preloader

Dünyanın En Hızlı Sırt Çantası: Audi RS6 Avant

Dünyanın En Hızlı Sırt Çantası: Audi RS6 Avant

Yazı Boyutu:

Dünyanın en hızlı süpersporlarını, 5 kişilik bir aile otomobili ile geride bırakmak isteyenlerin seçimi Audi RS6 Avant… Yıllardır üretilen “sırt çantalı” performans Audi’leri arasında Amerika kıtasına ilk defa giriş yapacak olan RS6 Avant, sipariş üzerine Türkiye’ye de ithal ediliyor.

Bunu Audi başlattı ve nasıl devam etmesi gerektiğine kararı yine Audi veriyor! Doksanlı yılların başında sivil bir Audi 80 Avant’a, yani 5 kapılı mütevazı bir aile station’ına, Porsche son ayarlarını verdiği turbo beslemeli bir motor, dört tekerlekten çekiş sistemi, büyük jantlar ve devasa frenler ekleyerek Audi RS2’yi ortaya çıkartan Ingolstadtlılar, aradan geçen 25 yılda standartları Yeni RS6 Avant ile yeniden belirliyorlar. Audi RS2’nin 315 HP’lik gücü 4.8 saniyelik bir 0-100 km/s hızlanması ve 262 km/s’lik bir maksimum hız sağlıyordu. Tamamen yeni Audi RS6 Avant’ın rakamlarına bakıldığındaysa ikonik Audi RS2 bile gölgede kalabiliyor.

Dünyanın En Hızlı Sırt Çantası: Audi RS6 Avant

Audi’nin en yeni RS6 Avant’ın kalbi 4.0 litrelik çift turbo beslemeli bir V8 motor. 600 HP güç ve 800 Nm’lik tork değerleriyle sadece 3.6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Audi RS6 Avant, 250 km/s’lik hız limitörüne sahip. Eğer bu kısıtlayıcı olmasa aracın gidebileceği maksimum hızın 320 km/s olabileceği hesaplanıyor. 2020’de yollara çıktığında bu değerlere ne kadar ulaşılabileceğini göreceğiz. Tüm bu güce rağmen Audi RS6 Avant da bir hibrit otomobil. 48V’lık bir elektrikli motor desteği ile ilk kalkış anlarında ya da yavaşlarken devreye girebilen sistem sayesinde, günlük kullanımlarda 0.8 lt/100 km’ye kadar yakıt avantajı bile sağlanabiliyor. Bu denli hızlı bir otomobilin günlük hayata adaptasyonu açısından iyi bir düşünce!

Audi Sport modellerindeki yeni RS tasarım dilinin kullanıldığı Audi RS6 Avant, yeni kubbeli motor kaputu sayesinde RS Matrix LED farlarının daha keskin görünmesini sağlıyor.

Dünyanın En Hızlı Sırt Çantası: Audi RS6 Avant

{772447}

Her ne kadar Porsche, Ferrari, Aston Martin gibi otomobilleri kovalasa da sonuçta Audi RS6 Avant bir station ve buna göre de değerlendirmek gerekiyor. Bu anlamda standart Audi A6 Avant’lardan 20 mm daha alçak tasarlanmış araç 120 km/s’lik hızın üzerinde bir 10 mm daha alçalıyor. Zeminin bozuk ya da tümseklerin bol olduğu bölgelerden geçerken de 20 mm yükseltme özelliğinin olması ayrı bir avantaj. Elbette 565 litreden 1680 litreye kadar genişletilebilen büyük bagaj hacminden bahsetmeden Audi RS6 Avant’ı tam olarak anlatmış sayılmayız.

13 farklı renkte üretilen Audi RS6 Avant için Nardo Grey ve Sebring Black isimli 2 ayrı RS özel rengi de sipariş verilebiliyor. Yıllardır üretilen “sırt çantalı” performans Audi’leri arasında Amerika kıtasına ilk defa giriş yapacak olan RS6 Avant, sipariş üzerine Türkiye’ye de ithal edilecek.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları