preloader

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Yazı Boyutu:

Katar’da düzenlenen dünyanın en prestijli otomobil fuarı olan Cenevre Otomobil Fuarı’nın en önemli yeniliklerini keşfedin.

Dünyanın en prestijli otomobil fuarı olan Cenevre Otomobil Fuarı, 2020 yılında COVID-19 pandemisine kurban giden ilk büyük otomotiv buluşmasıydı. O tarihten günümüze düzenlenemeyen fuar, 2024 yılında yeniden İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenecek. Ancak Cenevre Otomobil Fuarı tarihinde istisnai bir durum yaşandı ve her yıl düzenlenen fuar, 3 yıllık ayrılığın ardından kapılarını bu yıl Katar’da açtı. Anavatanı kadar yenilik barındırmayan fuara yine de önemli otomobil markaları katılarak otomobil tutkunlarıyla buluştular. İşte bu yıl Katar’da düzenlenen 2023 Cenevre Otomobil Fuarı’nın en önemli yenilikleri haberimizde yer alıyor!

Entop Simurgh: Afganistan’ın Toyota Corolla Motorlu Süperspor Otomobili!

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Süperspor otomobiller ve Afganistan, pek yan yana gelmesi beklenen bir ikili değildir. Hele ki Afganistan üretimi bir süperspor otomobiline dünya ne kadar hazır; bu da tartışmaları beraberinde getiriyor. Yine zorluklarla mücadele eden Afganistan’dan bir süperspor otomobil üretim haberlerini bir süredir alıyorduk. Ve Katar’daki Cenevre Otomobil Fuarı’nda bunun gerçek olduğunu pek çok insan gördü.

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Entop Simurgh adındaki bu havalı süperspor görünümlü otomobil aslında 2023’ün başında görüntülenen ve “Afganistan’ın İlk Spor Otomobili” unvanını taşıyan Entop Mada 9’u az da olsa geliştirilmiş versiyonu. Şirketin CEO’su Mohammad Reza Ahmadi, bu modeli seri üretime geçirebilmek ve Le Mans gibi bir yarışa çıkarabilmek için yaklaşık 43 milyon dolarlık fona ulaşmayı hedefliyor. Bloomberg’in haberine göre; Katar’daki fuara katılabilmek adına 130.000 doları şimdiden harcayan şirket, dünya çapında ses getirse de hayallerine ulaşmaları biraz zor gibi görünüyor.

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Dünyanın köklü süperspor üreticileri yerine neden Afganistan üretimi bir otomobile yatırım yaparak, garajınızda böyle bir “parça”ya yer vermek istersiniz; bu tartışılır. Ancak an itibarıyla resmi teknik özellikleri açıklanmayan Entop Simurgh ve yine öncesinde teknik verileri sır gibi saklanan Entop Mada 9’da, Toyota üretimi olan ve Corolla modellerinde yaygın biçimde kullanılan 1.8 litrelik 4 silindirli motora yer verildiği konuşuluyor. Şirket yetkilileri motor özelliklerinin “modifiyeli” olduğunu belirtseler de, bundan 20 yıl öncesinin teknolojisine sahip bir motorun sağlayacağı süperspor otomobil performansı ve gerçekliğine romantik bir biçimde inanmak istiyoruz!

Audi SQ8: Yeni Farlar ve Kesinleşen Görünüm

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Ne yazık ki bazı muhteşem otomobilleri Türkiye’de ya göremiyoruz ya da çok az görüyoruz. Bunlardan bir diğeri de makyajlanan Audi SQ8. 2023’de makyajlanarak yeni aydınlatma donanımlarına ve daha kesin tasarım detaylarına kavuşan Audi’nin SUV’deki Amiral Gemisi pozisyonundaki Q8, SQ8 ile 507 beygir güç ve 770 Nm tork sunuyor. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro ve hızlı vites geçişli 8 kademeli otomatik şanzımanın standart olduğu Audi SQ8, Katar’daki en önemli Audi yeniliğiyken, bu model ile yetinmeyenler için bir de 600 beygirlik Audi RSQ8 olduğunu hatırlatmak isteriz.

Chery OMODA 5 EV: Popüler Modele Tamamen Elektrikli Versiyon

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Mart 2023’de Türkiye pazarına güçlü bir giriş yapan Chery, dünyanın 80’den fazla ülke ve bölgesinde sunduğu modellere her geçen gün yenilerini ekliyor. Yeniliklerine yetişmekte zorlandığımız Chery, bazı pazarlarda OMODA markasıyla pazarlanan modellerindeki en önemli yeniliği eşzamanlı olarak Katar’daki fuarda ve Çin’deki “Chery Tech Day 2023”de sergiledi. Genel tasarım hatlarıyla OMODA 5 modelinin panjurlarından arındırılmış ve daha aerodinamik jantlar donatılmış bir versiyonu gibi görünen OMODA 5 EV’nin, 2024 yılından itibaren Avrupa pazarlarında da boy göstermesi bekleniyor. 61 kWh’lık batarya paketi, öndeki elektrik motoruna güç sağlarken, önden çekişli yapının 204 beygir civarında bir güç ürettiği açıklandı.

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

450 km’lik bir menzil sunması beklenen Chery OMODA 5 EV’nin 0-100 km/s hızlanmasının 7.6 saniyede tamamlandığı ve 110 kW’lık DC hızlı şarj ile bataryasının 0’dan yüzde 80’e yaklaşık yarım saatte doldurulabileceği açıklandı. Sportif SUV’nin ön bölümündeki devasa OMODA yazısı haricinde, bir egzoz sistemi olmamasından kaynaklı, siyah renkli yeni bir arka tampon altı tasarımı olduğu da dikkat çekiyor.

Toyota Land Cruiser Base: Katar’da Bunu Amacına Göre Kullanıyorlar!

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Tüm dünyada satış patlaması yaşayan SUV’ların gerçek anlamda kullanıldığı yerlerden biri olan çöller, Arabistan Yarımadası’nda bolca mevcut. Dolayısıyla, Japonların arazi efsanesi Toyota Land Cruiser’ın da en yeni neslinin, baz versiyonun da ilk olarak Katar’da gösterilmiş olmasına şaşırmak manasız! Katar’ın açık ara en fazla satılan otomobili olan Toyota Land Cruiser, geniş kişiselleştirme özellikleri, farklı iklim ve zemin koşullarına uygun fabrika çıkışlı aksesuarları ve hiçbir zaman bozulmayan-kırılmayan yapısıyla bu coğrafyanın simgelerinden biri olmayı sürdürüyor. Yeni versiyon, daha modern görünümünün yanısıra geçmişten taşınan geleneklerin de modernize edilişini yansıtıyor. İşte bunca sebepten dolayı Katar’da insanlar sadece hava atmak için değil çöllerin derinliklerine doğru yol almak için SUV’leri ve elbette SUV’lerin şahı Land Cruiser’ı kullanmayı sürdürüyorlar.

Volkswagen Terramont: Makyajlı Dev SUV!

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Volkswagen’in ülkemiz sınırlarından içeri girmeyen devasa SUV modellerinden Terramont; Çin, Ortadoğu ve “Atlas” adıyla Kuzey Amerika pazarlarındaki müşterilerle buluşuyor. Katar’daki fuarda makyajlı haliyle ilk defa sergilenen VW Terramont, daha geniş ızgara yapısı ve şekli güncellenen LED aydınlatmalarıyla daha görkemli bir ifadeye büründü. Tiguan ve Touareg ile birlikte, VW’nin Katar bölgesindeki en önemli yeniliği olan SUV, Çin’de üretilmesiyle uygun maliyetlere lüks ve konfor sağlayabiliyor.

Lamborghini Revuelto PHEV & Lanzador EV: Elveda Safkan V12’ler!

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Lamborghini de artık sıkılaşan emisyon değerlerinden ötürü safkan V12’leri bünyesinde barındıramayacak. Bu sebeple efsanevi Aventador’un yerini Revuelto alırken, model adındaki PHEV uzantısı boşuna değil! 2023’de tanıtılan ve dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Katar’daki Cenevre Otomobil Fuarı’nda yoğun ilgi gören Lamborghini Revuelto PHEV, atmosferik V12 motoruna ek olarak 3 elektrikli motorunun da desteğiyle ürettiği 1015 beygirlik sistem gücünü çift kavramalı otomatik şanzıman üzerinden yola aktarıyor.

2023 Cenevre Otomobil Fuarı'nın Tüm Yenilikleri

Marka tarihindeki ilk elektrikli model olan Lanzador, yerden yüksek yapılı, 2+2 kişilik bir GT otomobili olarak tanımlanıyor. 2023’de ortaya çıkan, Katar’da ilk olarak bir fuarda sergilenen ve marka fanatiklerini; elektrikli, emisyonsuz ve dolayısıyla V12 homurtusundan yoksun yapısıyla kızdıran Landazor EV, her ne kadar suni bir ses çıkarsa da bu duruma alışmak zaman alacağa benziyor. 1341 beygire denk gelen gücü ile Lanzador EV’nin, 2028’de yollara çıktığında 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniyede tamamlayabileceği düşünülüyor.

Bu arada bir de hatırlatma: Cenevre Otomobil Fuarı, 2024’de anavatanına dönüyor. Cenevre Otomobil Fuarı 2024, 26 Şubat 2024 günü açılıyor ve 3 Mart 2024’e kadar ziyaret edilebilecek.

{185690}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları