Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Pandemi sürecinde Bodrum’a yerleşen ve şehirdeki beslenme alışkanlıklarından ödün vermek istemeyenler için Bodrum’da hizmet veren, sağlık ile lezzeti bir arada sunan, nefis ekşi maya ekmek yapan fırınları sizler için derledik.  

Malum pandemi sonrası özellikle büyükşehirlerden Bodrum’a yoğun bir göç akını yaşandı. Gelenlerin belirli bir kısmı kalıcı olurken, diğer kısım bir gün ayrılacağını bilse de şimdilik bu güzel cennette uzaktan çalışmanın keyfini çıkarıyor. Bodrum’a göçen ve bir senedir burada yaşayan bir şef olarak elbette benim de birtakım isteklerim oluyor gastronomik anlamda. Tıpkı büyükşehirlerden gelen diğer insanların olduğu gibi.

İnsanlar artık Bodrum’da yaşıyor olsalar da Bodrum’un köy hayatını benimsemek yerine gelmiş oldukları şehirlerdeki alışkanlıklarına uygun yeme içme şekillerini devam ettirmek istiyorlar. Bu sebeple son bir senede Bodrum’da irili ufaklı ve farklı konseptlerde çokça mekan açıldı. Bunların bazılarını yaz boyunca deneyimlemiş ve yazılarımla size aktarmıştım.

Tüm dünyada çokça popüler hale gelen sağlıklı ekmek tüketiminin karşılığı olarak ekşi maya ekmek tüketim arzusunun sonucunda Bodrum’da da gastronominin bu alanına ilgi oldukça arttı. Halihazırda pazarlarda satılan otlu bazlama ekmeklerinin güzelliği ve lezzeti kenarda dursun, bu yazıda size Bodrum’da adından sıkça söz ettiren birkaç ekşi maya ekmek yapan ve bunu tüketicileriyle buluşturan modern fırınlardan bahsetmek istiyorum. Yani bakeryler.

Gülhan’ın Ekmekleri, Gülhan Öz Özer 

Gülhan Öz Özer bu işe alaylı olarak başlayıp eğitimini aldıktan sonra devam edenlerden ve belki de Bodrum’da bu işe ilk girişenlerden biri. “İnsanın eli bir kere hamura değdi mi, ne gönlü arınır hamurdan ne de eli” diyerek özetliyor yapmış olduğu işe olan aşkını. 

2007 yılında evine yaptırmış olduğu Bodrum stili odun fırınında ilk ekmeğini üretiyor Gülhan. Mutfağa, rafine olan gıdaya ulaşma arzusu sonrasında ekşi maya ile karşılaşan Gülhan bununla ilgili pek çok kaynak ile yapmış olduğu araştırmaların neticesinde deneye yanıla bir yola giriyor. Foodrum Culinary Park’ta almış olduğu temel pastacılık, profesyonel aşçılık ve ileri seviye aşçılık eğitimleriyle teknik bilgisini de geliştiren Gülhan; ata tohum, ilaçsız tarım buğdaylardan taş değirmenlerde öğütülmüş unlarla 12 yaşındaki ekşi mayasını buluşturup hazırladığı ekmeklerini odun fırınında pişiriyor. Her Pazartesi günü ise ekmeklerini yine eğitimini aldığı Foodrum Culinary Park’a bırakarak müşterileriyle buluşturuyor. 

Adres: Foodrum Culinary Park, Adliye Cad. Forsa İş Merkezi, Bitez.

Pate Bakery, Simge Bekiroğlu

İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik bölümünü tamamladıktan sonra okulda da asistanlık ve eğitmen şeflik yapan Simge Bekiroğlu 2018 yılında İstanbul Ortaköy’de açmış olduğu Pate Bakery ile adından sıkça söz ettirmişti aslında. Butik pasta ve catering hizmetleri verirken aynı zamanda günlük tatlı çeşitleriyle de ufak ve şirin bir yerdi burası. Ancak elbette ki pandemi koşulları ile gelişen hayat tarzı değişimi isteği, Simge Şef ve eşi Caner Bey’i 2021 yılının yazında Bodrum Konacık’taki evlerine taşınmalarını sağladı.

Evlerinin bir kısmını üretim merkezi haline getiren Simge Şef, burada eşiyle birlikte %100 ekşi maya ekmekler üreterek tüketicilerle buluşturmaktan oldukça keyif alıyor. Hem perakende hem de toptan satışları mevcut. Sipariş üzerine özel ekmekler de üreten çift en çok kalıp ekmeklerinin revaçta olduğunu belirtiyor. %100 siyez ve %100 çavdar ekmeği seçeneklerinin yanı sıra Taşköprü’den getirdikleri sarımsaklar ile hazırladıkları domatesli ve sarımsaklı ekmeklerinin de bir hayli satıldığını söylüyorlar. 

İstanbul’daki pastane tecrübelerini buraya da taşıdıklarını belirten Simge Şef, sipariş üzerine pek çok farklı tatlı ve bakery ürününü de üretebildiklerini belirterek sizleri ekmeklerini mutlaka denemeye davet ediyor. 

Sipariş ve Bilgi için: 05355664747

Sue Coffee Bakery, Bengi Su ve Berkin Aras

Kendisi aslında bir oyuncu olan Bengi Su Aras, mesleğinden çok daha fazla bir tutkusu olduğunu keşfedip eşi Berkin ile birlikte İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik ile Fırıncılık eğitimlerini tamamladıktan sonra Bodrum’a taşınarak hayallerini gerçekleştirmek istediği Sue Coffe Bakery’i Avenue AVM içerisinde Haziran 2020 tarihinde açıyor. Hikayenin bundan sonrası ise türlü tatlılar, bakery ürünleri, lezzetli kahveler ve tabii ki ekşi maya ekmekler ile devam ediyor. 

Sue Coffee Bakery ekibi olarak sade, cevizli, zeytinli ve Alman çiftçi olmak üzere dört çeşit yüzde yüz ekşi maya ekmek üretiyorlar. Genel olarak ekmeklerinde tam buğday, beyaz ve çavdar ununu harmanlayarak kullanmayı tercih eden şefler sipariş üzerine perakende ya da toptan olarak farklı ekmek çeşitlerini de hazırlayabileceklerini belirtiyorlar. Bunlara örnek olarak da bazı restoranlara hamburger ekmeği ve sosisli ekmekleri ürettiklerini ekliyorlar. 

Özellikle kruvasanı ile meşhur olmuş olan Sue Coffee Bakery’nin ekşi maya üzerine farklı bakery ürünlerini de üreterek satışa çıkaracakları müjdesini de ayrıca alıyorum. Yolları açık olsun.

Adres: Çırkan Mh, Atatürk Bulvarı Avenue AVM, Konacık Bodrum.

Bir Yaşan Alanı Bodrum Zai – Nan Bakery, Can Çakıroğlu

Açıldığı günden bu yana adından sıkça söz ettiren, ünlü şeflerin tadımlarından konser ve tiyatro oyunlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Bodrum’un başarılı işletmelerinden ZAİ, 2019 yılından bu yana ekmek üretimi gerçekleştiriyor. 2021 senesinde mutfağında ve fırın operasyonlarında değişikliğe giden ZAİ; ana mutfak operasyonlarını en son İstanbul Banyan restoranın mutfağını yöneten, İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık bölümü mezunu başarılı genç şef Onur Köksal’a emanet ederken; bakery operasyonlarının başına ise İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik Bölümü mezunu ve gerek yurt içi, gerek yurt dışı uluslararası otel zincirlerinde oldukça tecrübe edinmiş, en son The Bodrum Edition otelin head baker şefi olarak görev yapan genç şef Can Çakıroğlu’nu getirmiş. 

Türkiye’nin her bölgesinden özel olarak getirttikleri unlarla, bütün ekmeklerin yüzde yüz ekşi maya ile üretildiği ZAİ Bodrum’un içindeki Nan Bakery’den sabah 09.30 itibariyle francala, tam buğday ve tam tahıllı klasik ekmeklerin yanı sıra; mor, çikolatalı ve yabanmersinli (ki bu efsane gerçekten), kırmızı şaraplı, karamelize soğan ve fındıklı ya da çift renkli ekmekler gibi alışılagelmişin dışında ekmek seçeneklerine ulaşmak da mümkün. 

Adres: Halide Edip Adıvar Cd. No:7 Konacık/Bodrum

June Bakery Gümüşlük, Ece Doğan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlamacılığı mezunu olan Ece Doğan; hayatında yapmak istediği tek şeyin fırıncılık olduğunu keşfettiğinde henüz sektör bu açıdan pek de canlanmamıştı. Gerek yabancı blogları takip ederek gerekse kendi yaptığı denemelerle kendini geliştirmeye çalışan Ece Doğan en sonunda bu işi yapan bir fırının kapısını çalarak mesleğe ilk adımını profesyonel anlamda atmış oluyor. Bu noktada Bodrum Gümüşlük’te açılan bir ekşi maya artizan ekmek fırını ile yolları kesişen Ece Doğan bir sene boyunca burada tecrübe edindikten sonra İzmir’de June Bakery’yi kuruyor. Ekşi maya ekmeklerin yanı sıra kraker, cookie, granola gibi ürünlerin de satışını online olarak gerçekleştiriyor. 

Temmuz 2019’da tekrar Gümüşlük’e gelen Ece Doğan markasını da beraberinde getirerek üretimlerine burada devam ediyor. Limon Gümüşlük’ten dostu Tuğba Hanım ile birlikte çeşitli ekşi maya ve çekirdekli ekmekler üretirken bir anda farklı bir konsepti de neden denemeyelim diye kendilerine sorup Deli Pizza’yı kuruyorlar. Hamura bu kadar aşık iki arkadaşın ellerinden çıkan şahane lezzetli ekmekler ve pizzalar için siz de yolunuzu Gümüşlük June Bakery ve Deli Pizza’ya düşürebilirsiniz.

Adres: Gümüşlük Mh. Atatürk Cd. No:6 Bodrum

Ekmek & More, Nilüfer-Oğuz Kural

Sağlıklı ekmek arayışı ile ekşi mayayla tanışan Nilüfer ve Oğuz Kural çiftçinin girişimi Ekmek&More, Bodrum’un en lezzetli ekşi maya ekmeklerini yapan yerlerinden bir tanesi. Cevizli çavdar ekmeğinden siyezli tam buğday ekmeğine, sütlü tost ekmeğinden rustik ekmeğine çok çeşitli ekmekleri bulunan Ekmek&More, Dağbelen Köyü’nde yer alıyor. Lezzetli ekşi maya ekmeklerinin yanı sıra hafta içi ekmek üstü lezzetler; hafta sonu ise serpme dağ kahvaltısı sunuluyor. Hem kahvaltı hem de ekmek üstü tatlar için bir gün önceden rezervasyon yapılması öneriliyor.

Rezervasyon ve ekmek siparişi için: 0542 431 82 61 

OGGUSTO Bodrum Editörü Efe Metin Çakıroğlu’nun diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.