preloader

Gurmenin Alışveriş Rehberi

07.01.2021
Gurmenin Alışveriş Rehberi

Yazı Boyutu:

Sofra kurarken, kileri ve buzdolabını doldururken binbir emekle üretilen yerli, doğal ve nitelikli ürünlere kolayca ulaşmak istiyorsanız; ihtiyacınız olan gurme online alışveriş listesi hazır!

Zorlu geçen 2020 bize doğal ve yerel olanı korumanın, sürdürülebilirliğin önemini bir kez daha büyük harflerle hatırlattı. Sofra kurarken, kileri ve buzdolabını doldururken, bağışıklığımızı güçlendirmek isterken satın aldığımız ürünlere, bu ürünlerin yetiştirildiği toprağa ve yetiştiren üreticiye dair bilgi sahibi olmak, doğal ürünlere ulaşmak artık pek çoğumuzun önceliği.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde tarlasından, çiftliğinden, fabrikasından sağlıklı ve her biri bölgesine özgün, nitelikli ürünleri paketleyerek evinize gönderen güvenilir online alışveriş adreslerini sizin için derledik. Yeni yılla birlikte alışveriş alışkanlıklarınızı büyük zincirler yerine, küçük üreticilere aktararak hem kendi sağlığınızı hem de birbirinden kıymetli yerel ürünlerimizin devamını garanti altına alabilirsiniz.

Et ve Şarküteri Üreticileri

Çemen’s Gurme, Kayseri

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Kayseri’nin dillere destan çeşit çeşit mantılarını ve ev yemeklerini, meşhur pastırmasını usulüne uygun olarak pişiren Çemen’s Gurme, Kayseri’nin gurur kaynaklarından. Sahibi Hülya Tiritoğlu, yarattığı üç ayrı markayla (Çemen’s Mutfak, Çemen’s Gurme ve Çemen’s Atölye) hem kente önemli bir katma değer sağlıyor, hem de Kayserili kadınlara istihdam alanı yaratıyor. 10. yılını dolduran marka, kadının gücünden, ve istihdamından beslendiğini de her fırsatta ortaya koyuyor. Kayseri’ye has hakiki pastırma, sucuk ve el açma mantı satmaya başlayarak büyüyen Çemen’s Gurme’nin web sitesinden; Çemen’s Mutfak’ta pişen tepsi mantısı, yağlama, Kayseri mantısı gibi lezzetleri de tepsisinde sipariş verebiliyorsunuz. Mantılar korumalı paketlerinde sosları ise cam kavanozlarda ulaşıyor. Geleneksel pastırma ve sucuklar kadar kendi tecrübelerini kattıklarını artizan ürünlerini de mutlaka denemeniz tavsiye olunur.

Sipariş için: www.cemens.com.tr / @cemens.gurme

Karkas Çiftliği, Adıyaman

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Karkas yeni bir marka ama çiftliğin mazisi 24 senelik bir tecrübeye dayanıyor. Adıyaman’da karkas et üretimini dededen toruna devam ettiren et tedarikçisi Hasmert Hayvancılık’ın tüketiciye direkt ulaşmayı hedefleyen yatırımı Karkas’ın Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’de konumlanan çiftlikleri var. Yerli ve açık besi et üretimi yapan Karkas, ürün kalitesiyle olduğu kadar online paketleme ve ulaştırma pratikliğiyle öne çıkan bir marka. Karkas’ta dana eti, kıyma ve köfte çeşitleri, bebeklere özel ürünler, şarküteri ve sakatat yer alıyor. Bağışıklığı güçlendirmede tercih edilen dana ilikli kemik çiftliğin en çok talep gören ürünlerinden. Antrikot pastırma, dana kavurma ve kasap sucuk ise şarküteri sevenler için. Sakatat seviyorsanız Karkas’ın web sitesine mutlaka göz atmalısınız çünkü dana böbrek kuşbaşından ciğer, dalak ve yüreğe ne ararsanız var. İstanbul içi aldıkları siparişleri kendi ekibiyle adrese teslim ediyorlar. Dana ilikli kemik ve şarküteri ürünleri ise tüm Türkiye’ye kargoyla ulaşıyor.

Sipariş için: www.karkasciftligi.com / @karkasciftligi

Nebyan Doğal, Samsun-İstanbul

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Karadeniz’de geleneksel hayvancılığı günümüz koşullarında devam ettiren ve sağlıklı eti tüketicisine ulaştıran Nebyan, sürdürülebilirlik adına önemli bir işe imza atıyor. Karayaka koyunu, Orta Karadeniz Bölgesi’ne ait; yağı kuyrukta birikmeden eşit şekilde yayılan, et verimi yüksek çok lezzetli ırklardan biri. Nebyan, Bafra Delta Ovası’ndan, Tokat, Ordu, Samsun, Giresun Karagöl Yaylası’na kadar farklı yaylalarda yerel üreticilerle beraber çalışarak geleneksel hayvancılık ve yaylacılık kültürünü yaşatıyor, hayvanları tamamen doğal besliyor. Koç Üniversitesi mezunu iki kardeş İbrahim ve Nazlı Uyanık tarafından kurulan Nebyan, online sipariş ile soğuk hava zincirini bozmadan etinizi sağlıklı kutularda kapınıza getiriyor. Yerli ırk Karayaka etinin yanı sıra, şarküteri ürünlerini ve Karadeniz köylerinden katkısız, doğal ürünleri de sitelerinde bulabilirsiniz. İstanbul için Anadolu ve Avrupa yakalarında satış noktaları da var.

Sipariş için: www.nebyandogal.com

{773018}

Tahin, Tahin Helva, Cezerye Üreticileri

Metin Baba 1948, Tarsus

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Tarsus mutfağının temellerinden tahin, birçok ev yemeğinin, çok sevilen humusun, kurabiyelerin ve çöreklerin vazgeçilmezi. Dolayısıyla kullanılan tahinin kalitesi de bu mutfak için çok önemli. 1948’ten bu yana bölgede yerli susam ağırlıklı kaliteli tahinin ve lezzetiyle aklınıza kazınan tahin helvaların üreticisi ODTÜ’lü mühendis Metin Okyay, üretimine Metin Baba 1948 isimli markası ve yeni fabrikasıyla devam ediyor. Geleneksel yöntemleri birebir uyguluyorlar. Ürünlerine hiçbir katkı maddesi, glikoz ya da şurup katılmıyor. Yerken ağzınızda dağılan Metin Baba helvaları fıstıklı, sade ve kakaolu olarak büyük küçük farklı kutu ve boyut seçeneklerinde paketleniyor. Baklava dilimli kutular özellikle hediye için ideal. Yerli susamın yoğunluğunu hemen hissedeceğiniz tahinleri de yine büyüklü küçüklü seçeneklerle web sitelerinde yer alıyor.

Sipariş için: www.metinbaba.com.tr / @metinbaba1948

Görallar Gıda, Mersin-Tarsus

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Ülkemizin en masum ve en lezzetli tatlılarından cezerye kayve çay sofrasını sağlıklı atıştırmalıklarla zenginleştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. 1930’dan bu yana cezerye satan Görallar’ın şehrin birçok yerinde şubesi var. Cezeryenin aslı cevizli malum ama Görallar’ın yıldızı kesinlikle Antep fıstıklı cezerye. Fıstıklara bulanana dev toplar halinde hazırladıkları paketlerden başı dönmeyecek kimse olmaz. Cevizli iri kıyım sucukları da, taze kuruyemişleri de çok lezzetli.

Sipariş için: gorallar.com.tr; 03246764530

Doğal Gıdalar

İksirli Çiftlik Doğal Ürünler Daday Kastamonu

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Siyez buğdayı, sarımsağı, kireni, kıymetli üryani eriği, çeşit çeşit pekmezi ve mantarıyla gerçek bir doğal ürün cenneti olan Kastamonu, bölgeyi tanıtmak ve ürün zenginliğini anlatmak için gecesini gündüzüne katan bir kadın girişimciye sahip: İksir Aydın. Kendi köyü Daday’da İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası isimli tesisi kuran Aydın, gerçek bir Kastamonu gönüllüsü. Yemyeşil huzurlu bir kasaba olarak tasarladığı tesiste, kızı Ece Aydın ile birlikte Kastamonu’ya dair bütün incelikleri bir araya getiriyorlar. Hayata geçirdikleri internet sitesiyle çiftlikte sunulan tüm doğal ürünleri siparişle evinize de gönderiyorlar. Yöre kadınlarının hazırladığı meyve ‘eğşi’leriyle mutlaka tanışmanız gerek. Farkı meyvenin suyundan elde edilmesi. Erik veya elma eğşisi yapmak için meyvelerin suyu sıkılıyor. Çok az miktarda şekerle jöle kıvamına gelene kadar uzun saatler kaynatılıyor. Elmadan, kızılcıktan, ahlattan (yabani armut), kuşburnu ve üryani eriğinden nefis marmelatları, eğşileri var. Üryani eriği özellikle önemli çünkü bu besleyici ve baldan tatlı erik bir tek Kastamonu’da yetişiyor. Kan hücreleri için oksijen deposu, mide ve bağırsak sorunlarına da iyi geliyor. Çam pekmezi ise Kastamonu’da çamın baharda çıkan ince filizleri kaynatılarak hazırlanıyor. Bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına birebir. Tüm bu doğal ürünleri, Kastamonu’nun ünlü siyez bulgurunu ve siyez ununu sipariş etmek için www.iksirliciftlik.com’u tıklamanız yeterli!

Murat Tapik Çiftliği, Datça

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Datça’nın bereketini, kekiğinden balına, domatesinden zeytinyağına ürünlerinin lezzetini bilmeyen yok. Murat Tapik, Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi diplomalarını, İngiltere’de yakaladığı kariyer fırsatını arkasında bırakarak doğal yaşamın ve yerel ürün yetiştirme sevdasının peşine düşmüş ve Datça’yı seçmiş. Çocukken doktor babasının Şile Ulupelit’teki çiftliğinde öğrendikleriyle önce Datça’da zeytin ve badem işlemeye başlayarak Datça Murat Çiftliği’ni hayata geçirmiş. Kocaeli Kandıra’nın Yusufça Köyü’ne de bolca sebze ve meyve ekmişler, hiçbir katkı maddesi kullanmadan tamamen yerli tohumdan elde ettikleri tüm bu doğal ürünleri web sitesi ve İstanbul’da kurduğu dağıtım merkezi aracılığıyla adreslere yolluyorlar. Sadece Murat Tapik değil, ailesi de bu işe sevdalı. www.datcamuratciftligi.com’a mail adresinizi bırakırsanız haftalık taze ürün paketlerini, ürün bilgilerini size gönderiyorlar. [email protected]

{773527}

Köysel Yöresel, Kırklareli

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Hiçbir katkı maddesi kullanılmamış, fazla şekere boğulmamış, bereketli, nefis bir coğrafyada yetişen gerçek meyvelerden yapılmış farklı reçel ve marmelatlar tatmaya hazır mısınız? Kofçaz’da, tertemiz bir doğada üretim yapan Köysel, güvem, ahlat, kızılcık, yeşil ceviz gibi yöresel meyvelerden katkısız reçeller üretiyor. Kendi tarlalarında yetişen ham yeşil cevizden yaptıkları reçel ve ezmenin tadı muazzam. Keçi sütü karamelleri, çıtır kabak ve karpuz reçelleri bile var. Doğal kızılcık ve limon marmelatları ise tartışmasız favorilerimiz. Mutlaka sipariş edin!

Sipariş için: 02887622020; www.koysel.com

Çankırı’da Doğal Tarım

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Çankırı’nın Doğanbey Köyü’nde, sadece yerel tohumlarla doğal üretim yapan Üç Elma Doğal Tarım, fukuoka felsefesi doğrultusunda azla yetinmeyi ve katkısız tarım uygulamayı ilke edinen bir aile. Hiçbir kimyasal, gübre, ilaç kullanmadan ve çevreye zarar vermeden tarım yapıyorlar. Hüseyin Genç ve eşi Kezban Genç, üveyik buğdayı, üzüm, Amasya elması, mevsim sebze ve meyveleri yetiştiriyor. Geleneksel usullerle pekmez ve elma sirkesi hazırlıyor, gün kurusu ve kristal tuz yapıyorlar. Çankırı tuzunun kalitesini bilenler bu fırsatı kaçırmayacaktır. Buğdaylarından elde ettikleri katkısız unları da, diğer tüm doğal ürünleriyle birlikte adrese gönderebiliyorlar.

Sipariş için: www.ucelmadogaltarim.com

Kapor Organik Tarım, Avanos

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Avanos, iklimi ve mucizevi toprak yapısıyla çok özel lezzetlerin yetişmesine elverişli bir bölge. Susuz yetişen meşhur kıraç domateslerini bir tadan bir daha vazgeçemiyor. Kapor Organik Tarım, Avanos’un biraz yukarısında Köybağı yolunda konumlanıyor. Kapor’un tadına doyulmayan organik çilekleri çok talep görüyor. Organik kabak çekirdeği de üreten marka, yalnızca kendi etiketiyle organik pazarlara ürün gönderimi de yapıyor. 100’den fazla sertifikalı ürünleri bulunuyor.

Sipariş için: www.kapor.com.tr


Yerel Peynir Markaları

İdamera, Edremit

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Ülkemizde üretilen en güzel doğal peynirlerden biriyle tanışmak için İdamera’dan hemen sipariş vermelisiniz. Ferit Uzunoğlu, Gudrun Wagner Edremit’te, doğal beslenen kendi hayvanlarının sütüyle artizan üretim yapıyorlar. Koyun ve inek sütünden peynirleri arasında yerli camembert olarak tarif edebileceğimiz ‘tamambert’ muazzam bir lezzet. Taze peynir, zeytinyağlı peynir, beyaz küflü ve ricotta da bir o kadar özel. Haftalık siparişinize çiftliğin buğday, zeytinyağı gibi ürünlerini de ekleyebiliyorsunuz. Çiftliği ziyaret etmek, sürdürdükleri kusursuz doğal hayatı görmek fırsatıysa gerçekten altın değerinde. İdamera ürünleri Fenerbahçe’deki Eppek’ten (0537 685 15 40) temin edilebiliyor. [email protected] adresine mail atarsanız size haftalık ürün listeleri düzenli olarak geliyor, siparişinizi çiftlikten kargoya veriyorlar.

Koçulu Peynircilik, Kars

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Kars gravyer, tadanı hayran bırakan en özel lezzetlerimizden. Kars’ın Boğatepe Köyü’ndeki imalathane bu işin piri. 1800 metre rakımdaki Boğatepe’nin yüzlerce endemik bitkisiyle otlayan hayvanların sütlerinin kalitesi ve tadı peynirin kalitesini yükselten ana faktörlerden. Evde hazırlayacağınız peynir tabağı sunumlarının ve eşleşmelerin de yıldızı olacağı kesin. Boğatepe Köyü’ndeki geleneksel üretimin ürünlerini Koçulu Peynircilik’ten (0216 466 16 48) temin edebilirsiniz. Aileden kalma özel bir formülle Kars gravyer üretimi yapan İlhan Koçulu, gravyerin yanı sıra Kars malakan, göbek kaşarı gibi farklı peynirleri de üretiyor.

Detaylı bilgi için: koculupeynircilik.com

Tangala Çiftliği, Fethiye

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Peynir tabaklarınızı artizan üretim farklı peynirlerle zenginleştirmek istiyorsanız Tangala Çiftiği’nin ürünleri size göre. Muğla Yakaköyü’nde 750 metre rakımda zeytinliklerin ve sarp kayalıkların arasında kurulu çiftlik, içerisindeki taş binanın alt katında peynir üretiyor ve mahzende olgunlaştırıyor. Yayla sütlerinden artizan ürettikleri amber peynirleri, mera ve özellikle yerli gorgonzola diyebileceğimiz tangazola çiftliğin mutlaka tanışmanız gereken ürünleri arasında.

Sipariş için: 0532 273 68 03; tangalapeynirleri.com.tr

Antre Gourmet, İstanbul

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Kurucuları Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber, geleneksel peynirlerimizin sürdürülebilirliği için keşif yolculukları yapan ve bu yolculukları üreticilere kaynak oluşturmaya çalışarak pekiştiren çok özel bir ikili. Antre Gourmet isimli güzel peynir dükkânlarının ve web sitelerinin yanı sıra, ‘Peynir Aşkına’ ve ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ isimli değerli kaynak kitaplarıyla da yöresel peynirlerin üretim hikâyelerini paylaşarak unutulan gelenekleri, lezzetleri hatırlatıyor; bu ürünlerin satışını yaparak devamlılığına da destek veriyorlar. Balıkesir, Ayvalık, Aydın, Antakya gibi bir çok farklı bölgenin kıymetli yerel peynirlerini Antre Gourmet’de bulabilirsiniz.

Sipariş için: www.antregourmet.com

{773596}

Atadan Peynircilik, Bursa

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Türkiye’nin en özel butik peynircilerinden biri hiç tartışmasız Bursa Kemalpaşa yolu üzerindeki Atadan Peynircilik. Hemen her yöreye ait lezzetli peynirin en iyisi burada kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Dükkân 1920’den bu yana hizmet veriyor. Sütün en iyi olduğu yüksek yerleri dolaşarak seçtiği ürünleri topluyor. Sonra peynirleri alıp imalathanesinde kendi usullerine göre dinlendiriyor. Kendi üretimleri çok farklı lezzetler de var. Krem peynirleri kar topu beyazlığında, akışkanlığı, homojen kıvamı ve tadıyla gerçekten tarifi zor, muhteşem bir lezzet. Taze tuzlanmış lor peynirinin içine koyulan taze biberlerle yapılan biber loru, tek başına meze olarak bile yenilebilir. Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi kullanılmadan tam 1,5 yıl bekletilen biber lorunu tadarken; turşu kıvamını alan biberlerin hafif acılığı damakta nefis bir lezzet bırakıyor. Kekikli ve çörekotlu sepet peynirleri, mihaliçleri de şahane. Sadece mihaliç kenarı sevenler için kenar peyniri paketleri bile var. Sade kelle lorları ve günlük kaymakları mutlaka tadılması gereken diğer lezzetleri. Kısacası Atadan peynir severler için gerçek bir mabed. Mail ve telefonla sipariş verebilirsiniz.

Sipariş için: 02246131350; [email protected]

Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri

Granpa, Muğla

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Muğla’da, Türkiye’nin en büyük tek bahçelerinden biri olma özelliğine sahip 590 dönümlük zeytinliğin ürünü Granpa zeytinyağı, favori keşfimiz. Üretildiği ilk seneden itibaren “EVOO World Ranking” listesinde yer almayı başaran marka, katıldığı hiçbir yarışmadan da eli boş dönmeyenlerden. Yağları 10’dan fazla madalyaya sahip. En büyük hedefleri ise Türkiye’yi yurtdışında temsil etmek. Aynı zamanda Çanakkale’de Tokuç Organik Tarım işletmesi de bulunan Tokuç ailesine ait Granpa’nın 17 bin gemlik cinsi zeytin ağacı bulunuyor. İyi tarım sertifikasına sahip erken hasat Granpa Premium, yeşil elma kokularıyla meyvemsiliği ön plana çıkan dengeli, damakta hem yoğun hem de zarif bir zeytinyağı. Ürünlerini online.granpa.com.tr’den sipariş verebilirsiniz.

Özem Zeytinyağı ve Kisthene Sirke

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Balıkesir Gömeç’teki üretim fabriklarından çıkan erken hasat ve soğuk sıkım zeytinyağları şahane. Ancak markayı bir de Kisthene isimli sirke ve yağlarıyla tanıtmak gerek. Farklı çeşitlerde uzun fermente sirkeleri; sirkenin sağlık avantajlarına da fazlasıyla ihtiyaç uyduğumuz bugünlerde ilaç gibi. Her derde deva doğal yağları da tavsiye olunur.

Sipariş için: 08508409944; ozemolives.com; @ozemleyasam

Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği, Urla

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Urla Slow Food üyesi Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, bölgenin dünyada eşine az rastlanır zeytinliklerine gönül vermiş bir isim. 200 yıllık bir vadide kurduğu Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği’nde, iklimin, yağmurun, güneşin hareketlerini takip eden Pelin, gözü gibi baktığı zeytin ağaçlarının hasadını yapıyor. Olivurla markasıyla çıkardığı zeytinyağları taze çimen, çağla badem, yeşil elma, enginar aromalarıyla Türkiye’nin en özel butik zeytinyağları arasında. Balcıoğlu Urla’da bin beş yüz yıllık bir geçmişe sahip ‘erkence’ ağaçlarına sahip. Erkence, Urla yarımadasının yerli varyetesi. Erkence’den yapılan erken hasat, boğazda muazzam bir yakıcılık bırakan çok farklı bir lezzete sahip. Her yıl ürün vermeyebiliyor dolayısıyla ekonomik olarak zorlayıcı. Balcıoğlu’nun erkenceden titizlikle ürettiği zeytinyağı, Slow Food tarafından yapılan Ark of Taste listesine de dahil edilmiş bir ürün. Web sitelerinde doğal sabun, yöresel peynir gibi pek çok özel ürün de bulabilirsiniz.

Sipariş için: 0232 754 4526; www. ayerya.com

Doğal Bal Üreticileri

Honey Leaves, Bitlis Hizan

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Türkiye’nin en yüksek rakımlı yaylalarından Bitlis Hizan Yaylası’nda bal üreten Honey Leaves, tanımanız gereken özel bir marka. Karakovan yani peteği dahil tamamı arı tarafından üretilen katkısız bal, gerçek bir şifa kaynağı. Honey Leaves, Hizan Yaylası’ndaki 500 kovanında yaklaşık 2500 farklı endemik bitkiden beslenen arılarla, katkı maddesi kullanmadan doğal üretim yapıyor. Kovanlar yol ve tarım arazilerinden de uzak. Bu sayede zararlı kimyevi maddeler bala ulaşamıyor. ABD’deki *Bal Araştırmaları Merkezi ’nin her yıl düzenlediği “Organik Kara Kavanoz Bal” yarışmasında birinci seçilen Honey Leaves, bölgesine özgü binlerce endemik türün aromasına sahip. Markanın organik petek ve süzme karakovan ballarını kendi internet siteleri www.aselbal.com üzerinden satın alabilirsiniz.

* The Center For Honeybee Research Asheville N.C

Nejat ve Meltem Arslan, Marmaris

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Çam ve çiçek balları dillere destan Marmaris ve çevresinin ‘neresine gitsek gerçek bal tadarız’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bal konusu, sahte üretimlerin, katkı maddelerinin gölgesiyle giderek daha seçici olmamızı gerektiren zorlu bir başlığa dönüştü. Arılarını doğal yollarla, gerçek otlarla besleyen, şeker katmadan tamamen doğal üreten üreticilere rastlamak kolay değil. Marmaris’in hakiki şifalı balını Arslan ailesinden gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz. Nejat Arslan bal konusunda uzman. Evinin arkasındaki kara kovanlarda çam, hayıt ve mersin balı karışımlarını, sonrasında da saf çam balını üretiyor. Arslan ailesinin tattıracağı her bala hayran kalacaksınız ancak kekik balının lezzeti başka. Eşi Meltem Arslan’ın odun fırında pişen ekşi maya ekmeklerini ve peksimetlerini de bal siparişinizin yanına ekleyebiliyorsunuz. Kargoyla adrese kolaylıkla gönderiyorlar.

Sipariş için: 05365814840

Şifa Bal, Van

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Doğal bal konusu karışık, yüzde yüzünü bulmak zor. Şifa Bal’ın sahibi Ömer Akbulak bu işe baş koyan, Van’da Kafkas arılarının doğal, katkısız balını üreten bir isim. Evlerinin arka tarafında birlikte yaşamaya alıştıkları karakovanların etrafı Kafkas arılarıyla dolu. Bembeyaz parlayan peteklerin içinden damlayan altın sarısı balın lezzeti şahane. Şifa’nın doğal ballarını telefonla sipariş edebilirsiniz.

Sipariş için: 05355952870

Rıfat Karayalçın, Rize

Yusuf Coşkun, Hemşin

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Rize’de karakovan balı bulmak eskisi kadar kolay değil. Anzer yaylası yörenin balı şifalı olduğuna inanılan meşhur bölgesi. Palovit Yaylası’ndaki ambarlarda ise karakovan geleneği sürdürülüyor. Şen Yuva Köyü’nde orman içine kurduğu karakovan ambarlarda organik üretim yapan Rıfat Karayalçın (05321586477), bal temin edebileceğiniz güvenilir bir adres. İşin uzmanlarından Yusuf Coşkun (04646432051) ise Hemşin’de organik bal üretiyor.

Fındık, badem, fıstık ezmeleri

Picus, İstanbul

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Kuruyemiş seviyorsanız ezmelerini daha çok sevmemeniz için tek neden Picus ürünlerini tatmamış olmanız olabilir. Tamamen doğal, kuruyemişin kendi yoğun tadını öne çıkaran Picus kavanozları arasında yerfıstığı, kaju, fındık ve bademin yanı sıra tahin seçenekleri de var. Şeker ya da kimyasal kullanılmayan, sadece ihtiyacınız olan doymamış yağları, mineral ve lif kaynaklarını içeren doyurucu ezmeleri, ekmek üstünde, meyvelerle, balla, yulafla sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz. Picus’un es geçmemeniz gereken bir özel ürünü de siyah tahin. Demir oranı çok daha yüksek olan siyah susamdan üretilen siyah tahin, yoğun ve farklı bir lezzete sahip. Meze sofranıza siyah bir humus ekleyebilir ya da sebzeler için sos olarak da kullanabilirsiniz. www.picusfood.com

Mezeler

Cibalikapı Balıkçısı

Gurmenin Alışveriş Rehberi

Cibalikapı mezeleri evinizde Yeniden meyhane masalarında buluşacağımız günler umarız yakındır ama bu sırada Cibalikapı’nın mezelerinden mahrum kalmak istemeyenler, meyhanenin yeni oluşumu Mezed’or siparişlerini hemen vermeli. Arkasında 20 yıllık Cibalikapı Balıkçısı mutfağı olan meze markası Mezed’or, yıllardır Cibali, Moda ve Ataşehir şubelerinde masanıza eşlik eden mezeleri, aynı lezzetle bu kez şık kavanozlarda evlere servis ediyor. İçlerinde herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi yok, taze ve günlük olarak hazırlanıyor, alıştığınız lezzetleri aratmıyorlar. Tek tek veya set olarak verebileceğiniz sipariş menüsünde; saraylı balık turşusu, topik, Cibalikapı usulü Girit ezme, acılı borani, Ermeni pilaki, kayakoruğu, vişne turşusu, hardallı levrek marin, cevizli zeytin dolma, kurutulmuş domatesli levrek dolması, tarama, köpoğlu, kuru börülce salatası, balık pastırma gibi sevilen seçenekler var. Günde ortalama 15 çeşit meze çıkıyor ve sağlıklı cam kavanozlarda, özel taşıma kutusu ile teslim ediliyor.
Buzdolabında da bir hafta kadar saklanabiliyor. Logo ve etiketlere imzasını atan Birol Bayram, koleksiyon yapmak isteyeceğiniz
görseller de tasarlamış. Kavanozları saklamayı ihmal etmeyin! www.mezedor.com’dan, Yemeksepeti, Getir, Trendyol Yemek, Zomato gibi online satış kanallarından ve gel-al servis noktalarından ulaşabilir ya da 0546 255 45 00’ı arayabilirsiniz.

Gaye Şahin
Gaye Şahin Tüm Yazıları