preloader

Dünyanın En Güzel Elektrikli Otomobili Jaguar E-TYPE Zero

Dünyanın En Güzel Elektrikli Otomobili Jaguar E-TYPE Zero

Yazı Boyutu:

Gelmiş geçmiş en güzel otomobillerin hangileri olduğunu otomotiv gurularından kime sorarsanız sorun mutlaka Jaguar E-TYPE’ı sıralamaya eklerler. Alfonso Albaisa’dan Gorden Wagener’e kadar otomotiv dünyasının yaşayan süperstar tasarımcılarının tamamı Jaguar E-TYPE’ı kendilerinin tasarlamış olduklarını dilediklerini dile getirirler. Hatta, Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari bile zamanında E-TYPE için “Dünyanın En Güzel Otomobili” yorumunu yapmıştı. Bunun farkında olan Jaguar, haklı gururu E-TYPE’ı, yakın gelecekte özellikle I-PACE ile seri üretime alacağı elektrikli altyapının bir benzeriyle buluşturdu ve ortaya Jaguar E-TYPE Zero çıktı.

Dünyanın En Güzel Elektrikli Otomobili Jaguar E-TYPE Zero

Jaguar Land Rover Classic departmanı tarafından hayata geçirilen Jaguar E-TYPE Zero, 1968 model Series 1.5 olarak geçen Jaguar E-TYPE Roadster bedeninde hayat buldu. Jaguar’ın teknolojinin sınırlarını zorlayan elektrikli altyapısıyla hareket eden Jaguar E-TYPE Zero, sadece 5.5 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Bu muhteşem performansa rağmen çevreyi neredeyse hiç kirletmeyen bu özel otomobil, yüzde 100 elektrikli olmasından kaynaklı vergi avantajı sayesinde Londra’nın en merkezi yerlerine bile fazladan bedel ödemeden girebiliyor.

İçten yanmalı motora sahip orijinal modelden yaklaşık 1 saniye daha çabuk biçimde 0-100 km/s deparını tamamlayabilen Jaguar E-TYPE Zero, sadece performansıyla değil klasik otomobillerin sıkılaşan emisyon kuralları karşısındaki zorlukları aşması konusunda da muhteşem bir fikir. Bilindiği üzere, pek çok Avrupa ülkesinde emisyonlara dayalı kısıtlamalar klasik otomobillerin hareket alanını daraltıyordu. Ancak Jaguar Land Rover Classic departmanının bu dahiyane fikri sayesinde, otomotiv tarihinin en güzel otomobillerinden biri geleceğe doğru emin adımlarla yol almayı sürdürecek.

{77963}

Dünyanın En Güzel Elektrikli Otomobili Jaguar E-TYPE Zero

Jaguar E-TYPE’ın eşsiz tasarımı “Zero” adındaki bu özel versiyonda neredeyse aynen korunuyor. Orijinal modeldekilere oranla daha az enerji harcayan LED farlar farklılıklardan sadece bir tanesi. Arkadaki uzun egzoz çıkışları ise artık “gereksiz” birer detay olduğundan bunlardan vazgeçildi. Depo kapağı açıldığındaysa priz girişine rastlıyorsunuz. İç mekana göz attığınızdaysa uzun vites topuzu yerine dairesel vites butonuyla ufak çaplı bir şok yaşayabilirsiniz. İncelikle yeniden yaratılan iç mekanda dokunmatik ekrandan pek çok ayarı yönetebiliyorsunuz. Ve bu sayede Jaguar E-TYPE Zero’da olduğunuzu bir kez daha hatırlıyorsunuz. Bunun haricinde ahşap çerçeveli direksiyon simidi ya da deri koltuklar gibi klasik detaylar armoni sağlıyor.

Dünyanın En Güzel Elektrikli Otomobili Jaguar E-TYPE Zero

Jaguar E-TYPE Zero’nun motor kaputunu kaldırınca elektrikli sihir gözler önüne seriliyor. Jaguar’ın 1949 ile 1992 yılları arasında sayısız modelinde görev yapmış sıralı 6 silindirli motorun yerinde 2018 model I-PACE’den aktarılan elektrikli altyapı yer alıyor. Yaklaşık 295 HP’ye denk gelen elektrikli motor, lityum-ion bataryaları da dahil olduğunda XK Serisi 6 silindirli motor ile benzer bir ağırlıkta. Bu sebeple elektrikli E-TYPE’ın altyapısı orijinal E-TYPE ile hemen hemen aynı ayarları tutuyor. Öyle ki; elektrikli E-TYPE orijinalinden 46 kg daha hafif. Ev tipi şarj sayesinde 6 ya da 7 saatte bataryalarını dolduran Jaguar E-TYPE Zero, gerçek trafik koşullarında 270 km’lik menzil sunarak neredeyse muhteşem bir otomobil olduğunu bir kez daha gösteriyor.

2018 itibari ile satışı başlayacak E-TYPE Zero için taleplerinizi +44 (0)203 601 1255 numaralı telefondan veya [email protected] e-mail adresinden iletebilirsiniz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları