preloader

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

11.12.2020
Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

Yazı Boyutu:

Modern tasarımlı, inovatif ürünleriyle Türkiye’de olduğu kadar ihracat yaptığı ülkelerde de sevilen Arzum, 50 yılı aşan köklü, ilklerle ve başarılarla dolu tarihinin verdiği güven, güçlü kurumsal ve sürdürülebilir finansal yapısı ile hisselerini halka arza açıyor.

2004 yılında Türk kahvesi kategorisinde gerçekleştirdiği yenilikle global pazarlarda da adını duyuran, Türkiye elektrikli ev aletleri sektörünün önde gelen markası Arzum’un, şirket paylarının halka arzı için yaptığı başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Halka arz oranı yüzde 41,31 olarak planlanan Arzumun ek satışla birlikte halka arz oranı yüzde 47,51e kadar çıkabilecek. SPK’ya sunulan izahnamede; “Arzum’un hasılat artışındaki önemli etkenlerin; ilk 3’te olduğu mutfak aletleri kategorilerinde performansını devam ettirmesine ek olarak, sıcak içecek hazırlama, kişisel bakım gibi kategorilerde hızlı büyüme sergilemesi, ihracat pazarlarındaki etkinliğini artırarak ihracatının toplam hasılatı içerisindeki payını artırması ve e-ticaret satış kanalındaki büyüme trendini de değerlendirerek satışlarını artırması olduğu” belirtiliyor.

“Halka arz, her zaman vizyonumuzda olan bir konuydu”

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

Halka arz için en doğru zamanda olduklarını belirten Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı konuyla ilgili olarak Arzum’un Türkiye’nin bir markası, pek çok ailenin evine girmiş, pazarda öncü bir konumu olduğunu ve bunu yıllardır istikrarla sürdürdüğünü belirterek şunları söylüyor:

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

“Arzum’un önünde de gerek yurt içi gerek yurt dışı pazarlarda pek çok fırsat var. Halka açılma, bu markanın devamlılığı açısından her zaman vizyonumuzda olan bir konuydu. Bugüne kadar iki özel sermaye fonu ortağımız oldu. 5 kez özel sektör tahvili ihracı gerçekleştirdik. Kurumsal yatırımcılarımız da performansımızı yakından gözlemledi. Uyguladığımız kurumsal yönetim ilkeleri ve şeffaflığımız sayesinde kültürel olarak da halka açık bir şirket gibi yaşamayı kanıksadık. Geldiğimiz noktada yatırımcılarımızla buluşmak için doğru zamanda olduğumuza inanıyoruz”.

Halka arz nedir?

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

Halkla arz en basit haliyle “şirketlerin hisselerini yatırımcılara açması” anlamına geliyor. Anonim şirketlerinin kaynak ihtiyacını karşılamasını sağlamasının bir yolu olan halka arz, tüm yatırımcıların pay sahibi olmalarına olanak tanıyor.

Büyük payların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılması olarak da ifade edebileceğimiz halka arz, yatırımcılar için çok büyük bir fırsat olarak görülüyor. Öyle ki yatırımcılar finansal yapısı sağlam şirketlere yaptıkları yatırım sayesinde kısa sürede önemli getiriler elde edebiliyor. Borsada halka arz, şirketin sermayeye ait paylarının alınıp satılabilmesi için yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla bildiriliyor.

Halka arz direkt borsa üzerinden hisselerin satışa sunulması şeklinde gerçekleştiği gibi piyasa araçları üzerinden belli taleplerin toplanmasıyla da yapılabiliyor. Halka arz süreci işletme ve piyasa koşullarına göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak 3-12 ay arasında değişebiliyor.

Halka arz işlemlerinin şartları

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

Hem pay satışı hem sermaye artırımı yolu ile gerçekleştirilebilen halka arz işlemi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. İşletmelerin halka arz işlemlerini başlatabilmeleri için halka arz konusunda yetkili olarak sayılan aracılarla iletişime geçmesi ve aracılık sözleşmelerini imzalaması gerekiyor. Sözleşmeyle Sermaye Piyasası Kurulunun sunmuş olduğu şartlar ve prosedürler kabul edilmiş oluyor.

İşletmenin merkez binası, genel faaliyetleri, piyasa değeri gibi temel durumları halka arz için uygunlukta belirleyici oluyor. Başvuru ve denetleme aşamasının ardından yatırımcılar taleplerini ya aracı kurumlara ya da direkt bankalara bildiriyor. Halka arz işleminin tamamlandığının Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurulmasının ardından şirket payları, borsada işlem görmeye hazır hale geliyor. Durum gong töreni düzenlenmesiyle resmiyet kazanıyor.

Halka arzın avantajları

Sektöre Yön Veren Arzum Halka Açılıyor

Halka arz, işletmelerin yeni çalışma alanları için finans kaynağı oluyor. Borç ve sermayenin dengelenmesini, dolayısıyla da malî ve kurumsal yapının daha güçlü hale gelmesini sağlayan halka arz, işletmenin marka bilinirliğine de katkıda bulunuyor. Müşteriler ve tedarikçiler için güvenli liman haline gelen işletmenin, yabancı sermaye altında kote edilerek yurt dışı piyasalarında da bilinirliği artıyor. Bu sayede şirketler iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü artırıyor.

Halka arzın faydaları yatırımcılar için büyük şirketlerde bile hisse sahibi olmakla sınırlı kalmıyor. Halka arzın yatırımcılar için riskin daha az getirinin daha da çeşitli olması, bilgi akışının doğru ve sürekli olması, denetim devam ederken nakit para imkânının da devam etmesi gibi avantajları da bulunuyor. Elbette yatırımcıların bir uzman eşliğinde risk analizi yapması, sektördeki öncülüğü ve malî performansının istikrarını değerlendirmesi önem taşıyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları