preloader

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Yazı Boyutu:

Şehirdeki beslenme alışkanlıklarından ödün vermek istemeyenler için Bodrum’da hizmet veren, sağlık ile lezzeti bir arada sunan, nefis ekşi maya ekmek yapan fırınları sizler için derledik.

İnsanlar artık Bodrum’da yaşıyor olsalar da Bodrum’un köy hayatını benimsemek yerine gelmiş oldukları şehirlerdeki alışkanlıklarına uygun yeme içme şekillerini devam ettirmek istiyorlar. Bu sebeple son bir senede Bodrum’da irili ufaklı ve farklı konseptlerde çokça mekan açıldı.

Tüm dünyada popüler hale gelen sağlıklı ekmek tüketiminin karşılığı olarak ekşi maya ekmek tüketim arzusunun sonucunda Bodrum’da da gastronominin bu alanına ilgi oldukça arttı. Halihazırda pazarlarda satılan otlu bazlama ekmeklerinin güzelliği ve lezzeti kenarda dursun, bu yazıda size Bodrum’da adından sıkça söz ettiren birkaç ekşi maya ekmek yapan ve bunu tüketicileriyle buluşturan modern fırınlardan bahsetmek istiyorum. Yani ‘bakery’ler.

Gülhan’ın Ekmekleri, Gülhan Öz Özer

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Gülhan Öz Özer bu işe alaylı olarak başlayıp eğitimini aldıktan sonra devam edenlerden ve belki de Bodrum’da bu işe ilk girişenlerden biri. “İnsanın eli bir kere hamura değdi mi, ne gönlü arınır hamurdan ne de eli” diyerek özetliyor yapmış olduğu işe olan aşkını.

2007 yılında evine yaptırmış olduğu Bodrum stili odun fırınında ilk ekmeğini üretiyor Gülhan. Mutfağa, rafine olan gıdaya ulaşma arzusu sonrasında ekşi maya ile karşılaşan Gülhan bununla ilgili pek çok kaynak ile yapmış olduğu araştırmaların neticesinde deneye yanıla bir yola giriyor. Foodrum Culinary Park’ta almış olduğu temel pastacılık, profesyonel aşçılık ve ileri seviye aşçılık eğitimleriyle teknik bilgisini de geliştiren Gülhan; ata tohum, ilaçsız tarım buğdaylardan taş değirmenlerde öğütülmüş unlarla 12 yaşındaki ekşi mayasını buluşturup hazırladığı ekmeklerini odun fırınında pişiriyor. Her Pazartesi günü ise ekmeklerini yine eğitimini aldığı Foodrum Culinary Park’a bırakarak müşterileriyle buluşturuyor.

Foodrum Culinary Park, Adliye Cad. Forsa İş Merkezi, Bitez

{2650}

Pate Bakery, Simge Bekiroğlu

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik bölümünü tamamladıktan sonra okulda da asistanlık ve eğitmen şeflik yapan Simge Bekiroğlu 2018 yılında İstanbul Ortaköy’de açmış olduğu Pate Bakery ile adından sıkça söz ettirmişti aslında. Butik pasta ve catering hizmetleri verirken aynı zamanda günlük tatlı çeşitleriyle de ufak ve şirin bir yerdi burası. Ancak elbette ki pandemi koşulları ile gelişen hayat tarzı değişimi isteği, Simge Şef ve eşi Caner Bey’i 2021 yılının yazında Bodrum Konacık’taki evlerine taşınmalarını sağladı.

Evlerinin bir kısmını üretim merkezi haline getiren Simge Şef, burada eşiyle birlikte %100 ekşi maya ekmekler üreterek tüketicilerle buluşturmaktan oldukça keyif alıyor. Hem perakende hem de toptan satışları mevcut. Sipariş üzerine özel ekmekler de üreten çift en çok kalıp ekmeklerinin revaçta olduğunu belirtiyor. %100 siyez ve %100 çavdar ekmeği seçeneklerinin yanı sıra Taşköprü’den getirdikleri sarımsaklar ile hazırladıkları domatesli ve sarımsaklı ekmeklerinin de bir hayli satıldığını söylüyorlar.

İstanbul’daki pastane tecrübelerini buraya da taşıdıklarını belirten Simge Şef, sipariş üzerine pek çok farklı tatlı ve bakery ürününü de üretebildiklerini belirterek sizleri ekmeklerini mutlaka denemeye davet ediyor.

Sipariş ve Bilgi için: 05355664747

Sue Coffee Bakery, Bengi Su ve Berkin Aras

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Kendisi aslında bir oyuncu olan Bengi Su Aras, mesleğinden çok daha fazla bir tutkusu olduğunu keşfedip eşi Berkin ile birlikte İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik ile Fırıncılık eğitimlerini tamamladıktan sonra Bodrum’a taşınarak hayallerini gerçekleştirmek istediği Sue Coffe Bakery’i Avenue AVM içerisinde Haziran 2020 tarihinde açıyor. Hikayenin bundan sonrası ise türlü tatlılar, bakery ürünleri, lezzetli kahveler ve tabii ki ekşi maya ekmekler ile devam ediyor.

Sue Coffee Bakery ekibi olarak sade, cevizli, zeytinli ve Alman çiftçi olmak üzere dört çeşit yüzde yüz ekşi maya ekmek üretiyorlar. Genel olarak ekmeklerinde tam buğday, beyaz ve çavdar ununu harmanlayarak kullanmayı tercih eden şefler sipariş üzerine perakende ya da toptan olarak farklı ekmek çeşitlerini de hazırlayabileceklerini belirtiyorlar. Bunlara örnek olarak da bazı restoranlara hamburger ekmeği ve sosisli ekmekleri ürettiklerini ekliyorlar.

Özellikle kruvasanı ile meşhur olmuş olan Sue Coffee Bakery’nin ekşi maya üzerine farklı bakery ürünlerini de üreterek satışa çıkaracakları müjdesini de ayrıca alıyorum. Yolları açık olsun.

Çırkan Mh, Atatürk Bulvarı Avenue AVM, Konacık Bodrum, 05436050562

{43617}

Ekmek & More, Nilüfer-Oğuz Kural

Bodrum'un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırınları

Sağlıklı ekmek arayışı ile ekşi mayayla tanışan Nilüfer ve Oğuz Kural çiftçinin girişimi Ekmek&More, Bodrum’un en lezzetli ekşi maya ekmeklerini yapan yerlerinden bir tanesi. Cevizli çavdar ekmeğinden siyezli tam buğday ekmeğine, sütlü tost ekmeğinden rustik ekmeğine çok çeşitli ekmekleri bulunan Ekmek&More, Dağbelen Köyü’nde yer alıyor. Lezzetli ekşi maya ekmeklerinin yanı sıra hafta içi ekmek üstü lezzetler; hafta sonu ise serpme dağ kahvaltısı sunuluyor. Hem kahvaltı hem de ekmek üstü tatlar için bir gün önceden rezervasyon yapılması öneriliyor.

Dağbelen, Dağbelen Mah.Dağbelen Sok.No:310, 48400 Bodrum/Muğla

Rezervasyon ve ekmek siparişi için: 05424318261

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları