preloader

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Üst seviye performanslı sürüşün kapılarını aralayan yeni Aston Martin Vantage’ın öne çıkan detaylarını keşfedin.

“Centilmenlerin otomobili…” Bu başlık altında değerlendireceğimiz sayılı markalardan birisi olan Aston Martin, söz konusu tasarım olduğunda da en özel örnekleri otomotiv tarihine bıraktı. Daha çok DB serisi ile zihinlerimizde yer edinen İngiliz üreticinin 1970’lerde literatüre dahil ettiği Vantage ailesi, DBS’in çizgilerini yeni bir noktaya dahil etmeyi başardı. Aradan geçen süreçte V12 gibi gerçek otomobil tutkunlarının hayallerini süsleyen motora sahip versiyonlarla da karşımıza çıkarılan Aston Martin Vantage, yenilenen dinamikleriyle marka içerisinde zirve noktaya yerleşiyor. Yeni Vantage, markanın 74 yıllık tarihindeki en hızlı ve sürücü odaklı modeli olarak asfalta çıkıyor.

50:50 Ağırlık Dağılımı

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aston Martin ekibinin Gaydon/İngiltere’de gerçekleştirilen lansman etkinliğinde tüm dünyaya duyurduğu yeni Vantage’ın tanıtımında şüphesiz dikkatimizi çeken pek çok nokta vardı. Tüm parçalar içerisinde en fazla vurgulanan “Gerçek sürücü otomobili” başlığı ise bizlerin belli başlı noktalara eğilmemizin kapılarını aralıyor. Sürüş yeteneklerinin dengeli bir altyapı ve şasiden geçtiğini çok iyi bilen Aston Martin mühendisleri, bizleri şaşırtmayarak 50:50 ağırlık dağılımı verisini büyük bir mutlulukla paylaştı. Otomobilin bu nitelikler ışığında, önden motorlu/arkadan itişli spor otomobil dinamiklerini güçlü şekilde temsil ettiğini söylemek mümkün. Bu başlık altında öne çıkan teknik özellikler arasında, Bilstein DTX uyarlanabilir amortisörler, Elektronik Arka Diferansiyel (E-diff) ve AML’ye özel 21 inç Michelin Pilot S 5 lastikler yer alıyor.

665 PS Güç Sunan El İşçiliği Motor

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Söz konusu Aston Martin olduğunda tasarım ve aerodinamik kriterleri konuşmak şüphesiz önceliklerimiz arasında olsa da, el işçiliği ile üretilen “makine dairesi”ne karşı koymamız çok kolay olmuyor. Yeni Vantage’da twin-turbo ile desteklenen 4.0 litrelik V8 motor karşımıza çıkıyor. En üst noktada 665 PS güç ve 800 Nm tork üreten ve 8 ileri ZF şanzımanla kombin edilen bu motor, bu değerler sayesinde 75 yıla merdiven dayayan macerada en hızlı verileri vadediyor. Yerini aldığı versiyona göre 155 PS güç ve 115 Nm tork daha ileride konumlanan yeni modelin 0’dan 100’e hızlanması 3,4 saniye sürüyor. Maksimum sürat verisi ise 325 km/s olarak teknik tablodaki yerini almış durumda.

Güçlenen Tasarım

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Vantage’ın performans ve sürüş nitelikleri kadar tasarımı da hissedilir oranda yukarıya taşınıyor. Yerini aldığı nesile göre 30 milimetre daha geniş olan gövde tasarımı, otomobili çok daha kaslı gösteriyor. Aston Martin’in ikonik ön ızgara tasarımının da payını aldığı revizyonlarla birlikte, motora giden hava akışında yüzde 29 iyileşme dikkat çekiyor.

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otomobilin tasarımında da yeni teknolojinin etkisiyle güzel revizyonlar da hemen dikkat çekiyor. Kaput ve tampondaki değişimleri tamamlayan yeni matrix-LED ışıklandırma grubuyla da sürece modern bir etki yansıtılıyor. Standart olarak gelen 21 inçlik jant setinin de güçlenen tasarıma olan etkisi de hissedilir derecede fazla olacak. Jant/lastik kombinasyonunun arka plan oyuncusu olan fren sisteminde opsiyonel olarak karbon seramik tercihinin yapılabiliyor olması dikkat çekiyor. Bu kombinasyonla birlikte otomobilde 27 kilograma kadar ağırlık kazanımı mümkün kılınıyor.

Kokpitte DB12 Yansımaları

Yeni Aston Martin Vantage Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Vantage’ın kapılarını açtığımızda bizleri şaşırtmayan yansımalar karşılıyor. Aston Martin’in DB12 ile değişim rüzgarlarını estirdiği kokpit tasarımı, Vantage’ın güncellemelerinde karşımıza çıkıyor. Artırılan malzeme kalitesinin özellikle dikkat çekeceği ürün gamında konsola entegre şekilde tasarlanan 10,25 inçlik yeni multimedya ekran deneyimi dikkat çekiyor. Bu ekran içerisinde standart olarak gelen 3D destekli yeni navigasyon sistemi ve Bowers & Wilkins premium ses sistemi de kullanıcı deneyiminde fark yaratacak. Yenilenen konsol tasarımında fiziksel tuşlardan vazgeçilmemiş olması da, geleneksel kullanıcıları memnun edecek. Üretim süreci kısa süre içerisinde başlayacak olan yeni Vantage için ilk teslimatlar bu yılın ikinci çeyreği içerisinde başlayacak.

{234392}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları