preloader

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Yazı Boyutu:

Bir otomobilin üretiminin sonlandırılması, her zaman model devamlılığı kaynaklı piyasa değerinin düşmesi anlamına gelmiyor. Bu haberimizde yer alan otomobillerin, son üretimlerinden biri olmaları onların koleksiyon değerini artırıyor. İşte 2023 yılında üretimi bitecek otomobiller!

Bazı otomobiller vardır değerlerini hızlıca yitirirler. Bazıları da vardır her zaman değerine değer katar; doğru bir yatırım aracı olur. Genellikle kısıtlı özel üretimlerde söz konusu değer kazanma durumu, modelin son üretim yılındaki final edisyonlarında farklı bir seviyeye yükselebilir. Ancak her otomobil için bu geçerli değildir. Bunun için söz konusu modelin; bir dönemin son örneği ya da efsaneleşmiş bir serinin son üyesi olması gibi özellikler aranır. Bir çağın kapanışını simgeleyen bu vedalara örnek olarak; son atmosferik motor, son V12 silindir yapısı ya da emisyon kurallarından dolayı şartları karşılayamayan bir performans çılgınlığını sayabiliriz. Ya da ne yazık ki arzu edilen satış adetlerine ulaşılamaması ya da vaktinden önce pazara çıkması gibi faktörler olabilir. Bu kural 2023 için de geçerli oluyor. Bu haberimizde yer alan otomobillerin hiçbiri 2023 yılında 0 km olarak satılamayacak ancak inanıyoruz ki, ilerleyen yıllarda yatırım değeri taşıyacaklar çünkü bir daha onlar gibisi gelmeyecek! Bazıları için elinizi çabuk tutmasanız da olur çünkü çoktan tükendiler ve yeni yatırımcılarının arasında el değiştirmeyi bekliyorlar!

Rolls-Royce Dawn & Wraith: Yerlerini, İsimleri ve Güç Kaynakları Değişen Modellere Bırakacaklar

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Rolls-Royce CEO’su Torsten Müller-Ötvös’ün ağzından duyulduğu kadarıyla, markanın Dawn ve Wraith modelleri için artık sipariş alımları durduruldu ve son üretimler de 2023’te teslim edildikten sonra bu modellere veda edeceğiz. Rolls-Royce elbette benzer özellikli modeller üretmeye devam edecek ancak hem isimleri farklı olacak hem de tamamen benzinli motorların güç üretimine imkân sağlanamayacak. Bu durumun sebepleri arasında elbette sıkılaşan emisyon kuralları ve yaptırımları var.

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Dünyanın en lüks otomobil üreticisi olarak anılan Rolls-Royce da elektrikli otomobil kervanına katılırken, mevcut modellerinin de üretimini sonlandırmaya başladı. Yakın dönemde açıklanan stratejiler kapsamında elektrikli lüks konusunda marka her zamanki gibi en iyi olmayı hedefliyor. Rolls-Royce cephesinden 2023’de bizi yeni haberler bekliyor gibi görünüyor.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk: En Hızlı SUV’ye Veda!

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Emisyon kurallarına yenik düşen bir diğer otomobil de Jeep Grand Cherokee Trackhawk. Dışarıdan bakıldığında neredeyse sivil bir Grand Cherokee gibi görünen bu modelin kalbini, Dodge Hellcat modellerinde de kullanılan 6.2 litrelik HEMI V8 oluşturuyor. 0-100 km/s hızlanması sadece 3.4 saniye olan bu 700 HP’lik SUV, pek çok süperspor otomobili üzebilecek potansiyeli barındırıyordu. Kendisiyle ilgili artık geçmiş zaman kipini kullanıyoruz çünkü o da artık 0 km olarak satın alınamayacak!

Lamborghini Aventador: Elveda Atmosferik V12

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

2023’ten itibaren 0 km bir Lamborghini Aventador alamayacağız. Çünkü emisyon kurallarına daha fazla dayanamayan “Azgın Boğa”nın son örneği Eylül 2022’de bantlardan tören ile indi. Aslında son Lamborghini Aventador daha önce üretilmişti ancak içinde Volkswagen Grubu’ndan 4.000 kadar otomobili taşıyan Felicity Ace gemisinin Portekiz açıklarında batmasıyla, bu son 15 örnek de Atlantik’in soğuk sularına gömüldü.

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Yeniden üretimine başlanarak tamamlanan Aventador’un son örneği bir LP 780-4 Ultimae Roadster oldu. Açık Mavi Ad Personam isimli renkteki Aventador, İsviçre pazarına gönderildi. Lamborghini’nin Miura modelinden günümüze devam eden atmosferik V12 geleneğinin de sonuna gelindi. Aventador’un yerini alacak bir sonraki modelde hibrit bir güç ünitesine yer verilecek. Bu da 50 yılı aşkın bir geleneğin yok olması anlamına geldiğinden, son Aventador’un Sant’Agata Bolognese’deki üretim tesisinden ayrılışında hüzünlü kareler oluştu.

Audi R8: quattro Geleneğinden Finale Özgü Arkadan İtişli Özel Versiyon

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Sıkılaşan emisyon kuralları sebebiyle köşeye sıkışan büyük hacimli atmosferik motorlara sahip otomobiller arasında ne yazık ki Audi R8 de yer alıyor. İki nesil boyunca, markayı gerçek anlamda süperspor arenasında temsil eden Audi R8, günlük hayatta da kullanılabilmesiyle Porsche 911 gibi sembol modellere de rakip olmuştu. V8 ve V10 motorlar, Coupe ve Roadster gövde tipleri ve az sayıdaki birkaç arkadan itişli versiyonu haricinde quattro aktarmasıyla hem filmlerde hem de yollarda başrolleri kaptı.

Ama artık veda vakti. Audi de bu sebeple ikonik otomobili için Audi R8 Coupé V10 GT RWD’i hazırladı. Sadece 333 adet üretilecek olan modelin her birinde üretim rakamı yazıyor. Mevcut R8 modellerinden daha hafif olan bu versiyonda sadece arkadan itiş kullanılıyor. Bu sayede saf sürüş zevkine odaklanılıyor. 620 HP’lik aracın 0-100 km/s hızlanması 3.4 saniye ve maksimum hızı da 320 km/s. Liste fiyatı 225.000 Euro olarak açıklanan ve 2023’te teslim edilecek modelin tamamı satılmış durumda.

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Yıllar önce kullandığımız Audi R8 V10 Plus videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Subaru Impreza WRX STI: Ralli Efsanesinde Son Perde

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Doksanlarda ralli parkurlarında fırtınalar estirerek çok sayıda Dünya Şampiyonluğu’na ulaşan Subaru Impreza WRX, STI uzantılı versiyonun üretimini 2023’de durdurma kararı alanlardan. Her ne kadar bu modelde devasa V8 motor yerine 4 silindirli turbo beslemeli bir güç kaynağı olsa da düşen karlılık ve satış adetlerinden dolayı artık bir dönemin sonuna gelmişiz gibi gözüküyor. Bu da son üretilen Subaru Impreza WRX STI’ların değerini katlayabileceği anlamına geliyor. Elbette, binek otomobil görünümündeki, manuel şanzımanlı, 4×4 tutkunlarının gözünde…

Dodge Charger/Challenger Hellcat: Muscle Car’dan eMuscle’a

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Elektrifikasyon, özellikle Kuzey Amerika’da adet deprem etkisi yarattı. Büyük hacimli V8 motorların birer birer “fişi çekilirken”, yeni yatırımlar hep fiş ile enerji alan elektrikli otomobillere yapılıyor. Yakın dönemde elektrikli “Muscle Car”larını açıklayan Dodge da bunlardan biri. Hellcat uzantılı Charger (4 kapılı sedan) ve Challenger (2 kapılı coupe) kardeşler de 2023’de bitiyor. Bir dönem, seri üretim en hızlı Amerika otomobili unvanı bulunan bu otomobiller, aşırı yakıt tüketimleri sebebiyle çevreyi bolca tüketiyorlardı.

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Dodge, hem seçenek hem de satış rakamları açısından Stellantis Grubu içindeki en haşarı markaydı. Sürekli arka tekerleklerini yakarak kalkış yapan, yüksek sesler çıkartarak drift yapan ya da rakipleri karşısında dev HEMI V8’inin homurtusunu bağırtan bir marka olarak konumlandırılıyordu. Bu havalaı ve eğlenceli gidiş hat hem finansal hem de sıkılaşan emisyon kurallarına daha fazla karşı koyamadı. Bu sebeple de Dodge, gelecek dönemde kendisini “eMuscle” yani, elektrikli otomobillerin en kaslılarını üretmeye adayacak.

Chevrolet Camaro: O Da Elektrikli Oluyor!

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Ford, Mustang ile “Muscle Car” bayrağını 2023’ten itibaren tek başına taşıyacak gibi duruyor. Çünkü Dodge gibi Chevrolet de güncel Camaro’sunda 2023’ü son tarih olarak belirliyor. Aslında Camaro ölmüyor, sadece tür değiştiriyor. Gelen haberlere göre bir sonraki Camaro elektrikli bir sedan olacakmış. Bu da gerçek “Muscle Car” tutkunları için adeta küfür niteliğinde bir değişim gibi yorumlanabilir. Bu da, kalan son 1 yılda üretilen Camaro’ların, özellikle de Z06 versiyonlarının fiyatlarının roket gibi yükselebileceğine işaret ediyor.

Chrysler 300C: Son Klasik Amerika Sedanı Da Bitiyor!

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Kaç kişi Chyrsler 300C’yi özleyecek merak ediyoruz ancak markanın tarihinde önemli bir geri dönüşü sağlamış ve yaklaşık 20 yıldır finansal olarak bir ivme kazandırmıştı. Dile kolay; 2005’ten günümüze bir kez kapsamlı bir yenilenme geçiren Chrysler 300C, bir dönem Lancia logosuyla da satılmıştı. Yatırımlarını tamamen elektriklilere yapacağını açıklayan Chrysler, 300C için de bir jübile serisi hazırladı. Toplamda 2.200 adet üretilecek bu final serisinin açıklanan fiyatı 55.000 dolardan başladı ve tamamı 12 saatte tükendi bile! Demek ki özleyecekler varmış!

BMW i3: Bir Dönem Onunla Başladı

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Elektrikli otomobiller içinde çok önemli bir model daha bantlara veda ediyor. BMW i3, günümüzdeki tamamen elektrikli mobilite çözümleri arasındaki bayrak taşıyıcı seçenek olmuştu. BMW’nin “i” tasarım felsefesinde, i3’ün, i8 ile beraber, premium anlayışta elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında payı büyüktür. Dile kolay, 2013’tan günümüze 10 yıldır yollarla buluşan i3 için de artık vakit geldi. BMW, iX3, i4, iX gibi tamamen elektrikli modellerine yakın zamanda yenilerini ekleyecek.

Nissan GT-R R35

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Bir efsanenin daha sonuna geliyoruz. 2009’dan günümüze neredeyse hiç değiştirilmeden üretilen Nissan GT-R R35 için de yolun sonu gözükmeye başladı. Modifiye tutkunlarının ya da 0-100 km/s hızlanmasında en uygun fiyata 3 saniyenin altında ulaşmak isteyenlerin ilk adresi olan Nissan GT-R R35, aynı zamanda her türlü konforu sunabilmesiyle de çok sayıda satıldı. Son üretimlere özel olarak özel renkler Nissan GT-R R35 için sunuluyor. Bunlar, Midnight Purple ve Millennium Jade isminde. Hızlanma konusunda Porsche 911 Turbo ya da Bugatti Veyron gibileri gözüne kestirmiş olan bu efsanenin R36 adındaki bir sonraki nesli için dedikodular olsa da henüz kesinleşen bir bilgi gelmedi!

Dileyenler Nissan GT-R R35.5 ile olan deneyimizi buradan izleyebilirler:

Mercedes-AMG C63 Coupe: V8’den 4’e!

2023’de Üretimi Bitecek Otomobiller

Mercedes-AMG fanatikleri panik olmasınlar; C63 serileri devam edecek ancak artık o kocaman V8’leri unutmak zorundasınız. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Sedan C63 serisinde de gördüğümüz üzere artık 4 silindirli turbo beslemeli motorlar, elektrikli desteklerle yüksek performansın üretiminde görev alacaklar. Hem emisyon hem de yakıt tüketimindeki büyük avantajlara, elektrik destekli güç üretimi de eklenince, Mercedes-AMG C63 Coupe gibi muhteşem otomobiller geleceğe aktarılmış olabilecek. Öte yandan V8 motorlu üretilen son örnekleri ise koleksiyon değerini artıracak.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları