preloader

Beyrut, Sursock Müzesi

13.01.2016

Yazı Boyutu:


<h2>Beyrut Sursock Müzesi Yeniden Açıldı</h2>
<a href="http://www.sursock.museum/">Beyrut Sursock Müzesi,</a> müze olmadan önce ülkenin önde gelen zenginlerinden, sanatsever aristokrat Nicolas Sursock’un malikanesiydi. Venedik ve Osmanlı mimarisinden etkiler taşıyan bina, 1952 yılında Sursock’un ölümünün ardından, yerel ve uluslararası sanat eserlerini toplama, koruma ve sergileme amacıyla 1961 yılında modern ve çağdaş sanatlar müzesi olarak açıldı.

Müze, 1961 yılında Salon d’Automne’da dönemin sanat eserlerinin yer aldığı bir sergiyle kapılarını araladı. Salon’da her yıl Shafic Abboud, Etel Adnan, Paul Guiragossian gibi sanatçıların eserleri sergilendi. Bir sanatçı Sursock’ta sergileniyorsa belli bir standarta ulaşmış demekti.

Salon d’Automne’un yanı sıra Müze, her yıl dünyanın dört bir yanından sanat eserlerinin sergilendiği çeşitli sergiler düzenledi. Böylece özellikle 1960-1970 yıllarında kültürel alanda kilit rol oynadı, öyle ki bu hareket bütün Arap dünyasını etkileyecek bir hale büründü.

1975 yılında İç Savaş patlak verdi. Şehir doğuda Hristiyanlar batıda Müslümanlar olmak üzere ikiye bölündü. Sursock savaş boyunca hiç kapanmadı ancak vizyonu sınırlandı ve Beyrutlu sanatçılar ülkeyi terk etti. 2008 yılında Müze, alanını beş katına çıkaracak bir büyüme ve renovasyon için kapatıldı ve 8 Ekim 2015’te kapılarını yeniden açtı.

New York’ta yaşayan sanatçı Daniele Genadry’nin son çalışmalarını yansıtan kişisel sergisi farklı algılamalar sonucu dönüşüme uğramış manzaraları yansıtıyor.

Lübnan sanat tarihinin önemli bir figürü olan ressam Assadour’un 50 yılının retrospektifi niteliğindeki sergide yer alan eserlerden bir kısmı ilk defa görücüye çıkıyor. Her yıl yedi sergiyi ağırlamayı planlayan Sursock Müzesi sanatseverleri ağırlamayı bekliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları