preloader

Erkek Stili İçin Püf Noktaları

02.08.2022
Erkek Stili İçin Püf Noktaları

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin ilk erkek modacısı Faruk Saraç’ın oğlu Orhun Faruk Saraç ile erkek giyiminin püf noktaları üzerine sohbet ettik.

Erkek Stili İçin Püf Noktaları
Orhun Faruk Saraç

Bir erkeğin giyiminde olmazsa olmaz noktalar neler?

Giyim tarzına bağlı olarak özellikle iş hayatında olan bir erkeğin olmazsa olmazları en az 3 farklı renk ve model takım elbise, 3 farklı renk gömlek ve bunları rahat bir şekilde kombinleyebileceği 2 farklı renk ayakkabı ile başlayabiliriz. Ardından ise iç gruplar geliyor yani saat, kravat, mendil ve kış ayları içinse atkı ve şapka.

Takım elbiseleri spor bir stil ile birleştirmek için neler yapılmalı?

Klasik gömlek yerine kışın genelde vücudumuzu saran triko, yarım ve tam boğazlı kazaklar, yazın ise tişört tercih edilebilir. Bunlarla birlikte ayağa giyilen sneaker ile üstümüzdeki takım elbiseyi spor gösteren bir tarz yakalamış oluruz. Aksesuarlar da bu konuda bizlere yardımcı olabilir.

Erkek Stili İçin Püf Noktaları

Smokin giymenin ve doğru taşımanın kuralları neler?

Aslına bakarsanız smokin giyiminin olmazsa olmaz bazı kuralları vardır. Bunlardan bazıları smokin ceketinde yırtmaç olmamalıdır, smokin giyildiğinde kemer takılmamalıdır ve smokin gömleğinde manşeti çift manşet olmalıdır. Bu ince detaylara dikkat edersek her erkeği elegan gösteren şık bir görünüme sahip oluruz.

Özel dikim takım elbise sipariş verirken nelere dikkat edilmeli?

Biz genelde müşterilerimizin ten rengine ve fiziğine göre model öneriyoruz. Aslında Türk erkeğinin belli tabuları var ve biz bir taraftan da bunu kırmak için kendilerini teşvik ediyoruz. Fakat işin işçilik kısmına gelirsek özel dikim bir takım elbise siparişi verirken yaka ve kol bölümünün iyi oturduğuna ve potluk yapmadığına dikkat etmeliyiz. Son olarakta kumaş seçerken hangi mevsimde giyeceğimizi göz önünde bulundurmalıyız.

Erkek Stili İçin Püf Noktaları

Ismarlama olarak dikilen bir takım elbiseyi veya gömleği özel kılan şeyler neler?

Fiziğimizdeki kusurları kapatmak aslında en özel kılan şey. Bir diğer etken ise model hakkında her şeyi seçebilmemiz. Buna ceket iliğindeki iplik renginden, pantolondaki iç astarına kadar her şey dahil…

Doğru kumaşı/rengi/deseni ve ona uygun aksesuarları (düğme gibi) nasıl belirliyorsunuz?

Aslında ufak bir fikir alışverişi yapıyoruz doğru kumaşı veya deseni seçebilmek için. Çünkü nerde giyeceğini bilmemiz doğru rengi ve aksesuarları seçmemizi sağlıyor. Kumaşın içindeki desen veya bir çizgi rengi ise bize iç gruplarında hangi renkleri tercih etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Erkek Stili İçin Püf Noktaları

Takım elbiselerin bakımı giyeni düşündüren bir konu. Bu konuda tavsiyeleriniz neler oluyor?

Klişe bir cümle kurmak istemiyorum fakat kuru temizlemeler aslında bu konuda büyük bir yük alıyor üstümüzden. Ayda 1 kez de genel bakım için gayet yeterli. Bir ufak tavsiyede erkeklerin yağmurlu günlerde yünlü takım elbiseyi tercih etmemeleri.

Orhun Faruk Saraç Kimdir?

Lisans eğitimini Milano Instituto Marangoni’de moda ve pazarlama, yüksek lisansını ise Toronto George Brown College’da pazarlama üzerine yapan Orhun Faruk Saraç, sosyal izolasyon günlerinde dahi moda çalışmalarına devam ederek Faruk Saraç markasıyla ilk koleksiyonunu hazırladı. Markanın sonbahar/kış 2020-21 sezonu için gerçekleştirdiği; Dolce Gabbana, Zegna, ve Prada gibi dünyaca ünlü markalara çalışmış yabancı modellere yer vediği çekimin kreatif direktörlüğünü de yine Orhun Faruk Saraç üstleniyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları