preloader

Zeytin Ağaçlarının Altında Bir Lezzet Adresi: Amavi

25.03.2022
Zeytin Ağaçlarının Altında Bir Lezzet Adresi: Amavi

Yazı Boyutu:

Alaçatı’da bulunan Amavi, Ege ve Akdeniz’in doğasından, deniz kültüründen ve zengin lezzetlerden ilham alan menüsüyle, her tabakta bütün duyulara hitap eden bir deneyim sunuyor.

Ege’nin en sevilen tatil rotalarından Alaçatı; begonvillerin süslediği taş evleri, her biri ayrı bir fotoğraf karesi sunan dar sokakları, sörf tutkunlarının çok sevdiği rüzgarı ile her daim popüler! Bu şirin tatil rotasında Alavya Hotel’in bahçesinde geçtiğimiz yaz kapılarını açan Amavi Restaurant da Alaçatı’ya geldiğinizde, denizden ilham alan yemeklerini tadabileceğiniz bir adres.

Konsept

Alavya Hotel’in bahçesinde zeytin ağaçlarıyla çevrili Amavi, Akdeniz’in tüm limanlarını dolaşıp Ege’ye demir atmış bir balıkçının izlerini, dar bir patikanın ardından varılan denizleri temsil eden bir konsepte sahip. Amavi, çabasız şıklığı yansıtan dekorasyonuyla, doğal malzemelerin yumuşak renklerde kullanıldığı, zarif ama rahat bir mekân. Mekânda, Ege ve Akdeniz’in doğasından, binlerce yıllık deniz kültüründen ilham alınarak hayallerdeki masalar kuruluyor. Bahçesinde bulunan barı da yaz akşamlarında kokteyl keyfi için ideal.

Ambiyans ve Müzik

Bahçenin içine konumlanan Amavi, açık tonların hakim olduğu dekorasyonuyla, Akdeniz ruhunu hissettiren ve rahatlığın ön planda olduğu bir ambiyansa sahip. Müzik de bu ambiyansa son derece uyumlu bir şekilde eşlik ediyor. Belli günlerde canlı müzik performansları da oluyor.

Menü ve Yemekler

Patates Camlı, İsli Midye

Lakerda

Humus

Farklı tekniklerin ve lezzetlerin bir araya geldiği bir deneyim vadediyor Amavi. Doğanın, denizin, toprağın verdiği her ürünü özveriyle ve saygıyla işleyerek, bazen dalından, tarladan, denizden sofraya direkt ulaştırıyor. Menü, Şef Can Aras imzası taşıyor. Akdeniz’in ve Ege’nin bereketli doğasından gelen ürünlerin, odun fırınından, kömür ızgaradan, buhardan, yavaş pişimden çıkıp; doğru şekilde ve kişisel tercihlere göre servis edilmesi üzerine kurgulanmış bir mutfağa sahip. Amavi’nin menüsünde başlangıç olarak klasik meze ve salataların yanı sıra isli midye, isli sardalya, kürlenmiş balıklar ve kendi mutfağında özel olarak hazırlanan hamsi turşusu ilk göze çarpan lezzetler. Karidesin, kalamarın, midyenin, ahtapotun kısaca deniz ürünlerinin en sevilenlerinin, Ege otlarının ve lobster roll gibi lezzetlerin yer aldığı ara sıcaklarla paylaşımlı tabaklar menüde tercih edebileceğiniz diğer lezzetlerden. Yeşil elma ve bademin eşlik ettiği rezene salatası; domatesli İstanbul salatası nefis! Mezelerden humus, biber borani ve elbette lakerdası tadım listenizde olsun.

Lagos

Karides Tempura

Crumble

Amavi, geniş tezgahında yer alan deniz ürünlerinin istenen şekilde hazırlanması için kişiye özel tercihler ile Şef Can Aras’ın özgün tekniklerini bir araya getiriyor. Amavi’de tezgâh ürünleri dışında başka sürprizler de var. Amavi, tereyağında poşe tekniği ile hazırlanan ürünler, deniz mahsullü linguine ve deniz mahsullü gnocchi, kuzu pirzola ve bonfile gibi lezzetlerle ana yemek konusunda da iddialı. Deniz mahsullü linguini yoğun bir sosa sahip ama lezzeti yerinde. Tezgah ürünlerinden deneyimlediğimiz lagos da eşlik eden garnitürleriyle mutlu eden bir yemek oldu.

Menüde yer alan isli midye için ayrıca bir parantez açmak yerinde olur. Patates camı, borozan mantarı tuzu, midye aioli ile hazırlanan isli midyenin hikâyesini de Şef su sözlerle dile getirdi: “İsli midye tabağı aslında restoranda servis ettiğimiz Moules Mariniere tabağını misafirlerimizin patates kızartmasıyla klasik şekilde istemesinden çıktı. Bir gün ekiple iklim değişikliğinden konuşurken plastik atıklardan bahsederken bu tabak aklıma geldi. Patatesi cam haline getirip plastik pet şişeye benzettik. Midye de denizi temizleyen bir canlı biliyorsunuz. Camı yaptık, midyeleri isledik, isli midyeden bir aioli yaptık. Üzerine de siyah-kirli bir görüntü versin diye kuzu göbeği mantarı tozu serptik. Hikâyemiz böyle çıktı aslında.” Bu lezzeti de mutlaka deneyin. Elbette tatlısız olmaz, yemeğinizi sonlandırırken, granola, portakal kabuğu ve limonlu dondurmalı sofie tatlı tutkunları için ideal.

Amavi mutfağında bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir özellik de dry-aged yani kuru dinlendirilmiş balıklar. Dry-aged balık tekniğini kullanan Amavi, normal şartlarda balığın %40’ı kullanılmazken, bu ürünü de en doğru şekilde değerlendiriyor.

En Çok Aklımızda Kalanlar…

Hikâyesini çok sevdiğimiz isli midye…

Yeşil elmanın eşlik ettiği rezene salatası çok lezzetli.

Lakerdasını mutlaka tadın.

Deniz mahsüllü makarnası sevdiğimiz yemeklerden biri oldu. Taze makarnaya karides, kalamar, ahtapot, midye, domates sos ve parmesan eşlik ediyor.

Mekânın zeytin ağaçlarının eşlik ettiği ambiyansı çok güzel.

Kimler Gitmeli?

Alaçatı’da lezzetli ve her tabakta bütün duyulara hitap eden yemekler deneyimlemek isteyen herkes gitmeli.

Ne giymeli?

Akdeniz ve Ege’nin ruhunu yansıtan mekâna giderken kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir stil yakalayabilirsiniz.

Şef Hakkında

Zeytin Ağaçlarının Altında Bir Lezzet Adresi: Amavi

Can Aras, 1984 Ankara doğumlu. Üniversite için İstanbul’a gitmiş. Uluslararası Ticaret ve Avrupa birliği lisansı yaptıktan sonra Katar, Azerbaycan, Dubai gibi lokasyonlarda uluslararası satın alma birimlerinde çalışmış. Bakü’de Flame Towers projesini yaparken İnşaat Mühendisliği’ni bitirip kariyerine bu sıfatla devam etmiş. 30 yaşına geldiğinde çalışmaya devam ederken USLA’nın profesyonel aşçılık eğitimine başlamış. Okuldaki ikinci haftasında da Burak Zafer Sırmaçekici’nin Lokanta Armut restoranında staja başlamış. 8 ayın sonunda okul bitince, 2 yıldızlı Londra -The Ledbury’nin en makul lokasyon olduğuna karar verip, Londra’ya gitmiş. Burada 2 ay daha çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönmüş. Pek çok restoranda çalışmış, Bocuse D’or yarışmasına katılmış. Ve Amavi ile yolları kesişmiş. İlk günden beri protest, farkındalık yaratabilecek, eleştirel bir şeyler yapmak istediğini dile getiren Şef, yemekten keyif aldıkları şeyleri farklı tekniklerle pişirdiklerini ve onlar için önemli olanın misafirlerin çok lezzetli ürünler yemesi ve günün sonunda hoş bir deneyim yaşamaları olduğunu ifade ediyor.

Adres: Cumhuriyet Cad. 13003 Sok. No:1 Alaçatı Çeşme İzmir

Tel: 0533 352 60 12

http://amavi.com.tr/