preloader

Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’

25.05.2023
Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’

Yazı Boyutu:

Nişantaşı’nda açılan Minoa Ve, kitap raflarının arasında misafirlerini ağırlamasıyla ve menüsündeki vegan/vejetaryen seçeneklerle dikkat çekiyor.

Akatetler’de 2014 yılında kapılarını açan Minoa’nın, vegan ve vejetaryen lezzetler tadabileceğiniz şubesi Minoa Ve Nişantaşı’nda Mudo Concept mağazasında konumlanıyor. Kitap tutkunlarının gönlünde ayrı bir yere sahip Minoa Londra Kitap Fuarı “Uluslararası Mükemmeliyet Ödülleri” 2023’te “Yılın Kitabevi” seçilmiş bir mekan.

Kurucuları Petek Tokuz ve eşi, Nazım Tokuz, uzun yıllar Minoa’nın hayalini kurmuş. Nazım Tokuz’un kitap tutkusu çocukluğuna dayanıyormuş. Mimarlık yapıyorken İngiliz Edebiyatı konusunda da eğitim almış. Çift, kitap tutkusunda buluşup deneyimlerini de bir araya getirerek Minoa’yı kurmaya karar vermiş. Seyahatlerinde kitapçıları, kafe ve restoranları gezerek hayallerini pekiştirmişler. İstanbullu, bu coğrafyayı ve çok kültürlülüğü yansıtan ama modern bir mekan hayal etmişler.

Minoa İsmi Nereden Geliyor?

Mekanın kurucuları Petek ve Nazım Tokuz, antik bir Akdeniz medeniyeti olan Minoa’nın adını vermişler mekana. Minoalıların sanat ve kültür mirasını günümüzde yaşatmayı düşlemişler. İlk açılan Minoa, Akaretler yokuşunda Şairler Sofası Parkı’nın karşısında konumlanıyor. Pek çok alanda, kitabı koleksiyonunda bulunduruyor.

Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’

{110116}

Konsept

Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’

Minoa, okumayı ve keşfetmeyi sevenlerin buluşma noktası. Minoa Ve, Mudo Concept mağazasının girişinde sağda konumlanıyor. Masanıza geçmeden önce raflar arasında kitaplar arasında dakikaların nasıl geçtiğini anlamak zor.

Menü ve Yemek Tarzı

Minoa Ve, vegan ve vejetaryen bir menüye sahip. Her gün 10.00-20.00 saatlerinde açık. Güne Minoa Ve’de başlamak isterseniz kahvaltı menüsünde karabuğday granola, vegan granola, badem sütlü ılık yulaf ezmesi, smoothie bowl gibi alternatifler arasından seçim yapabilirsiniz.

Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’
Vegan ve Vejetaryen Mutfağıyla Yeni ‘Minoa Ve’

Menüde başlangıçlarda ısırgan otu çorbası, file bademli ıspanak kökü, mücver, humus ve lavaş cipsi, biberiyeli patates kızartması var. Ev yapımı lavaşlı humusu lezzetli. Menüde dört çeşit salata alternatifi de mevcut. Minoa Ve’nin ana yemekleri ise oldukça doyurucu bir porsiyon büyüklüğüne sahip. Fırın pancar, noodle eşliğinde servis edilen falafel köfteleri ve fırın sebze eşliğinde avokadolu kinoa köfteleri tadabileceğiniz lezzetler arasında.

Teşvikiye Mah. Akkavak Sok. No: 24B

{64346}

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları