preloader

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden Chery’nin TIGGO 8 PRO modelinin özelliklerini keşfedin.

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden Chery, Mart 2023 itibarıyla yeniden Türkiye pazarına girdi. Chery’nin 2008’de ilk olarak Türkiye ile buluşturduğu ve 2011’e kadar satışta olan SUV modeli Tiggo’nun devamı niteliğindeki en yeni SUV’leri Chery Tiggo 7 Pro ve Chery Tiggo 8 Pro’e ek olarak, Chery Omoda 5 modeli de aynı anda Türkiye pazarına girdi.

En Prestijli Modeli

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük ilgiyle karşılanan Chery SUV modelleri, aradan geçen yaklaşık 15 yılın ardından, tasarımları, teknolojileri ve konfor donanımlarıyla adeta kapışılıyor. Rekabetçi fiyat politikası da bu ilginin sebeplerinden bir diğeri… Tüm modellerde “Çin’in En İyi 10 Motoru” ödülüne sahip, 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli güç ünitesine yer verilirken, şanzıman olarak 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzımanın olması bir diğer avantaj. 3 SUV model arasında, kabinindeki konfor özellikleriyle dikkat çeken TIGGO 8 PRO öne çıkıyor. Chery’nin Türkiye pazarındaki Amiral Gemisi konumundaki en lüks modeli Chery TIGGO 8 PRO’yu yakından incelemek istedik.

Rakiplerine göre daha uygun fiyattan alıcıyla buluşan Chery TIGGO 8 PRO’nun güncel fiyatları ise şöyle (Kasım 2023);
Luxury – 1.490.000 TL
Excellent – 1.640.000 TL

Garanti Süresi

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye pazarına direkt kendi giriş yapan Chery, tüm modellerinde 5 yıl veya 150.000 km garantisi vererek, Çin’de üretilen otomobillere karşı olan ön yargıyı kırmayı amaçlıyor. Markanın TIGGO 8 PRO modelini yakından incelediğimizde de kalite konusunda Çin’in kendini çokça geliştirdiğini görüyoruz. Öncelikle TIGGO 8 PRO, aynen diğer modellerde olduğu gibi Jaguar-Land Rover bazlı bir platformun üzerinden yükseliyor. Bu sayede bu iki premium markanın avantajlarını kullanabiliyor.

{94292}

Şaşırtıcı İç Mekan

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chery, TIGGO 8 PRO için, “Karadaki Üst Sınıf Kabin” deneyimi sloganını kullanıyor. 4.7 metre uzunluğu, 1.8 metrelik genişliği ve 1.7 metrelik yüksekliğe 2710 mm’lik dingil mesafesi de eklenince, 3 koltuk sırasında yeterince alan olduğuna pek bir şüphe kalmıyor. Şimdilik Türkiye’deki tek 7 koltuklu Chery olan TIGGO 8 PRO, orta sıra koltuklarının her birinin kızaklı yapısı ve sırtlıklarının ayarlanabilmesiyle en arka sıradakilerin yaşam genişliklerinin de belirlenebilmesini sağlayabiliyor. MPV’leri andıran bu adaptif ayarlanmalar sayesinde dilerseniz orta sıra koltukları makam konumuna getirin, dilerseniz de üçüncü sırayı zemine katlayarak bagajın tamamını kullanın. 5 koltuklu kullanımda bagaj hacmi 479 litre ile yeterli seviyede. Bu arada tüm koltukların aynı deri ile kaplı olduğunu vurgulamakta yarar var.

3 Dijital Ekrandaki Sürprizler

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chery TIGGO 8 PRO’nun iç mekânı şaşırtıcı donanımları barındırıyor. Deri koltuklar bir yana, 3 farklı ekranın kullanımı pek çok premium SUV’da henüz yok. Bunlardan 12,3 inçlik gösterge paneli sürücü önünde, direksiyonun arkasında yer alıyor. 12,3 inçlik merkezi multimedya ekranından ise tüm araç kontrolleri ve sürüş etkinlikleri takip edilebiliyor. Yüksek çözünürlükteki bu ekranda şaşırtıcı olan; araç ile sinyal verdiğinizde 360 derece görüntünün ekrana yansıtılması. 8 inçlik klima paneli ise adeta Range Rover modellerini andırıyor.

Sessiz Kabin Özellikleriyle İddialı

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chery TIGGO 8 PRO’nun gelişmiş yalıtım seviyesinin sağladığı sessizlik sürüş konforuna katkı sağlıyor. TIGGO 8 PRO’nun rölanti devrinde ölçülen gürültüsü sadece 39,9 dB. Ayrıca motor, son derece sessiz çalışıyor ve şehir içi sürüşlerinde kabin içinde duyulan gürültü seviyesi tamamen minimize ediliyor. Mühendislerin uyguladığı gelişmiş çözümler kadar TIGGO 8 PRO’nun NVH performansında (Araç üretiminde kullanılan parçaların seyir esnasında bükülmelerinin ölçüldüğü bir parametre) geniş ses emici kumaş alanların da payı var.

{101838}

Kapsamlı Donanım

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oldukça kapsamlı donanımıyla dikkat çeken Chery TIGGO 8 PRO’nun en üst donanım seviyesi olan Excellent’ın, aradaki fiyat farkını kolaylıkla kapatabilecek ekstraları bulunuyor. Luxury donanıma ek olarak en fazla dikkat çeken avantajları, ADAS adındaki sürüş destek sistemlerinin çok daha kapsamlı olması. Öte yandan Akıllı Sesli Komut Sistemi de bu üst donanımla geliyor. Ön koltuklardaki hafıza ve ayarlama ayarları da daha çeşitlenirken ön koltuklarda soğutmasının da olması bir diğer avantajı.

Adaptif Sürüş Modlarıyla Ayarlanabilen Performans

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4×2 aktarma sistemli tüm Chery modellerinde olduğu gibi TIGGO 8 PRO’da da 3 farklı sürüş modu bulunuyor. 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, 183 HP güç ve 275 Nm tork üreterek, 1565 kg boş ağırlığındaki TIGGO 8 PRO’yu standart donanımdaki 235/55 R18 ölçüsündeki lastiklerle 190 km/s maksimum hıza çıkarabiliyor. 0-100 km/s hızlanması ise 9.1 saniye. Aynı motora sahip Chery modellerinden 8.1 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketim değeriyle daha az yakıyor olması da TIGGO 8 PRO’nun bir diğer avantajı.

Chery TIGGO 8 PRO’nun Fiyatı

Chery Tiggo 8 Pro Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Chery TIGGO 8 PRO’da Luxury ve Excellent olmak üzere iki donanım seviyesi sunuluyor. Lüks SUV’nin başlangıç fiyatı 1.490.000 TL iken, üst donanım modeli ise 1.640.000 ile karşımıza çıkıyor. 6 farklı renk seçeneği sunulan Chery TIGGO 8 PRO’nun Roland Mor rengi açık ara favorimiz. Bu gövde renginin taba renkli deri koltuklarla uyumu harika bir kombinasyon sağlıyor.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları