preloader

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

16.12.2022
Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Yazı Boyutu:

Kolombiya’dan gelen bu çekirdek ile kahve tutkunları mutlaka tanışmalı.

Güne başlarken, keyifli molalarda, derin sohbetlerde… Bir kupanın üzerinde adeta dans eden dumanları seyretmek gibisi yoktur. Üstelik en sevilen kokuların yayıldığı özel bir danstır bu. Bazılarımızın vazgeçilmez rutini hatta bazılarımızın da “bağımlılık” diye adlandırdığı hayatın en erişilebilir ve keyifli lezzetlerinden birini anlatıyoruz. Elbette kahveden söz ediyoruz! Bilirsiniz, kahvenin eşlikçileri her zaman değişir; bazen bir dost, bazen bir sevgili. Fakat değişmeyen bir şey vardır ki o da özel olarak üretilmiş, hikâyesi olan bir kahvenin tadı. “Kolombiya La Rivera Lakto Fermente” özel tadı ve hikâyesiyle karşınızda! Kolombiya’dan buralara kadar gelen yepyeni bir lezzeti sizinle tanıştıracağımız için çok heyecanlıyız. Gelin tadını, kokusunu ve hikâyesini birlikte öğrenelim.

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente Nedir?

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Aromatik tat, farklı fermantasyon uygulaması ve nitelikli kahve çekirdeği… Onun adı: Kolombiya La Rivera Lakto Fermente!

Söylenişi bile kulaklarımızda havalı bir slogan gibi yankılanan kahvenin lezzeti nasıl mı dersiniz? İlk içimden itibaren hayran bırakacak cinsten… Tadım notasında vişneli çikolatalı kek, yaban mersini ve ayva tatlısı yer alıyor. İçenlerin kahve gurmeliğine bağlı olarak, baskın tadın ne olduğuna dair yapılan yorumlar başka başka. Ancak herkes bir konuda hemfikir; vişneli çikolatalı kek, tropik meyveler ve ayva tatlısının mükemmel uyumu.

Hasat zamanı mart ve nisan ayları olan nitelikli kahve çekirdekleri, 8 günlük fermantasyon sürecinden geçerek lezzetleniyor. “Lakto Fermente” diye adlandırılan ve incelikle çalışmayı gerektiren uzun süreç, tam adıyla “laktik asit fermantasyonu”, bu kahvenin lezzetini sürecin her aşamasında titizlikle çalışan çiftçilere borçluyuz.

Bizce her güzel şeyin dinlemeye değer bir hikâyesi vardır. Kolombiya La Rivera Lakto Fermente’nin de içimi kadar özel bir hikâyesi var.

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente’nin Hikâyesi

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Arkadaşlıktan çiftliğe…

Julio ve Andrés, egzotik türleri kullanarak nitelikli kahve üretiminde yoğunlaşmak isteyen iki arkadaştır. Ayrıca bu sayede Kolombiya’daki nitelikli kahve tüketimini artırarak yerel kahve üreticilerine referans olmak isterler. Kolombiya’da kuracakları “La Rivera Çiftliği’nde” bu hayalleri gerçek olacaktır.

Kalite, şans ve başarı birden ortaya çıkmaz; onu biz yaratırız! Julio ve Andrés de bunu biliyor olmalı ki hayalleri uğruna akıllıca harekete geçerler. İlk olarak bir q-rader (yani eğitimli ve kalibre bir kahve tadımcısı) ile çalışmaya başlarlar. Ayrıca kahvelerin özelliklerini ve kahve tutkunlarının ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmek için baristalık, kahve çekirdekleri ve fermantasyon hakkında bazı eğitimler alırlar.

Günümüzde “La Rivera Çiftliği” Julio ve Andrés tarafından başarılı bir şekilde işletilmektedir. Çitlikte çalışan kişiler ise savunmasız yaşlılar ve bekar anneler arasından seçilmiştir. Her mart geldiğinde ağaçlar çiçeklenir, hasat yapılır, fermantasyon süreci biter ve en son kupalarımızda bu özel kahvenin dumanı tüter…

La Rivera Lakto Fermente’yi Nerede İçebilirsiniz?

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Cevabımız elbette kahve tutkunlarının 2012 yılından beri vazgeçilmez adresi: Kronotrop!

Galatasaray’da mütevazi bir kahve dükkânı olarak yolculuklarının başladığını söyleyen Kronotrop’un; bugün 100 kişinin üzerinde çalışanı, Türkiye’nin farklı farklı yerlerinde 21 dükkânı var. Türkiye’de “nitelikli kahve” dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri.

Kronotrop ailesi yalnızca kahveye tutkulu değil; doğaya ve hayvanlara da aşkla bağlılar! İşletmenin attığı her adım çevreyi korumaya yönelik ve sürdürülebilir yaşam bu çatı altında her zaman destekleniyor. Hem dükkânın yer aldığı mahallenin hayvanlarına, hem de Kronotrop müşterilerinin minik dostlarına kapıları her daim açık!

La Rivera Lakto Fermente’ye Eşlik Edebilecek Lezzetler

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Kahvaltı kaseleri, salatalar, sandviçler… Kronotrop menüsünde yok yok!

Biz, yazımızın uzaklardan gelen lezzeti La Rivera Lakto Fermente ile uyumlu olabilecek bazı tatları mercek altına aldık. Zengin menü içerisinden seçim yapması oldukça zor olsa da iki farklı lezzetten bahsetmek isteriz. Kahvenizin yanında tuzlu bir tat arıyorsanız içerisinde taze mozzarella, avokado, salsa verde ve domatesin yer aldığı Caprese Sandviç sizi mutlu edebilir. Kahvenin yanına en çok tatlı yakışır diyenlerdenseniz, Biscoff Cheesecake’i mutlaka denemelisiniz. Bu tatlının reçetesinde Belçika’ya has tarçınlı bisküvi karamelize ediliyor ve vanilyalı cheese cake dolgusu ile buluşuyor.

Not: Menüde glütensiz alternatifler de yer almakta!

Mimarisi ve Rahatlığıyla: Kronotrop Şubeleri

Kolombiya La Rivera Lakto Fermente İle Tanışın

Kronotrop’un 15’i İstanbul’da olmak üzere Antalya, Isparta, Konya ve Ankara şehirlerinde 21 farklı şubesi bulunmakta. Ve hepsinin atmosferi birbirinden güzel!

Özellikle ziyaretçiler tarafından Kronotrop’un sade dekorasyonu çok seviliyor. Hem lezzetli menü hem de ortamın sunduğu rahatlık sebebiyle Kronotrop’un birçok müdavimi var. Çalışanlar ise son derece güler yüzlü, ne denemeniz konusunda kararsızsanız size zevkle yardım edeceklerinden hiç şüpheniz olmasın. Burası nitelikli kahve içmek, lezzetli yemekler tatmak ve belki de bilgisayarınızı yanınıza alıp yapılacak işlerinizi tamamlamak için harika bir adres. Bir kez daha hatırlatalım; tüm Kronotrop şubelerinde hayvan dostlarımıza kapılar her daim açık!

Etiketler

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları