preloader

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Sadece İtalya’nın değil, otomotiv tarihinin en efsane markalarından Bizzarrini’nin Giotto modelini keşfedin.

Dünyadaki ekonomik denge ekseni sürekli bir devinim halindeyken, marka olmak kadar zirvedeki konumunuzu korumak da oldukça güçtür. Doğru bilgi birikimi ile ulaşılan başarılar, yıllarca akıllarda yer edinilmesini sağlar. Aradan onlarca yıl geçse de hatırlanırsınız. Pek çok kişi bilmez ama otomobil meraklıları için Bizzarrini adı da bu bahsettiklerimize örnek teşkil ediyor. Sadece İtalya’nın değil, otomotiv tarihinin en efsane mühendislerinden Giotto Bizzarrini tarafından 1964 yılında kurulan marka, 2020’de el değiştirerek yeni bir otomobil üretmek için kolları sıvadı. 2023 itibarıyla da yeni nesil koleksiyoncular için Bizzarrini’nin kurucusunun adının verildi Giotto modelinin ilk görüntüleri yayınlandı. İlk teslimatlar 2026’da gerçekleştirilecek.

Bizzarrini Neden Önemli?

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzün en fazla bilinen spor otomobil üreticilerinden Ferrari, Lamborghini ve Alfa Romeo gibi markaların tarihinde Giotto Bizzarrini’nin çok büyük katkısı bulunuyor. Kariyerine Alfa Romeo’da başlayan Giotto Bizzarrini, 1957’de Ferrari’ye transfer oldu. Tasarım, mühendislik ve test pilotluğu gibi görevler alarak tam anlamıyla işin mutfağındaki Bizzarrini, Ferrari tarihinin en önemli modellerinden bazılarının üretiminden sorumlu oldu. Bugün bile dünyanın en pahalı otomobilleri arasında yer alan Ferrari 250 GTO’da Bizzarrini’nin etkisi bulunuyor.

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ferrari’deki başarılarının ardından kendi gibi yetenekli isimlerle özel çalışmalar yürütmesi sonrası Lamborghini’ye geçen mühendis, 1964’te üretilen ilk Lamborghini’nin motorunu ortaya çıkardı. Söz konusu V12, çeşitli değişikliklerle yakın döneme kadar “Azgın Boğa”ların hız rekorları kırmasını sağladı. ISO markasında da çalıştıktan sonra kendi markasını kuran Bizzarrini’nin, 24 adet üretilen 5300GT modelleri günümüzde 2.5 milyon doları aşan değerlerde el değiştiriyor. Giotto Bizzarrini, küllerinden yeniden doğmak üzere olan Bizzarrini markasının en yeni otomobilini göremeden, Mayıs 2023’te 96 yaşındayken hayata veda etti.

Kurucusunun Adını Taşıyan Hiper Spor Otomobil

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bizzarrini’nin en yeni modeline kurucusunu adı, Giotto, verildi. Tasarımı, Giorgetto Giugiaro tarafından oğlu Fabrizio ile birlikte İtalya’nın Torino şehrindeki GFG Style’da yapılan yeni hiper otomobil, iki efsane isim arasındaki köklü geçmişe dayanıyor. Lakin, 60 yıl önce genç Giorgetto, Bertone Tasarım Evi’ndeyken ikonik Bizzarrini 5300 GT’yi tasarlamıştı. Karbon-fiber gövde, İtalyan estetiği, güzelliği ve deneyimi yansıtırken, orijinal modele de göndermeler içeriyor. Teknolojinin son nimetlerinden ultra ince LED farların, geleneksel ikili kaporta havalandırmalarının içine yerleştirilmesine ek olarak merkezde yer alan marka amblemi de bu mirası doğruluyor.

Projeyi Tesla’nın Eski Genel Müdürü Yönetiyor

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Profilden bakıldığında Giotto, 5300 GT’nin üçgen B sütununun yeniden tasarlanmış hali ve tekerlek davlumbazlarının üzerine basamaklar gibi görünecek kadar zarif bir şekilde saran arka camla öne çıkıyor. Arkadan ortadan motorlu olan Giotto’nun yırtıcı duruşu, arka tekerlekleri aracılığıyla iletilen muazzam gücün görsel bir temsili. Kariyerinde Rimac Teknoloji Şefliği, Apple Özel Projeler Grup Yöneticiliği ve Tesla Genel Müdürlüğü yapmış, şimdilerde Bizzarrini CTO’su görevindeki Chris Porritt’e göre; 2024’ün sonunda yol testlerine başlanacak olan Bizzarrini Giotto, orijinal plan doğrultusunda, pistlerdeki tur süreleri veya hızlanma rekorlarına değil, hem sürücünün hem de yolcunun duygusal katılımına dayanan net bir vizyon sergileyecek.

Formun Saflığına Odaklanılıyor

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giotto Bizzarrini’nin dehası, yalnızca güç aktarma organı seçiminde değil, aynı zamanda aerodinamik verimlilik arayışında da bu yeni hiper otomobilin ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Efsanevi Ferrari 250’den üretilen, “Bread Van” (Türkçe’de “Fırıncı Kamyoneti” demek daha doğru olacaktır) lakabıyla anılan otomobilin, dönemi için son teknoloji bir ürün olarak tasarlanması gibi, Giotto’nun arkasındaki teknik ve tasarım ekipleri de bu yeni otomobilde formun saflığı yoluyla performansa odaklandı. Formula 1’den esinlenilen ön hava yönlendiricileri ve arka difüzör, tüm sürüş koşullarında uygun bastırma kuvveti sağlamak üzere, zarif bir entegre sabit arka kanatla birleşiyor.

V12 Motorun Hacmi Giotto’nun Doğum Tarihine Gönderme Yapıyor

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arka camın kavisli çizgilerinin altında Cosworth ortaklığıyla üretilen özel Bizzarrini V12 motor yer alıyor. Yeni atmosferik Bizzarrini V12, inanması güç ama dünya çapındaki tüm yasal ve emisyon düzenlemelerini karşılayacak ve en üst düzeyde etkileşim ve sürüş kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Orijinal Lamborghini V12 üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Giotto Bizzarrini’ye dokunaklı ve yerinde bir saygı duruşu niteliğindeki motor, efsane mühendisin 6 Haziran 1926’daki doğum tarihi olan 6626 cc kapasiteye sahip olacak.

Yatırım Değeri Hızla Katlanıyor

Bizzarrini Giotto Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giotto Bizzarrini’nin en tanınmış yeteneklerinden biri, çağdaş mühendisliğin sınırlarını zorlama becerisiydi. Kendi zamanında Bizzarrini, mevcut en güçlü hafif malzemeden yoğun bir şekilde yararlandı. Benzer şekilde Giotto’nun yapımında da günümüzün en hafif, en güçlü ve en uygun malzemeleri kullanılıyor. Giotto’da, üst düzey motorsporları teknolojilerinden ve üretim süreçlerinden yararlanan karbon-fiber gövde yapısına kullanılacak. Henüz final fiyatı açıklanmayan Bizzarrini Giotto’nun birkaç milyon dolardan satışa sunulması bekleniyor. Geçmişte üretilmiş Bizzarrini modellerinde görülen en yüksek bedel, 1968’de sadece 1 adet üretilen Manta modelinde yakalanan 3 milyon dolarlık açık artırma oldu.

{165138}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları