preloader

Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

28.02.2022
Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

Yazı Boyutu:

Uzun yıllar moda perakendeciliği alanında çalışan Zeynep Pekün Ekşioğlu, çocukluğundan beri tutkusu olan aşçılık üzerine profesyonel eğitim aldı ve kendi markası olan Lokal Plants’i kurdu. Küçük üreticiler tarafından temiz tarım yöntemleriyle üretilen ürünler ve mutfaklarında hazırladıkları lezzetleri sunan Lokal Plants’in hikâyesini Zeynep Pekün Ekşioğlu’ndan dinledik.

Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

Zeynep Pekün Ekşioğlu

Aşçılık ve gastronominin hayatınıza girişi nasıl oldu?

Çocukluğumdan beri yeme-içmeye ve yemek pişirmeye çok düşkündüm ama profesyonel olarak aşçılık yapmaya 40 yaşından sonra karar verdim. Uzun süre yaptığım moda perakendeciliği işi sona erince, MSA’ya kayıt olup profesyonel aşçılık eğitimi aldım. Çok severek devam edip, bitirdiğim bu okuldan sonra da mesleğe devam ettim.

Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

Lokal Plants’in hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Bu markayı hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

Kızım 16 yaşında vegan olduğunu açıkladı. Aniden evdeki beslenme şeklimizde radikal bir değişiklik olmak zorunda kaldı. Ona ne yemek yapabiliriz, mutfakta neler olmalı, neler olmamalı konusu tüm hayatımı kapladı. Derken ona evde bitkisel süt, mylkshake, taze meyve sebze suları ve çorbalar yapmaya başladım. Baktım ilgi var, marka kendiliğinden ortaya çıktı. Tamamen organik bir oluşum hikâyesi yani. Zamanla bu anlayış beraberinde temiz ve adaletli tarıma yönelik düşünceler de getirdi. Ve kendimi dürüst üretim ile bilinçli tüketim arasındaki güzel köprüde buluverdim.

Lokal Plants’in öne çıkan özellikleri nedir? Ürünlerinizden bahseder misiniz?

Lokal Plants’deki asıl amacım, küçük üretici tarafından temiz tarım yöntemleriyle üretilen ürünleri, mevsiminde, taze taze ve en sağlıklı şekilde, bilinçli tüketici ile buluşturmak. Ürünlerin içinde kullanılan malzemeler mümkün olduğu kadar mevsimine uygun ve kimyasal kalıntı içermeyen yöntemlerle üretilmiş oluyor. Malzeme bu kadar taze ve leziz olunca, geriye bana kalan onları az bir müdahale ile bir araya getirmek oluyor.

Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

Malzemelerinizi nerelerden tedarik ediyorsunuz?

Ürün tedariki en fazla üstünde durduğum konu. Her bir yaprak özenle küçük üreticilerden alınıyor. Nerdeyse tüm tedarikçilerimi şahsen tanıyorum; bir çoğunun tarlasına ya da üretim alanına gittim. Bu güven olmasa zaten ürünün temizliğini sağlamak çok güç olur. Tedarik konusunda çok üstünde durduğum başka bir konu, mevsimine göre alışveriş yapmak. Örneğin yaz aylarında yaz meyveleri, domates gibi ürünler alınıyor ve stoklanıyor. Sonbaharda kök sebzelerle, balkabağı, kestane, nar gibi sonbahar meyve ve sebzeleri ile menüler hazırlanıyor. İlkbahar geldiğinde her yerde açan çiçekler tabaklarımızı süslüyor.

Lokal Plants ürünlerine nasıl ulaşılabilir?

Ürünlerimizi Fuudy üzerinden sipariş verebilir ya da Etiler/Levent’teki mutfağımızı ziyaret ederek gel/al yapabilirsiniz.

Adres: Nispetiye Mah. Saydam Sok. Akasya Apt. No: 7/A İstanbul www.lokalplants.com

Lokal Plants: Bu Mutfaktan Sofralara Mevsiminde Lezzetler Geliyor

Zeynep Pekün Ekşioğlu kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, kısa bir süre gazetecilik yaptı. Daha sonra, aile işi olan moda perakendeciliğine girdi. 18 sene bu sektörde her görevde bulundu. Sonrasında aşçı olmaya karar verdi. Bugün temiz gıda ve kaliteli yemek, hayatının en önemli temel taşı haline geldi.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları