preloader

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

30.01.2021
Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Yazı Boyutu:

Erkek ofis modasının öne çıkan trendi spor şık giyimi, stilinize kusursuzca adapte etmenizi sağlayacak ipuçlarını sıraladık.

Konu ofis stili olunca klasik tarzın dışına çıkmak zor olabiliyor. Ama son zamanlarda podyumlardan sokak stillerine oldukça sık karşımıza çıkan hem şık hem de spor duruşlu stiller sayesinde ofis modasını kendi stilinize göre adapte edebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı, hangi parçaları nasıl kullanmanız gerektiğinin ipuçları bu yazıda bir arada.

Spor Şık Stil İpucu 1: Ceketler

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Canali

Her ofis stilinde olduğu gibi spor şık tarzda kombin yaparken ceket seçmelisiniz. Klasik duruşlu kombinlerden farklı olarak daha günlük bir görünüm katmak adına kadife, keten, pamuk gibi dokulu duran kumaşlarla tasarlanmış ceketler seçebilirsiniz.

Geniş kesimli kırlangıç yaka erkek ceketleri daha çok klasik tarzda ceketlerde seçmekte fayda var. Mono yaka kesimi denilen daha dar tasarlanan ceketler spor tarzı yansıtmada daha başarılı. Ceketlerde drop ölçüsü olarak tanımlanan ceketin kalıbı da bedeninize en uygun seçimi yapmanız için önemli. Stilinizin casual olması için çok bol olmayan, kalıbı tam oturan drop seçmeniz gerekli.

Spor Şık Stil İpucu 2: Gömlekler

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Etro

Yeni sezon trendleri gösteriyor ki erkek ofis stilinde desenli gömlekleri daha sık göreceğiz. Burada önemli nokta desen konusunda aşırıya kaçmamak; Hawaii gömleklere benzeyen modellerden seçim yapmamak. Minimal, gölge desenli gömlekler eklendikleri stile hem spor bir hava katıyorlar hem de tarzı belirginleştiriyorlar. Ceketin rengiyle uyumlu ve açık tonlarda desenli gömlek, spor-şık ofis stili isteyen her erkeğin dolabında yer almalı.

Her ne kadar gömlek deseni konusunda minimaller ilk tercihimiz olsa da Etro’nun 2021 İlkbahar koleksiyonunda dikkatleri çeken şal desenleri tasarımlarına kayıtsız kalmak pek mümkün değil.

Spor Şık Stil İpucu 3: Pantolon

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Emporio Armani

Pantolon seçimi bir kombinin duruşunu etkileyen en önemli parça. Eğer bol kesimli, yüksek belli ya da paçası ayakkabının üzerinde biriken bir pantolonla sportif görünümlü ofis stili yakalamak imkansız.

Casual tarzda kombin yapmak için pantolonun vücuda oturan çok dar olmayan kesimde olması gerek. Paça boyu burada önemli bir detay. Eğer loafer gibi bir ayakkabıyla tamamlayacaksanız az da olsa bileği gösterecek şekilde paça boyunu ayarlatabilirsiniz. Ama klasik model ayakkabıyla giyecekseniz tam olarak ayakkabı ile temas edecek boyda ayarlanmalı.

Pantolonu kemerli kullanmak kesinlikle daha elegan görünmeyi sağlar. Ama belini sanki kemersiz kullansanız da gün boyunca rahat edebileceğiniz kadar mükemmel fitleme ile ayarlatırsanız, pantolonun duruşunun ne kadar değiştiğini göreceksiniz.

Kumaş pantolonlar dışında kanvas ve keten modeller de mutlaka casual stil için dolabınızda yerlerini alsın. Pantolondan daha koyu renk bir kemer ve dar kesimli bir gömlekle çabasız duran ve risk almayan bir stili kolayca yakalamış olacaksınız.

Pantolon konusunda bu sezon şu detayı da unutmamak gerek: Her ne kadar klasik pantolonlardan yana tercih kullansak da jogger pantolonlara bugünlerde daha çok şans vermek lazım. Tom Ford’un podyumda kullandığı gibi hem ton sür ton hem de spor stil ofise rahatlıkla adapte olabilir.

{773834}

Spor Şık Stil İpucu 4: Ayakkabılar

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Tods

Konu ofis stili olunca ayakkabı seçeneği olarak akla ilk gelen klasik deri ayakkabılar oluyor. Klasik tarzlar da casual stile çok yakışsa da mükemmel tamamlayıcı olması için daha rahat duruşlu tarza yönelmek gerekiyor. Bağcıklı deri ayakkabılar yerine loafer, makosen, cap toe gibi modeller daha rahat görünüm verirken görünümü kusursuzca tamamlıyor. Yaz aylarında hasır detaylarıyla güzelleşen espadril modellerini de erkek spor stili için mutlaka değerlendirin.

Spor Şık Stil İpucu 5: Aksesuarlar

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Apple

Moda editörü Anna Dello Russo’nun deyimiyle aksesuarlar gerçekten de bir stilin vitamini gibi. Gömlek, ceket ve pantolonu en uyumlu ve tarz şekilde bir araya getirdiğinizde bile eğer aksesuar kullanmıyor ya da doğru şekilde kullanamıyorsanız görünümünüz kusursuz biçimde tamamlanamaz.

Spor tarzda bir ofis stili içinde doğru aksesuarı seçmelisiniz. Ayakkabıyla uyumlu ve kombinin geri kalanıyla zıt olmayan kemer, ayakkabı detaylıca seçilmesi gereken ilk aksesuarlar. Saatlerin de en az onlar kadar stil üzerinde etkisi var. Klasik kadranlı saatler her stile uyum sağlasa da dijital saatler casual görünüme daha çok yakışıyor. Telefonla eşleşebilen ve hayatı kolaylaştırmak adına çok etkisi olan akıllı saatler de duruşlarıyla stillerde farkını gösteriyor.

Son sezonlarda yeniden aramıza dönen ceket yakasında kendini gösteren mendiller de aksesuar seçeneği olarak aklınızın bir köşesinde olsun. Eklendiği stilin havasını değiştiren yaka mendillerini kravatla aynı renk ve desende seçmenize gerek de yok. Daha çok gömlek rengine uyumlu şekilde seçeceğiniz yaka mendiliyle harika bir aksesuar kullanmış olursunuz.

Erkek stilinde yeleklerin mükemmel durması ya da stilin duruşunu aşağı çekmesi arasında çok ince bir çizgi var. Bu yüzden yelek seçerken risk almamak adına ceketinizle aynı modelde olmasına, gömleği sıkacak kadar dar olmamasına ve ceketsiz kullanıldığında pantolonun üzerinde dar durmadığına dikkat edilmeli.

Kravatlar yine aksesuarlar söz konusu olunca önemli bir detay. Resmi duruştan kaçınmak için Modern desenli ya da düz ama muhakka ince kesimli kravat kullanmalısınız.

{772420}

Spor Şık Stil İpucu 7: Renkler

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Tom Ford

Siyah vazgeçilmez asaletini her tarzda olduğu gibi sportif şıklıkta da gösteriyor. Ama biraz daha kutunun dışına çıkarak kendinizden bir şeyler katarak kombin oluşturmak isterseniz klasik görünümlerin aksine spor şık tarzlarda çok daha fazla alternatif var. Lacivert, füme, kahverengi hatta krem tonlarını seçenekler dahiline almalısınız. Bunların yanında gök mavisi, küf yeşili, limon sarısı hatta toz pembe gibi pastel tonlardaki renk kartelasına mutlaka şans verin.

Her giyim tarzında olduğu gibi erkek giyiminde de seçeceğiniz renklerde cilt alt tonunuzu bilmeniz önemli bir faktör. Eğer kendi cilt tonunuza, saç renginize göre renk seçimi yaparsanız daha nokta atışı parçalarla dolabınızı da tamamlamış olursunuz.

Spor Şık Stil İpucu 6: Soğuk Havalar İçin Alternatif

Yeni Ofis Stili Trendi: Spor Şık

Brioni

Üşüten havalarda kombin yapmak, daha çok parçayı bir araya getirmek zorunda olunduğu için zorlaşabiliyor. Bu nedenle soğuk havalarda kombin yaparken işinizi kolaylaştıracak birkaç parçayı gardıroba eklemekte fayda var. Kısa boy kaşe kabanlar, yağmur ve rüzgar geçirmeyen gabardin kumaşla tasarlanmış trençkot, güderi ceketler yün ceket bu parçalardan bazıları.

Bunlara alternatif olarak da daha sıcak kalmayı sağlayan termal iç giyim ürünleri, gömlek üzerine giyilebilecek sık dokumalı kazak ve yelekler soğuk havalar için kurtarıcı olan parçalardan.

{773827}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları