preloader

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

30.05.2022
Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Yazı Boyutu:

Gastronomi by Metro Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon Mutfaktaki yeteneklerini geliştirebileceğiniz 10 farklı lüks yemek kursu destinasyonunu OGGUSTO okurları için inceledik.

Gastronominin hızlı yükselişi, sadece damak zevkimizi değil tatil anlayışımızı da kökten değiştiriyor. Tadım yapmak istediğimiz restoranlara, ilginç lezzetlere göre tatil rotası belirlerken şimdi de alabileceğimiz özgün mutfak eğitimlerine, yaşayabileceğimiz mutfak deneyimlerine göre tatil destinasyonları seçiyoruz. Şanslıyız ki yeni nesil yemek okulları bahçede sebze toplamaktan peynir yapımına uzanan meşakkatli süreçleri hayran bırakan manzaralar ve hayli lüks konaklama ayrıcalıklarıyla bir araya getiriyor. Tüm doğal hayatı deneyimleyebileceğiniz çiftliklerden lüks şatolara türlü okul ve workshoplar arasından özel bir seçki hazırladık. Eğer tüm gün çikolata eritmek ya da fırında kabaran hamurları izlemek sizin için ideal bir tatili yansıtıyorsa, Meksika’dan Güney Afrika’ya uzanan bu tatil listesi size göre…

Babylonstoren, Güney Afrika

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Babylonstoren, Franschhoek şarap vadisinde Simonsberg’in eteğinde yer alan Cape Dutch çiftliklerinin en eskilerinden biridir. 1692’den kalma çiftlik zamanında çiftçilerin konakladığı bir yer iken Koos Bekker ile Karen Roos çifti 13 odalı huzur dolu bir çiftlik oteli haline dönüştürmüşler. Çiftlik binası ve odalarda beyaz, zarif duvarlar, şık dekorlar ve içten şömineler ile minimalist ve sade bir stil tercih edilmiş. Otelin restoranında çıkan her şey çiftliğin kendi bahçesinde üretilenlerden yapılıyor. Tarladan sofraya gelen felsefeleri ve “topla, temizle ve servis et” yaklaşımları var. Bu da otelin, misafirlerine mevsimlik yiyecek sunmayı tercih ettiğini gösteriyor. Misafirler oteldeki mutfak kurslarına katılım sağlayabiliyor hatta hasat zamanı bahçeyle de ilgilenebiliyorlar.

Blackberry Farm, Tennessee

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Güneş Great Smoky Dağları’nın eteklerinden yükselip sabah sisi uzaklaşınca Walland, Tennessee’deki Relais & Châteaux tesisi olan Blackberry Farm ortaya çıkar. Burası doğayla baş başa kalabileceğiniz, hayatın koşturmacasından uzaklaşacağınız Amerika’nın en popüler lüks konaklama yerlerinden biri. Peynir yapım tekniğinden şarap etkinliklerine kadar katılabileceğiniz birbirinden özel mutfak kurslarında unutulmaz deneyimler biriktireceksiniz. Kırsal hayatı yaşayabileceğiniz bu tesiste balık tutma, at binme gibi doğayla bir olabileceğiniz aktiviteler mevcut. Çiftliğin içinde yer alan James Beard Ödüllü Foothills Cuisine restoranı, çiftlikte hasat edilen ürünlerle yemeklerini hazırlıyor.

Four Seasons Punta Mita, Meksika

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Pasifik kıyısında birinci sınıf bir konuma sahip olan Four Seasons Resort Punta Mita, Meksika’nın zengin kültürünü ve misafirperverliğini hissetmeye davet ediyor. Sanatla yaratılan, zevkle yönlendirilen ve bağlantıyla zenginleştirilen bir mutfağa sahip. Ünlü şef Richard Sandoval, 500 yıllık geleneksel Meksika mutfağını kendine has yorumuyla yeniden yaratıyor. Muhteşem bahçelerinin Iku Garden kısmındaki yemek derslerinde volkanik taşlar, tandır fırın, molcajete denilen taştan havan gibi ekipmanlar kullanarak pişirme tekniklerini öğreniyorsunuz. Macera severler için yakala ve pişir deneyimi sunuluyor. Bu deneyimi seçenler öncesinde serbest dalış ve balık avlama dersleri alıyorlar ve sonrasında avladıklarını üç yemekli bir menü olarak pişirmeyi öğreniyorlar.

École Ritz Escoffier, Paris

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Paris’siz bir mutfak destinasyonu hayal edilemez! Ritz Paris’te mutfakların kalbinde bir okul yaşıyor. École Ritz Escoffier dünyada benzersizdir. Fransız bilgi birikiminin; mükemmelliğe ulaşmak isteyen profesyonellere, acemilere, deneyimli şeflere ve tomurcuklanan genç aşçılar gibi mutfak meraklılarına öğretildiği bir yerdir. Tüm dersler Fransızca yapılıyor ancak ardışık olarak İngilizce’ye de çevriliyor. Kendinize ve seviyenize uygun dersler, workshoplar, eğitimler bulmanız mümkün. Pastacılık, çikolata yapımı, balık ve kabuklular, vejetaryen mutfak, bistro mutfağı ve daha nicesi…

Gaye Şahin’in Önerileri

Cass Abraham’la Cape Town, Güney Afrika

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Güney Afrika’nın ünlü aşçısı ve yemek kitabı yazarı Cass Abraham Cape Malay yemeklerinin duayeni kabul ediliyor. Günay Afrika mutfağının sırlarına vakıf olabileceğiniz bu özel şef Abraham’ın evine konuk oluyorsunuz. Yemeklerin tarihini ve geçmişini de detaylarıyla anlatan şef sizinle birlikte üç yemeklik bir menü çıkarıyor. Cape Fusion Tours, tarafından organize edilen kurslarda eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Foxglove Farm, Kanada

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Vancouver’a oldukça yakın bir mesafedeki Salt Spring Adası; engebeli nefes kesen manzaralar arasında onlarca yaratıcı mutfak deneyimini bir araya getiriyor. Michael Ableman ve Jeanne-Marie Herman tarafından kurulan Foxglove; oldukça büyük bir organik çiftlik. Hem bahçe hem de yemek dersleri verilen alanda mantar toplama gibi eğlenceli ve eğitici aktiviteler de var. Denizden 400 metre kadar yüksek olan çiftlikte kendi şeftali, ayva, erik, kiraz, sebze ve bakliyat ürünlerini yetiştiriyorlar.

Anantara Spice Spoons, Phuket

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Anantara’nın lüks Mai Khao Phuket villarında konaklarken Thai mutfağının sırlarını keşfetmeye ne dersiniz? Tesisin Spice Spoons programında sabah erkenden şeflerle birlikte pazara giderek yerel malzemeleri öğrenebiliyorsunuz. Yerel ve taze malzemeleri iyice tanıdıktan sonra akşamüstü dersi için restoran La Sala’nın mutfağındasınız. La Sala’nın Thai pişirme tekniklerine odaklanan eğitimiyle 4 farklı tabaktan oluşan bir menü hazırlayabiliyorsunuz. Baharatlı mango salata, kıtır balık cipsleri, Tom kha gai, Massaman köri gibi yeni tatları deneyin.

Chewton Glen The Kitchen, İngiltere

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Yağmur yağmıyorsa İngiltere kırsallarından daha güzeli yok gerçekten. Yemyeşil ve tertemiz bir doğanın içinde Hampshire’da yer alan Chewton Glen; tam ve yarı zamanlı eğitim veriyor. Ekmek, pasta yapımından deniz ürünlerine hemen her seçenek var. Evde sabahlar ekmek ve pasta yapımı ile başlıyor. Workshoplar ve uygulamalarla devam ediyor. Sınıflara dışarıdan katılabiliyorsunuz. Otelde kalarak Spa keyfi yapmanız tavsiye olunur. Otelin birçok kez en iyi ödülüne layık görülen spası şahane.

Tutka Bay Lodge, Alaska

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Alaska Kachemak Bay’in bir ucunda konumlanan Tutka Bay, doğanın kalbinde olmak isteyenler için. Bu alışılmışın dışındaki lokasyonda her türlü lüksü ayağınıza seren tesiste yemek okulu için ikinci dünya savaşından kalan bir balık teknesi kullanılıyor. 12 konuk ağırlayabilen teknede geleneksel Alaska mutfağını öğrenebiliyorsunuz. Balık, istiridye mantarı, meyveler ve bol bol Alaska kullanacağınız başlıca malzemeler.

The Borgo Cooking School, Toskana

Tatili Mutfakla Birleştiren 10 Destinasyon

Borgo Yemek Okulu, Toskana kırsalında organik tarlalar, üzüm bağları, zeytinlikler ve sebze bahçeleri ile çevrili. Tüm Toskana mutfaklarının merkezinde yer alan okul her seviyeden mutfak acemisi için oldukça geniş bir ders listesi sunuyor. Klasik pizza ve makarna yapımı gibi temek eğitimlerin aynı sıra The Borgo Hotel’in üst düzey mutfak standartlarını yansıtan mutfak eğitimleri de veriyorlar. Toskana usulü pişirme metotlarını 30 yıldır yemek pişiren Mamma Olga anlatıyor. Olga aile tariflerini ve gelenekleri de paylaşıyor. Şeflerden Andrea Ferrari’den iyi bir Toskana yemeğinin pişirme tekniklerini ve odun fırın kullanmayı öğrendikten sonra, Toskana’yı keşfedin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları