preloader

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi

24.04.2023
Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi

Yazı Boyutu:

Alaçatı’da bulunan Amavi üçüncü sezonuna giriyor. Ege ve Akdeniz’in doğasından, deniz kültüründen ve zengin lezzetlerden ilham alan menüsüyle, her tabakta bütün duyulara hitap eden bir deneyim sunuyor.

Ege’nin en sevilen tatil rotalarından Alaçatı; begonvillerin süslediği taş evleri, her biri ayrı bir fotoğraf karesi sunan dar sokakları, sörf tutkunlarının çok sevdiği rüzgarı ile her daim popüler! Bu şirin tatil rotasında Alavya Hotel’in bahçesinde bu yıl üçüncü sezonuna giren Amavi Restaurant Alaçatı’ya geldiğinizde, denizden ilham alan yemekler deneyimleyebileceğiniz bir mekan.

Konsept

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi

Alavya Hotel’in bahçesinde zeytin ağaçlarıyla çevrili Amavi, çabasız şıklığı yansıtan dekorasyonuyla, doğal malzemelerin yumuşak renklerde kullanıldığı, zarif ama rahat bir mekân. Mekânda, Ege ve Akdeniz’in doğasından, binlerce yıllık deniz kültüründen ilham alınarak hayallerdeki masalar kuruluyor. Bahçesinde bulunan barı da yaz akşamlarında kokteyl keyfi için ideal.

Ambiyans ve müzik

Bahçenin içine konumlanan Amavi, açık tonların hakim olduğu dekorasyonuyla, Akdeniz ruhunu hissettiren ve rahatlığın ön planda olduğu bir ambiyansa sahip. Müzik de bu ambiyansa son derece uyumlu bir şekilde eşlik ediyor. Belli günlerde canlı müzik performansları da oluyor.

Menü ve Yemek Tarzı

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Sübye ve deniz fasulyesi
Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Paella

Zeytin ağaçlarının gölgesinde, adeta gizli bir adres Amavi. Alavya Otel’in bahçesinde konumlanan mekan bu yıl üçüncü sezonuna giriyor. Yaz sezonu öncesinde mekanı ziyaret ettim. Şef Can Aras’ın yeni lezzetlerini deneyimledim. Şef Can Aras, menüdeki yemekleri hazırlarken mevsimsel ve bölgenin ürünlerinden kullanmaya özen gösteren bir şef. Yeni sezonda menüde öne çıkan yemekler; tablacı salatası, crudo, nigiri, deniz börülcesi&sübye, dumpling ve paella. Tablacı salatasında nefis domateslere soğan eşlik ediyor. Uskumru crudonun trüflü sosu da lezzetli. Elbette; karides, kalamar, midye, ahtapot gibi deniz ürünlerinin en sevilenleri, Ege otları ve Lobster Rollgibi sevilen tabaklar da menüdeki yerini koruyor.

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Uskumru nigiri
Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Karides dumpling

Menüde yer alan isli midye için ayrıca bir parantez açmak yerinde olur. Patates camı, borozan mantarı tuzu, midye aioli ile hazırlanan isli midyenin hikâyesini de Şef su sözlerle dile getirdi: “İsli midye tabağı aslında restoranda servis ettiğimiz Moules Mariniere tabağını misafirlerimizin patates kızartmasıyla klasik şekilde istemesinden çıktı. Bir gün ekiple iklim değişikliğinden konuşurken plastik atıklardan bahsederken bu tabak aklıma geldi. Patatesi cam haline getirip plastik pet şişeye benzettik. Midye de denizi temizleyen bir canlı biliyorsunuz. Camı yaptık, midyeleri isledik, isli midyeden bir aioli yaptık. Üzerine de siyah-kirli bir görüntü versin diye kuzu göbeği mantarı tozu serptik. Hikâyemiz böyle çıktı aslında.” Bu lezzeti de mutlaka deneyin. Elbette tatlısız olmaz, yemeğinizi sonlandırırken, granola, portakal kabuğu ve limonlu dondurmalı sofie tatlı tutkunları için ideal.

Yemeği nefis bir tatlı sonlandımak için, ferahlatan bir aromasıyla Sofie en çok beğenilen tatlılarından.

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi
Plastik ada
  • Amavi’nin kuru dinlendirilmiş dry-aged balıkları ise klasikleşen lezzetleri arasında. Dry-aged balık tekniğini kullanan Amavi, normal şartlarda balığın %40’ı kullanılmazken, bu ürünü de en doğru şekilde değerlendiriyor.
  • İçeri girdiğiniz anda çevreleyen duvarları sayesinde sizi tüm dış dünyadan uzaklaştırıyor
  • Şef Can Aras; menüdeki yemekleri hazırlarken mevsimsel ve bölgenin ürünlerinden kullanmaya özen gösteriyor.

Kimler Gitmeli?

Alaçatı’da lezzetli ve her tabakta bütün duyulara hitap eden yemekler deneyimlemek isteyen herkes gitmeli.

Ne giymeli?

Akdeniz ve Ege’nin ruhunu yansıtan mekâna giderken kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir stil yakalayabilirsiniz.

{26228}

Şef Can Aras Hakkında

Denizden İlham Alan Bir Mekan: Amavi

Can Aras, 1984 Ankara doğumlu. Üniversite için İstanbul’a gitmiş. Uluslararası Ticaret ve Avrupa birliği lisansı yaptıktan sonra Katar, Azerbaycan, Dubai gibi lokasyonlarda uluslararası satın alma birimlerinde çalışmış. Bakü’de Flame Towers projesini yaparken İnşaat Mühendisliği’ni bitirip kariyerine bu sıfatla devam etmiş. 30 yaşına geldiğinde çalışmaya devam ederken USLA’nın profesyonel aşçılık eğitimine başlamış. Okuldaki ikinci haftasında da Burak Zafer Sırmaçekici’nin Lokanta Armut restoranında staja başlamış. 8 ayın sonunda okul bitince, 2 yıldızlı Londra -The Ledbury’nin en makul lokasyon olduğuna karar verip, Londra’ya gitmiş. Burada 2 ay daha çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönmüş. Pek çok restoranda çalışmış, Bocuse D’or yarışmasına katılmış. Ve Amavi ile yolları kesişmiş. İlk günden beri protest, farkındalık yaratabilecek, eleştirel bir şeyler yapmak istediğini dile getiren Şef, yemekten keyif aldıkları şeyleri farklı tekniklerle pişirdiklerini ve onlar için önemli olanın misafirlerin çok lezzetli ürünler yemesi ve günün sonunda hoş bir deneyim yaşamaları olduğunu ifade ediyor.

Cumhuriyet Cad. 13003 Sok. No:1 Alaçatı, Çeşme/İzmir, 05333526012
amavi.com.tr

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları