preloader

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazı Boyutu:

Kabak detoksu terimi sizin de en çok duyduğunuz kilo verme yöntemlerinden biri haline geldiyse bu detoksa dair tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. İşte “Kabak detoksu nedir? Kabak detoksunun faydaları nelerdir? Kabak detoksu ile kilo vermek mümkün mü?” sorularının yanıtı ve kabak detoksu hakkında her şey…

Son zamanlarda kilo vermek veya formunu korumak isteyenlerin sürekli konuştuğu bir detoks yöntemi var: Kabak detoksu. Kabak Diyeti olarak da geçen ve çok basit bir tarifle kolayca uygulanabilen, inatçı kilolara karşı bile zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilen bu kabak detoksunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kabak detoksu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve tabii ki kabak detoksu tarifini mercek altına aldık.

Önemli not: Her detoks ve beslenme düzeni gibi kabak detoksunu da uygulamadan önce doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmalısınız.

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Neden Kabak Detoksu?

Kabak detoksunun bu denli popüler olmasının sebebi aslında kabağın kilo verme konusunda ihtiyaç duyulan bir sebze olması. İşte hem vitamin hem de lif açısından diyet listelerinin vazgeçilmezi olan kabağın faydaları:

*Kabak, içinde oldukça su barındıran ve kalorisi az olan bir sebze türü. Lif açısından fazlasıyla yüksek olduğu için diyet yaparken kişiyi uzun süre tok tutmasıyla ünlü.

*Kabak, bağırsak sağlığına iyi gelen sebzelerden biri olduğu için kabızlığı önlemekle birlikte vücuttaki ödemi azaltır, toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

*Diyetteyken veya sağlıklı yaşama adapte olmaya çalışırken kabak tüketimi, vücutta ödem birikimini engeller ve toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur.

*İçerdiği mineral ve magnezyum sayesinde kemik sağlığını korurken aynı zamanda yine içerdiği Beta Karoten ile hem göz hem de cilt sağlığına pozitif yönde etki eder.

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksunu Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kilo verme isteğiyle başlanan diyetlerin kısa sürmesine sebep olan en büyük şey ilk haftadan beklediğiniz kiloyu veremeyip diyetin devamı için motivasyonu sağlayamamaktır. Kabak detoksu aslında tam olarak diyete başlamak isteyen veya normal rutinine geri dönüp aldığı birkaç kiloyu verme ihtiyacı olan kişileri teşvik ettiğine inanılan bir yöntem. Ancak, diyet söz konusu olduğunda kilo verirken sağlık konusunda herhangi bir problem yaşamamanız için kabak detoksu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kural; bu detoksun sadece haftada 3 gün yapılması gerektiği. 3 günden fazla uygulayıp, daha fazla kilo vereceğinizi düşünmeniz sağlığınızı büyük zarara uğratır ve birtakım sağlık problemlerine yol açar.

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra kabak ketoksu kelimesini okurken, aklınıza gün içerisinde sadece kabak ve kabak içeren tarifleri yemeniz gerektiğinizi düşünmeyin. Kabak detoksu tarifini sadece öğle ve akşam öğünü olarak yemelisiniz.

Kabak detoksu yaparken de çayınızı şekersiz tüketmeli ve akşam yemeğini olabildiğince erken tüketmelisiniz. Ayrıca 2 öğün tükettiğiniz bu kabak detoksu programının dışına çıkmamalı ve kahvaltıda mutlaka yumurta yani protein ve meyve tüketmelisiniz.

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksu Kimler için Uygun Değil?

Eğer sağlıklı bir kilodaysanız, bu detoksu uygulamamanızda fayda var. Bunun dışında hamileyseniz veya kronik bir rahatsızlığa sahipseniz kabak detoksunu beslenme düzeninize eklemeyin. Sadece tek bir besinin ağırlıklı olduğu 3 günlük bir diyet, çocuğunuza zarar verebilir, kronik bir rahatsızlığınız varsa sağlık problemlerinizi tetikleyebilir. Bu kriterlere uymuyor olsanız da bu kabak detoksunu uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ya da bir diyetisyenle birlikte çalışın.

Kabak Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Kabak Detoksu Tarifi

Kilo verme serüveninde diyet yaparken uzun süre tok tuttuğu belirtilen kabak detoksunun tarifi aşağıda…

Malzemeler:

2 adet kabak
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı yoğurt
1 diş sarımsak veya sarımsak tozu (isteğe bağlı)
Arzuya göre dereotu, kuru nane, pul biber

Kabak Detoksu Tarifi Yapılışı:

2 adet orta boy kabağı rendeleyin. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökülen tavada hafif pişirin. Sotelenmiş kabaklar soğutulduktan sonra 2 yemek kaşığı yoğurdun içine arzu edilirse sarımsak rendeleyin ve soğutulmuş kabak soteyi karıştırın. İçerisine istediğiniz baharatları ya da taze otları ekleyip tekrar karıştırın.

Gizem Burcu İncircioğlu
Gizem Burcu İncircioğlu Tüm Yazıları