preloader

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

29.04.2022
Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

Yazı Boyutu:

Karaköy’de restore edilen tarihî Veli Alemdar Han’da bulunan JW Marriott Bosphorus İstanbul Oteli’nin üst katında konumlanan OCTO, panoramik manzarası ve deniz ürünlerinin ön plana çıktığı Portekiz mutfağı ağırlıklı menüsüyle radarımızda…

Karaköy’de tarihî Veli Alemdar Han’ın restore edilmesiyle İstanbul’un ilk JW Marriott oteli de kapılarını açmıştı. Otel lezzet adresleriyle de ilgi uyandırmayı başardı. Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan ‘World Luxury Restaurant Awards’ tarafından ‘Lüks Deniz Ürünleri Restoranı’ ve ‘En İyi Panoramik Manzaralı Restoran’ ödüllerini de alan OCTO’yu deneyimlemek ve lezzetlerini keşfetmek için rotamızı Karaköy’e çevirdik.

Ambiyans

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

Konumu itibarıyla, şehrin kültürünü ve tarihini yansıtan etkileyici bir manzaraya sahip olan OCTO’nun dekorasyonu da geleneksel motiflerin öne çıktığı, konforun ön planda olduğu bir çizgiye sahip. Özellikle gün batımında bu manzaraya nazır bir yemek keyfinin de yer ayrı olacaktır. Havaların güzelleşmesiyle dört bir yanı açılan mekânda kendinizi bir geminin güvertesinde gibi hissedebilirsiniz.

Başlarken…

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

OCTO’nın kokteyl menüsüne mutlaka göz atın… Harika manzaraya karşı, yemek öncesinde bu menüden artisan kokteyller tadabilirsiniz. Biz Turkish Coffee Experience kokteylini denedik; Türk Kahvesi ile demlenmiş konyak, ananas, çarkıfelek meyvesi, tarçın ile hazırlanıyor. Karaköy Smash kokteyli de güzel alternatiflerden biri oldu.

Ardından bir OCTO karşılama klasiği olan, ev yapımı ekşi maya ekmek ve peynir servis edildi. Mekanın bu ekşi maya ekmeğinin ana hamuru Portekiz’deki köyünde usta bir fırıncı olan, OCTO’nun Portekizli danışman şefi Jorge’nin büyükannesi Emilia’nın 1905’e dayanan reçetesiyle hazırlanıyor. Çok lezzetliydi.

{775005}

Lezzetli Başlangıçlar

Mekânın menüsünden ızgara kuşkonmaz salatası ile lezzetli bir başlangıç yaptık. Izgara kuşkonmaz, semizotu, kurutulmuş domates, parmesan peyniri ve balzamik sosun eşlik ettiği salatayı çok sevdik. Sonrasında; Portekiz usulü ahtapot salatası yedik. OCTO’nun Portekizli danışman şefi Jorge Lavos Costa’nın özel reçetelerinden biri olan bu lezzet başlangıçlarda öne çıkanlardan biri. Levrek marin de ana yemek öncesi denediğimiz lezzetlerden biri oldu. Deniz lezzetleri denince seveni çok olan levrek marin OCTO menüsünde soğuk başlangıçlarında yer alıyor.

Levrek Marin

Ahtapot Salatası

Menü ve Yemekler

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

Başlangıçların ardından menüden tatlı acı kişniş aioli ile servis edilen kızarmış kalamar; sübye ragu, sote karides ve rezene sos eşliğinde Gamberi Rossi, risotto denedik. Lezzetleri yerindeydi. Sote pakçoy, turp, sote Fransız fasulyesi, fırınlanmış bebek patates, buharda pişirilmiş pirinç, salatalık salsa ile servis edilen minekop teriyaki deniz mahsulleri sevenlerin çok seveceği bir yemek.

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

Ve Tatlı Son…

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

Mascarpone peynir ve parça “Savoiardi” ile servis edilen, Türk kahveli tiramisu ve ev yapımı krema, taze orman meyveleri, tarçın ve mango sorbe ile sunulan Rum Baba tatlısı ile yemeğimizi sonlandırdık. Yaklaşan yaz aylarında harika manzaraya karşı keyifli yemekler için OCTO aklınızda olsun.

En Çok Aklımızda Kalanlar…

Tarihi Yarımada Manzaralı Bir Lezzet Üssü: OCTO

* Kokteyl menüsünden ‘Turkish Coffee Experience’ yemek öncesi aklınızda olsun.

* Izgara kuşkonmaz salatası mutlaka denenmesi gerekenlerin başında geliyor.

* Portekiz usulü ahtapot salatas menünün öne çıkanlarından.

* Türk kahveli tiramisu yemeğe güzel bir son vermek için ideal.

{774989}

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kemankeş Cad. Veli Alemdar Han No: 49, Beyoğlu, İstanbul

Tel: 0212 806 20 20

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları