preloader

Erkek Saç ve Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

31.08.2023
Erkek Saç ve Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Erkeklerin saç bakımı nasıl olmalı, nelere dikkat etmeliler, sakal uzatmanın püf noktalar nelerdir? Bütün sorularımızı İstanbul’un ünlü erkek kuaförlerinden biri olan Özcan Tekcan’a sorduk.

Erkek Saç ve Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Özcan Tekcan

Erkeklerin günlük saç bakım rutini nasıl olmalı?

Sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak isteyen erkekler için saç bakım rutini önemlidir. Akşam yatmadan önce saçın üzerinde herhangi bir şekillendirici bırakılmamalıdır. Saç hücreleri gece çalışır, bu yüzdendir ki saç temiz olmalı ve oksijen almalıdır. Bunların yanında düşük ph’lı bir şampuan kullanılmalı ve saç kuruturken düşük ısıda kurutulmalıdır. Yüksek ısı da saça en çok zarar veren işlemlerden biridir.

Erkeklerde saç bakım ürünü seçmenin püf noktaları neler?

Saç bakım ürünü seçmenin püf noktası öncelikle saçın yapısını tanımaktır. Uzman bir kişi veya bilgili bir kuaför tarafından saç teşhisi yapılmalı ve saçın kuru, yağlı veya volümlü olduğu belirlenmeli. Belirlenen saç tipine göre de ürün tavsiye edilmeli.

Saçlarını hızlıca uzatmak isteyen erkekler nasıl bir bakım uygulamalı?

Saçın yapısı gereği içeriğinde keratin vardır, su teması halinde de saçların uzaması sağlar. Tırnak ve saç uzatmanın en önemli püf noktası temiz ve sık yıkamaktan geçer. Bunun yanında argan yağı da hücre yapısında uzama sağlayan etkenlerden biridir.

Erkek Saç ve Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektriklenme sorununu çözmek için ne önerirsiniz?

Saçın elektiriklenmesinin önüne geçmek için çok asititik olmayan şampuan kullanılmaması önerilir. Saçın ph’ı bozulursa saç kurur ve sonucunda saçta elektriklenme oluşur. Çok yüksek ısı da elektriklenme yaptığı için, saçınızı ılık hava ile kurutmanızı önerebilirim. Nemlendirici maskeler de elekriklenme için kullanılabilir.

Evde sakal tıraşı olmanın inceliklerinden bahseder misiniz?

Sakal tıraşı artık birçok kişinin yüz hatlarındaki kusurların kapatılması için kullanılan en önemli özellik olmuştur. Sakal kişinin kültürel durumu, hayata bakışı, bazen siyasi görüşü ile bütünleşen bir imgedir. Evde yapılması gereken ise eğer el becerisi buna uygunsa, eve alınan ekipmanlarla dikkatli olarak sakal tıraşı olmaktır.

Erkek Saç ve Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sakal tıraşından sonra cilt bakımı nasıl olmalı?

Sakal tıraşı olan erkekler usturanın değdiği yerde zaten peeling yapmış olurlar. Ustura sonrası cilde nemlendirici sürmek kişiyi rahatlatır ve yüzünü güzelce nemlendirir. Eğer ki sakal varsa, cilt bakımı yapmak için uzmana başvurmak gerekir çünkü yanlış ürün veya yanlış işlem cildinizde akne ve leke oluşturabilir.

Seyrek çıkan sakal için bakım önerileriniz neler?

Sakalı seyrek olan erkeklere önerim badem yağı kullanmaları veya eczane ürünü olan minoxsidili kullanmaları. Kısa sürede aradaki farkı onlar da görecektir.

{66575}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları