preloader

İslam Dünyası ve Osmanlı Hazineleri

13.04.2016

Yazı Boyutu:


<h2>İslam Dünyası ve Osmanlı Hazineleri</h2>
1000 yılı aşkın bir zaman dilimi içinde İslam’ın himayesinde üretilen el yazmaları, resimler ve sanat eserleri, 15-21 Nisan günleri arasında, Londra’da Sotheby’s İslam Dü<span class="il">nyası S</span>anatları Müzayedesi’nde görücüye çıkıyor. OGGUSTO olarak müzayedeyi herkesten önce gezdik.
Londra’da düzenlenen yıllık Oryantalist Eserler ve Ortadoğu Eserleri Haftası kapsamında, Sotheby’s İslam Dünyası Sanatları Müzayedesi’nde, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir dizi seçkin eser alıcıların beğenisine sunuluyor.

Eserler, Sotheby’s’in New Bond Street’te bulunan galerisinde 15-19 Nisan günleri arasında görülebilecek, 20 Nisan’da da müzayede gerçekleşecek.

&nbsp;
<h2>Sergide Neler Var?</h2>
Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında, 16. yüzyıl sonlarından kalma Osmanlı bağa ve sedef kâtip kutusu, Osmanlı saray merasimlerinin bilinen ilk tasviri olan bir tablo ve Arap motifleriyle süslenmiş, İskenderiye’deki Memluk cephaneliğinde tutulan bir Haçlı kılıcı bulunuyor.

2012’den beri her yıl Londra’da gerçekleşen Oryantalist Eserler Satışı’nda bu alanın en iyi ve en fazla talep gören örneklerini temsil eden 40 eser yer alacak.

18. ve 19. yüzyıllarda Amerika ve Avrupa’dan toplu olarak “Orient” (Doğu) olarak bilinen ülkelere seyahat eden sanatçıların daha önce pek az kişinin deneyimleme fırsatını bulduğu yerleri ve kültürleri anlatmayı amaçlayarak oluşturdukları Oryantalizm, 19. yüzyıla bir övgü niteliğinde.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları