, Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde sergilenmeye devam edecek. Sadece otomotiv değil, dünya tarihi için de mutlaka görülmesi gereken merkezlerden biri olan müze, Almanya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Dünyanın En Pahalı İkinci El Otomobili

Otomobil tarihinin “göz kamaştırıcı bir istisnası” olan Uhlenhaut Coupé, 5 ileri manuel şanzıman, 302 HP güç ve sadece 998 kilogram boş ağırlığa sahipti. 300 km/s maksimum hız barajına yaklaşıyordu. 1954’te Juan-Manuel Fangio bir Mercedes-Benz ile Formula 1 şampiyonu oldu ve 1955 sezonunu da domine etti. Formula 1’e paralel olarak Mercedes-Benz 300 SLR yarış spor otomobili (W 196 S) 1955 yılında Dünya Spor Otomobil Şampiyonası’nda yarıştı. Stirling Moss, efsanevi Mille Miglia’yı rekor sürede tamamlayarak Mercedes-Benz’i spor otomobil dünya şampiyonu yaptı. Büyük başarıların ardından 1955’teki Le Mans yarışında yaşanan kazada 84 kişinin hayatını kaybetmesiyle motorsporlarından çekilen marka, 1989’a kadar bu alandaki faaliyetlerini durdurmuştu.

{8504}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları