preloader

Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

20.08.2022
Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Çeyrek asırdır Amerika’nın en sevilen lezzetlerinden birine imza atan Magnolia Bakery en sevilenleriyle İstanbul’a geliyor.

Bir fırın düşünün ki kapısında heyecanlı insan kuyrukları, rengarenk vitrinleri ve efsaneleşen tatlarıyla ünlü dizilere sahne olsun. Bu başarı hikâyesinin nedenlerinin yanında elbette keşfedeğer bir mazisi de var. Hepsini anlatmak için sabırsızlanıyor ve Magnolia Bakery, Vadi İstanbul’a açılmadan önce sizi geçmişten günümüze rengarenk bir yolculuğa davet ediyoruz.

Magnolia Bakery’nin Tarihi

Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

Magnolia Bakery, takvim 14 Temmuz 1996’yı gösterdiğinde iki arkadaş olan Jennifer Appel ve Allysa Torey tarafından New York’taki Bleecker Caddesi’ne açılmış. Bu cadde Manhattan’ın en uğrak noktalarından biri ve her ağız tadına hitap eden lezzetli mağazalarıyla oldukça seviliyor. Adına şarkıların yazıldığı Bleecker Street’te yok yok. Magnolia Bakery de kısa bir süre içinde caddenin tüm dünyaca tanınan yıldızlarından biri oluyor. Bu lezzet hikâyesinin başlangıcı ise ortakların kek pişirdikten sonra fazladan kalan hamurları muffin kalıbına dökmelerine dayanıyor. İlk cupcake’ler yalnızca 1.25 dolara satılıyor ve bu lezzet yerliler tarafından hızlıca tanınmaya başlıyor.

Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

Yıl 2000 olduğunda Magnolia Bakery’nin kaderini 30 saniye içinde değiştirecek bir şey yaşanıyor: Bakery, dönemin popüler dizisi Sex and The City’nin bir bölümünde yer alıyor. Dizinin hayranlarının mutlaka hatırlayacağı bu sahnede Carrie ve Miranda bir bankta oturarak iştahla cupcake yiyor ve böylece cupcake’lerin ünü bloklar ötesine yayılıyor. Aslında bu ikilinin Magnolia Bakery ve cupcake’lere ün katmasına pek şaşırmamak gerek. Şu an hâlâ mağazanın “The Carrie Cupcakeadında ürettiği pembe vanilyalı, tepesindeki minik papatya görünümüyle ilk görüşte aşk yaşayacağınız cupcake’i tadabilir ve kendinizi SATC sahnesinde gibi hissedebilirsiniz.

{774533}

Magnolia Bakery, Sex and The City’de yer aldığı sahneden sonra dönemin diğer popüler televizyon programlarında da görülmeye devam ediyor. The Devil Wears Prada filminde, Anne Hathaway’ın erkek arkadaşının doğum gününü bir cupcake ile kutladığı sahneyi hatırlayanlar mutlaka olacaktır.

Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

Magnolia Bakery Şöhretini Neye Borçlu?

Amerika’nın en sevilen ve günümüzde dünya çapında mağazaları olan Magnolia Bakery, unlu mamullerini en iyi malzemeleri kullanarak eski moda bir şekilde üretiyor. Ürün yelpazelerinde; hayranı bol olan kekler ve cupcake’ler, tüm dünyanın lezzetinde hemfikir olduğu muzlu puding, klasik unlu mamuller, mevsime göre değişen ikramlar ve daha fazlası yer alıyor. Her biri klasikleşmiş lezzetlerin arasında seçim yapmak bir hayli zor olsa da büyük kitlelerin hayran olduğu, hatta bazı seyahatlerin yalnızca bu tatları deneyimlemek uğruna Bleecker Caddesi’nin hesap edilerek planlandığı lezzetlere yakından bakmaya ne dersiniz?

Magnolia Bakery’nin Ünlü Cupcake’leri

Magnolia Bakery Hakkında Her Şey

Yediğiniz tüm cupcake’leri unutun! Çünkü Magnolia’nın dizilere de konuk olan cupcake’leri için tüm dünyadan kilometrelerce yollar giden hayranları var. Taptaze malzemenin bolca olduğu, rengarenk ve yumuşacık bir cupcake’i kim sevmez ki?

{773774}

Magnolia Bakery’nin Meşhur Banana Pudding’i

Nefis cupcake’lerin yanında tüm dünyaya adını duyurmuş başka bir lezzet daha var: Banana Pudding! Vanilyalı gofret, taze muz, süt ve krem şantinin bir araya gelerek oluşturduğu bu tat adeta bağımlılık yaratıyor ve bir sonraki kaşık için sabırsızlanıyorsunuz. Magnolia Bakery İstanbul’a geldiğinde sık sık ziyaret etmemizin bir sebebi de Banana Pudding olacak.

Günümüzde Magnolia Bakery

Yazımız boyunca bolca bahsettiğimiz Bleecker Street mağazası dışında bugün Magnolia Bakery’nin Amerika’da toplam 10 farklı noktada şubesi bulunmakta. Denizaşırı yolculuğu ise 2010 yılından itibaren başlıyor. Magnolia Bakery’nin Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Hindistan ve Filipinler’de şubeleri yer almakta.

Magnolia Bakery İstanbul Ne Zaman Açılıyor?

Magnolia Bakery’nin hem İstanbul’daki hem de Avrupa’daki ilk şubesi olacak olan Vadi İstanbul Magnolia Bakery 8 Eylül’de açılıyor. Ünlü pastanenin cupcake’lerden banana pudding’e ikonik tatları dünyanın diğer her yerindeki Magnolia Bakery’ler gibi burada da satışa sunulacak.

BONUS!

Magnolia Bakery Mutfağınızda

Ünlü lezzetleri kendi mutfağınızda deneyebilmeniz için Magnolia Bakery kurucularının kitaplarına sahip olmayı da düşünebilirsiniz. Kim bilir belki de deneyeceğiniz tariflerle içinizdeki ünlü şefi keşfetmenin ve mutfağınızda tatlı bir devrim yaratmanın tam zamanıdır!

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları