preloader

Aşk ve Sanat

02.02.2016

Yazı Boyutu:


<h2>Aşk ve Sanat</h2>
<h2>Aşkı Anlatan En Ünlü Sanat Eserleri</h2>
Aşk ve sanat ayrılmaz ikili. OGGUSTO olarak aşkı sanatta aradık ve bizi büyüleyip hayallere sürükleyen, aşk denince akla gelen en ünlü eserleri sizler için derledik

Avusturyalı sembolist ressam Gustav Klimt’in 1909’da yaptığı, en ünlü eseri kabul edilen “The Kiss” Viyana’daki Belvedere Müzesi’nde sergileniyor.

Antonio Canova tarafından 1787’de yapılan “Amor and Psyche” adlı eser Neoklasik tarzdaki heykellerin başyapıtı olarak değerlendiriliyor. Louvre Müzesi’nde sergilenen heykel, Aşk Tanrısı Cupid ve Psyche arasındaki aşkı anlatıyor. Bu çiftin aşk hikayesi ise Antik Roma eseri olan ‘Metamorphoses’dan alınmış.

İki aşığın salıncakta oturduğu ve genç kızın kur yapan bakışlar fırlattığı bu eser, Fransız ressam Pierre-Auguste Cot’un en başarılı eserlerinden biri. New York’taki Metropolitan Müzesi’nde sergilenen eser 1873’te yapılmış.
<h2>Aşkın Heykeli</h2>
Pop Art’ın en ikonik eserlerinden bir tanesi Amerikalı sanatçı Robert Indiana tarafından yapılan LOVE heykeli. Bu eserin hikâyesi ise, 1964’te Indiana’nın mavi-yeşil arka planlı LOVE kelimesini MoMA için Christmas kartı olarak tasarlamasıyla başlıyor. 1970’te heykel formunu alan eser dünyanın her yerinde farklı formlarda bulunarak bizlere aşkı hatırlatıyor.

İngiliz sanatçı Frederic Leighton, Viktorya çağında yaşamış herkes gibi mitolojik denizkızlarından etkilenmişti. Alman şair Goethe’nin de bir şiirinden ilham alan ressam, 1858’de “The Fisherman and the Syren” adlı tablosuyla mitlere özgü bir aşkı anlatmış.

Dünyanın en ünlü öpücükleri denince eminiz herkesin aklına gelen anlardan bir tanesi bu fotoğraftır. 1945’te Times Meyda’nında fotoğrafçı Alfred Eyzenshtedt tarafından ölümsüzleştirilen bu kare, 2. Dünya Savaşı’ndan dönen genç bir denizci ve hemşirenin kutlama anını mükemmel şekilde yansıtıyor.

“Il Bacio” İtalyan sanatçı Francesco Hayez’in en çok bilinen eserlerinden bir tanesi. İtalyan romantizmini orta çağlardan bir çiftin öpücüğü ile yansıtan bu resim, Batı sanatı tarihinin en tutkulu ve çarpıcı öpücükleri arasında yer alıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları