preloader

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

15.12.2022
İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yazı Boyutu:

Son yıllarda hızla yükselişe geçmiş olan çay, İstanbul’da hangi mekanlarda içilmesi gerektiğini öğrenin!

Dem Moda

Şehrin ödüllü çay evi Dem’in Moda şubesi, menüsü ve dekorasyonunu değiştirerek yeni konseptiyle kapılarını açtı. 2013’ten beri dünyanın en köklü çay markalarından Ronnefeldt ile iş birliği yapan Dem, duvarlarında Modalı sanatçıların çayla ilgili eserlerine yer vererek özgün bir konsepte imza attı.

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yenilenen Dem Moda, Modalı sanatçıların enstalasyonları ile yaratılan konseptinin yanı sıra yeni menüsü ile de dikkat çekiyor. Meşhur cheesecake menüsüne ek olarak; İki Dem şubesi arası, Kadıköy-Karaköy vapur yolculuğundaki simit ritüelinden esinlenerek geliştirdiği yeni tarifler ile misafirlerini şaşırtıyor. Sokak simidinden yola çıkarak geliştirilen tatların yer aldığı menüde şişte simit, simit bruschetta, avokado ve poşe yumurtalı Smith Benedict, simit kiş, simit tost gibi yaratıcı ürünler yer alırken; peynir-simit fondü ve simit graten gibi keyifli paylaşımlıklara yaza özel nefis “çaylı kokteyller” eşlik ediyor.

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yenilenen Dem Moda; birbirinden leziz ve sıra dışı lezzetlere sahip çayları, klişelerden uzak özgün cheesecake menüsü, yeni simit menüsü ve yazın vazgeçilmezi çaylı kokteylleriyle, misafirlerini Moda’da önünden geçen tramvay manzarasında nostaljik bir çay yolculuğuna çıkarıyor.

Caferağa, Şair Nefi Sk. 9/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

02165506230

Melez Tea Lab – Reşitpaşa, Mudo Maslak, Four Seasons Bosphorus

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Çay hakkında denenmeyenleri denemek, keşfedilmeyenleri keşfetmek mottosuyla 2015 yılında hayata geçirilen Melez Tea, tamamı el yapımı çaylarıyla misafirlerine unutulmaz bir çay deneyimi sunuyor. Beyaz çaydan Oolong’a geniş bir yelpazeye sahip Melez Tea, aynı zamanda çaylar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir köşeye de sahip. Melez’e özel harmanlar, eğitici çay tadımları, Matcha Affogato ve chai baharatlı sıcak çikolata gibi yaratıcı ürün ve sunumların yanında, Japon dizaynına sahip çay aksesuarları da mekanın detaylarının zenginliğine katkı sağlıyor. Hem geleneksel çaya hem de farklı ve yeni lezzetlere dair tüm detayları keşfetmek isteyenler için Melez Tea Lab, Reşitpaşa’daki ana mekanlarında Pazartesi’den Cumartesi’ye sabah 9 ile akşam 19 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor.

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Reşitpaşa, Kongre Caddesi No:81/A, İstanbul;

02122292969

Alice Tea Room – Caddebostan

Anadolu Yakası’nın daha çok yeni gözde çaycısı Alice, enerjisiyle ve iç dekorasyonuyla çay severleri adeta büyülüyor. Mekanda içiminize hazır olarak demlenen envai çeşit çay, her biri kendine has özel bir isimle anılıyor. Sadece sıcak değil aynı zamanda buzlu çay konusunda oldukça iddialılar. Çayın yanında atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz kek gibi alternatifler de sunan bu sakin ve huzurlu mekana bir şans vermenizi kesinlikle öneririz!

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Caddebostan, Operatör Cemil Topuzlu Caddesi, No 109/E, Kadıköy, İstanbul;

05332139330

{771349}

Cha’ya – Moda, Galata

Cha’ya, sevenlerine hem Avrupa Yakası’nda hem de Anadolu Yakası’nda eşsiz çaylarını deneme fırsatı sunuyor. 8 farklı ülkeden çay ithal eden Cha’ya, Japoncada “çay evi” anlamına geliyor. Hemen hemen herkesin kendi damak zevkine göre olan lezzeti bulabileceği bir çeşitlilik sunan mekan, yaklaşık olarak 60 farklı çeşit çaya sahip. Türkiye’de daha çok siyah çaya önem verilmesi ve bilinmesini kırmak isteyen Cha’ya, dünyanın dört bir yanından tatlara yer verip İstanbulluları farklı lezzetlere kavuşturmayı amaçlıyor. Demlenen çaylar, ahşap bir servis üzerinde kendilerine has bardaklarda bir dilim kuru portakal ile servis ediliyor. Leziz çaylarının yanında aynı zamanda aperatifler de sunan mekan, kahvaltısıyla da adından söz ettiriyor.

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Moda, Bademaltı Sokak No:17/B, İstanbul;

02165508503

Chado Tea – Arnavutköy, Topağacı, Cihangir

Brezilya’dan Tayvan’a 12 farklı ülkeden yaklaşık 60 farklı çeşit çayı İstanbullularla buluşturan Chado, Türkçe’de “çaya giden yol” anlamına geliyor ve çayın hazırlanışından başlayarak sunumunu ve içimini de içeren seremoniye deniyor. Mekan, çaykoliklere eşsiz bir çay deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Her biri farklı bir aromaya ve kökene sahip çaylar, herkesin damat zevkine göre bir tat bulabileceği şekilde düzenlenmiş. Mekan, özellikle de geleneksel Japon çay seremonilerinde içilen, kahveye bir alternatif olan Matcha çayıyla adından söz ettiriyor. Sağlığa iyi gelen Oolong Tayvan çayı da oldukça tercih edilen çaylar arasında.

İstanbul'da Çay İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

Arnavutköy Mahallesi, Francalacı Sokak, No:9/A, İstanbul;

02122650049

{771643}

BONUS

Moda Aile Çay Bahçesi

Eşsiz deniz manzarası ve içerisinde bulunduğu yeşil ortam dolayısıyla İstanbullular için adeta bir sığınak olan mekan, denize bakarak çay içme keyfine varmanızı sağlıyor. Özellikle gün batımını ince belli çay bardağında siyah çay içerek izlemek isteyenler için, hem bir keyif hem de rahatlık sunuyor. Sabah 8’den akşam 12’ye kadar açık olan mekan, çayın yanında aynı zamanda karnınızı da doyurmanızı sağlayacak atıştırmalıklara sahip.

Moda Caddesi, Ferit Tek Sokak, No:13, İstanbul;

02163379986

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları