preloader

Toplumsal Cinsiyet Normlarına Meydan Okuyan Moda Akımı: Babygirl Men Trendi

31.01.2024
Toplumsal Cinsiyet Normlarına Meydan Okuyan Moda Akımı: Babygirl Men Trendi

Yazı Boyutu:

Sosyal medyanın gittikçe büyüyen eğlenceli ve cinsiyet rollerini altüst eden trendi ‘’babygirl men’’ hakkında bildiğimiz her şeyi mercek altına aldık!

Gen Z’nin toplumsal normları yıkan yenilikçi bakış açışı ve cesur tavırları, sosyal medyanın gittikçe artan gücüyle birleştiğinde neredeyse her gün bambaşka bir akıma ve trende uyanıyoruz. Bu hızla değişen ve gelişen trendler, her ne kadar kısa süreli ve geçici algılansa da sosyal medyanın gücüyle birlikte çok daha derinleşiyor ve sektörleri domine eden yepyeni bir form halini alıyor. Son zamanların en sevilen trendlerinden olan “babygirl men” trendi, bu ezber bozan trendlerin belki ilki değil ama kesinlikle en güçlülerinden. Alıştığımız tüm cinsiyet ve kimlik rollerini altüst eden, bir moda olgusu ya da TikTok akımından çok toplumsal değişimin yansıması haline gelen “babygirl men” trendi nedir? Kimler, neden “babygirl men” olarak adlandırılıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Babygirl Men Nedir?

Aslında anlamı oldukça belirgin ve açıklayıcı olan “babygirl” kavramı, kadınlar için kullanılan bir sevgi sözcüğü ancak geçtiğimiz yıllardan itibaren erkekler için de kullanılmaya başlandı. Tam olarak nereden çıktığı ve nasıl kullanılmaya başlandığı bilinmiyor ancak babygirl kavramı artık sosyal medyanın favori yükselen yıldızları, 30 yaş ve üstü Hollywood erkekleri ve travmaları olan erkek dizi/film karakterleri için de kullanılıyor.

Babygirl Erkeklerin Özellikleri ve Etkisi

Tam olarak anlamı ve kimi kastettiği bilinmese de babygirl men, erkeksiliği konusunda rahat, toksik masküliniteyi aşmış, anlayışlı, duyarlı, sevimli, tehditkar ya da otoriter olmadan seksi olmayı başarabilen, hassas ve güven veren erkekleri kapsıyor. Bu erkekler ne kadar yaşlı ya da uzun boylu olursa olsun karşı tarafta onları koruma ve adeta bir çocuk gibi besleme hissi uyandırıyor. Bu trendin en çarpıcı noktası ise aslında kadınla ilişkilendirilen ve küçümseyici algılanan tüm bu özelliklerin bir erkekle bütünleştiğinde ortaya herkes tarafından kabul gören, sevilen ve ideal algılanan bir erkek profili çıkarması. Kendi olabilen, feminen tarafıyla barışık, feminen algılanmaktan çekinmeyen ve stereotiplere meydan okuyan erkekler, hem alıştığımız toplumsal normları yıkmaya hem de daha kabul eden ve çeşitlilik içeren bir toplum oluşturmamıza yardımcı oluyor. Bu erkekler istediği gibi davranıyor ve istediği gibi giyiniyor; bu da onları takip edecek diğer erkeklerin önünü açıyor ve onları cesaretlendiriyor.

Babygirl Men ve Sosyal Medya

Babygirl men trendi son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşımıza çıksa da bu trend 2021’den beri gündemde. A$AP Rocky, Kid Cudi ve Harry Styles gibi sanatçıların etekleri ve elbiseleri kapsayan cesur moda tercihleri 2021’de babygirl men trendinin öncüsü olup bugün internet tarafından kabul gören babygirl erkeklerin önünü açsa da cinsiyet rollerini aşarak giyinmek aslında çok daha eskiye dayanıyor ancak şu an en kabul gören çağını yaşıyor.

Babygirl Men ve Moda Dünyası

Gerek kırmızı halılarda gerek katıldıkları etkinliklerde gerekse günlük stillerinde kadın giyiminden parçalara sıkça yönelen bu öncü isimler, geleneksel erkek giyimine yepyeni bir soluk getirerek hem alıştığımız cinsiyet normlarına meydan okuyorlar hem de moda sektöründe değişimler yaratıyorlar. Öyle ki The Row, Bottega Veneta ve Loewe gibi yüksek moda markalarının kadın koleksiyonunda bulunan çantaları cinsiyet sınırlarını aşıyor ve erkeklerin de alışveriş sepetlerini dolduruyor. Feminenliğe açık olan sanatçılar ve feminen görünümlerden ilham alınarak yaratılan kırmızı halı görünümleri sayesinde yüksek moda sahnelerinde daha özgürlükçü, yenilikçi ve yaratıcı bir alan yaratılıyor. Yüksek moda markaları, erkek giyim podyumlarında kadınlardan ve kadın giyiminden ilham alan parçalara yer veriyor. Kadın giyiminden ilham alınan parçaların yaratılması ve önde gelen erkek sanatçıların bu parçaları büyük bir özgüvenle taşıması ise kadın ilhamlı erkek giyiminin yüksek moda sahneleri ve kırmızı halılardan sokak stiline taşarak daha çok erkeğin artık çekinmeden daha feminen ve kadın giyiminden ilhamlı bir stil benimsemesine öncü oluyor.

Jacob Elordi’nin sarı Louis Vuitton Monogram Speedy, Bottega Veneta Andiamo ve Padded Cassette, Celine logo Messenger ve Valentino Locò çantalarından oluşan çanta koleksiyonu, Timothée Chalamet’nin 2022 yılında Venice Film Festivali’nde giydiği kırmızı, sırtı açık Haider Ackerman görünümü ve Pedro Pascal’ın 2023 MET Gala’da giydiği, interneti kırıp geçen kırmızı-siyah Valentino görünümü, internetin favori babygirl erkeklerinin akıllara ilk gelen en önemli moda anlarından ancak sonuncu değil ve uzun bir süre de olmayacak!

Yine Pedro Pascal’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Golden Globes ödül töreninde giydiği Bottega Veneta’nın SS24 kadın podyum görünümünden ilham alınan kırmızı halı görünümü, Timothée Chalamet’nin yeni filmi Wonka’nın basın turunda giydiği Tom Ford SS24 kadın podyum görünümün bir versiyonu olan görünümü, Barry Keoghan’ın Governors Ödülleri’nde giydiği Stella McCartney SS24 görünümü ve yeni yayınlanacak dizisi Masters of the Air’ın prömiyerinde giydiği Dolce&Gabanna crop yelekli takımı, bu sene de kırmızı halılarda erkek sanatçıların üzerinde alışılmışın dışına çıkan feminen silüetler göreceğimizin habercisi.

Babygirl Men ve Toplumsal Değişim

Sosyal medyada beğendikleri ve sevdikleri erkek sanatçıları övmek için hayranlar tarafından başlatılan babygirl men trendi, sosyal medyanın gücüyle birlikte geniş paydalara yayılıyor ve yalnızca bir sosyal medya trendi olmanın dışına çıkarak toplumsal cinsiyet kurallarına da meydan okuyor. Feminenliğin zayıflık olduğu algısını yıkmaya hazırlanan bu akım, feminenliğe ve erilliğe yalnızca kadınlık ve erkeklik olarak yaklaşan ayrımcı düşünceyi de yeniden tanımlamamıza yardımcı oluyor. Çünkü orta yaşlı bir oyuncu, dünyanın önde gelen Formula 1 pilotu, uzun boyuyla dikkat çeken yükselen bir yıldız ve multi-milyoner, başarılı bir babanın varisi olan bir erkek dizi karakteri de babygirl olabilir ve bu bir sorun değil!

En Ünlü Babygirl Erkekleri

Günümüzün en sevilen babygirl erkeklerini ise Jacob Elordi, Paul Mescal, Pedro Pascal, Timothée Chalamet, Barry Keoghan, Lewis Hamilton, Jeremy Allen White, Dominic Sessa ve Succession yıldızı Jeremy Strong’un Kendall Roy karakteri oluşturuyor. Birbirinden oldukça farklı olan bu isimleri bir arada hayal etmek oldukça zor olsa da ortak noktaları karşı konulmaz çekicilikleri, sempatik ve rahat tavırları, açıklamaktan korkmadıkları varoluşsal sancıları ve cesur moda tercihleri.

Haber görseli: Timothée Chalamet

Yağmur Çıldız
Yağmur Çıldız Tüm Yazıları