preloader

Gastronometro'dan Lezzetli Bir Yemek Atölyesi

25.04.2019
Gastronometro'dan Lezzetli Bir Yemek Atölyesi

Yazı Boyutu:

Michelin yıldızlı şefleri Gastronometro mutfak atölyesinde ağırlayan Metro Türkiye, Mart ayında Şef Anthony Sarpong ile eşsiz bir workshop’a imza attı.

Gastronometro, mutfağında ağırladığı Michelin yıldızlı şeflere bir yenisini daha ekledi. Gastronometro’nun bu seferki konuğu, restoranı Anthony’s Kitchen’da unutulmayacak deneyimler arayanlara kusursuz yemekler sunan Anthony Sarpong’du. Michelin yıldızlı Anthony Sarpong, Gastronometro mutfak atölyesinde geleceğin şefleri ile bir araya gelerek mükemmel tatlar hazırladı. Geleceğin şeflerinden Türk mutfağı hakkında ipuçları öğrenirken onlara deneyimlediği mutfakları anlattı.

Gastronometro'dan Lezzetli Bir Yemek Atölyesi

Anthony Sarpong kimdir?

1982 yılında Kumasi'de doğan Anthony Sarpong, Almanya'da büyüdü, Profesyonel bir futbolcu olarak başladığı kariyerine şef olarak devam etti. Yemek pişirmek için dünyanın dört bir yanında seyahat etti. Bugün Meerbusch'daki restoranı olan Anthony's Kitchen ile birlikte, 2017'de ilk Michelin yıldızını aldı. Anthony Sarpong’un ilk yemek kitabı Southwest Publishing House'da (Random House) Ekim 2018’de yayımladı. Bu kitapla; iyi yemeğe olan coşkusunu okuyucularıyla paylaşmayı ve evlerinde yemek pişirmeleri için teşvik etmeyi hedefliyor.

Gastronometro'dan Lezzetli Bir Yemek Atölyesi

Türkiye’de birçok bölgenin yemeğini tatma fırsatı olan ünlü şef, "bu kez Türkiye’ye coğrafi işaretli ürünleri keşfetmek için geldim. Taşköprü sarımsağı, sumak, Finike portakalı… Bu lezzetler çok özel” diyor. “Türk mutfağı çok zengin bir mutfak… Türkiye coğrafi olarak çok zengin bir bitki örtüsüne sahip ve bu da birçok özel tat yaratıyor. Taşköprü sarımsağı çok özel ve bu sarımsaktan elde edilen siyah sarımsak gerçekten de muhteşem bir lezzet. Her bölgenin farklı bir mutfağı var. Eşimden dolayı Ege mutfağına ve mezelere bayılıyorum” diyerek sözlerine devam ediyor.

{771868}

Gastronometro'dan Lezzetli Bir Yemek Atölyesi

Ege’nin zeytinyağlılarını çok sevdiğini belirten Anthony, “Ege mutfağı, ot ve bitkisel ağırlıklı hafif bir mutfak. En önemlisi birçok yemek zeytinyağı ile yapılıyor. Zeytinyağı muhteşem bir lezzet ve çok ama çok sağlıklı. Bu da tüm o ot ve sebzeleri çok daha lezzetli hale getiriyor. Ayrıca bağırsak sistemi için de çok önemli olduğunu biliyorum” diyor. Ayrıca Türk mutfağından en çok enginar ve bulguru sevdiğini söylüyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları