• Arama

10 Adımda Mavi Yolculuğa Hazırlık Rehberi

Kalabalıklardan, herkesin gittiği mekanlar ve plajlardan sıkıldıysanız, her gün farklı bir denizde güne başlamak istiyorsanız, gerçek anlamda denizin ve doğanın tadını çıkarmayı tercih ediyorsanız artık mavi yolculuk zamanınız gelmiş demektir. Aramıza hoş geldiniz! Bu demek oluyor ki zümrüt yeşili ormanların arasındaki gizli saklı koylar, buz gibi turkuvaz sular bu yaz sizi bekler. O halde sizin için hazırladığımız mavi yolculuk süresince “hayatınızı kurtaracak” alınacaklar listesine göz atmaya ne dersiniz?

 • 1/12
  Basit ve sade düşünün...

  Öncelikle belirtelim, tekneyle tatile gidiyorsanız kesinlikle kocaman bir bavul hazırlamayın. Zira sizi gece kulüpleri ve şık beach club'lar yerine basit ve sade bir hayatın akacağı, masmavi bir hafta bekliyor. Dolayısıyla çok fazla kıyafete gerek yok. Şimdi o bavula yerleştirdiğiniz gece kıyafetlerini, topuklu ayakkabıları bir kenara ayırın. Basit düşünün ve yanınıza giymek için birkaç şort ve tişört alın. Ama elbette bol bol mayo ve bikini. İçiniz rahat etmedi mi? Peki, tamam... Güzel bir restorana gitme ihtimaline karşı dolgu topuklu bir ayakkabı ve şık bir elbise alabilirsiniz.

 • 2/12
  Doğru ayakkabı seçimi...

  Teknede ayakkabı konusuna gelmişken... Eğer bir tekneye gidiyorsanız kesinlikle sert tabanlı ya da topuklu ayakkabı giymeyin. Aksi takdirde tekne adabına göre çok büyük bir kabalık yapmış olursunuz. Çünkü sert ve topuklu ayakkabılar teknenin zeminini çizer, zarar verir. Ayrıca son derece hareketli bu ortamda topuklu ayakkabı ya da terlikle dolaşmak çok tehlikelidir. Ayağınıza mutlaka tekneye uygun, altı yumuşak ve kaymaz bir ayakkabı giyin.

 • 3/12
  Valiziniz kabin boy olsun...

  Mavi yolculukta sizi otel odaları gibi ferahfeza mekanlar beklemiyor. Küçük bir kamaranız olacak ve muhtemelen o kamaraya iki kişi sığmaya çalışacaksınız. Dolayısıyla size tavsiyemiz hantal ve sert kutu gibi olanlar yerine kabin boy yumuşak bir valiz tercih edin. Ve mümkünse çok büyük bir valizle yola çıkmayın. Aksi takdirde valizi kamaranızda sığdıracak bir yer bulamazsınız.

 • 4/12
  Güneşten korunun...

  Teknede güneşle bol bol haşır neşir olacaksınız. Dolayısıyla şapka, güneş korucu krem, buff, uzun kollu keten gömlek ya da ince bir tişört, güneş gözlüğü almayı kesinlikle unutmayın. 

 • 5/12
  Seyahat boy kozmetik...

  Kozmetiklerinizi, kendi büyük kutularıyla götürmek yerine seyahat boy kutu ve şişelere yerleştirin. Tüm kozmetiklerinizi seyahatler için tasarlanan askılı, yumuşak çantanın içine koyun. Bu çanta, marinalarda duş almanız gerektiğinde hayatınızı çok kolaylaştıracak. Ayrıca kamaranızın bir köşesine asarak sürekli elinizin altında derli toplu bir şekilde bulunmasını sağlayacak.

 • 6/12
  Karanlıkta kalmayın...

  Teknede elektrik kullanımı bir akümülatöre bağlı olacağınızdan biraz kısıtlı olacak. Dolayısıyla kaptanınız da sizden elektriği idareli kullanmanızı isteyecektir. Yani sabahlara kadar kamaranızda kitap okumak isterseniz ışığa ihtiyacınız olacak. Küçük bir el feneri, okuma lambası ya da en güzeli bir kafa lambasını yanınıza almanız çok doğru bir hareket olacak.

 • 7/12
  Denizin ötesini de düşünün...

  Sürekli denizde olacak değilsiniz ya. Öyle güzel koylara gideceksiniz ki arada karaya çıkıp yürüyüşler de yapmak isteyeceksiniz. Belki de tırmanıp büyüleyici manzarayı izlemek isteyeceksiniz. Dolayısıyla mutlaka bir yürüyüş ayakkabısı ve sırt çantası yanınıza alın.  Ayrıca bacaklarınızın otlardan ya da kayalardan çizilmesini istemiyorsanız uzun bir tayt da çok işe yarayacaktır. Güneşten korunmak için de UV filtreli ve uzun kollu tişört almayı ihmal etmeyin.

 • 8/12
  Su geçirmeyin...

  Su geçirmez çanta... “O kadar da maceracı değilim, ne gerek var,” demeyin. Bazen botla ya da yüzerek kıyıya çıkmanız gerekebilir ve o an yanınıza cep telefonu ya da para alamadığınıza çok üzülebilirsiniz. 

 • 9/12
  Önleminizi alın...

  Teknenin güvertesinde milyonlarca yıldızı izleyerek uyumanın keyfi başka hiçbir şeye benzemez. Hazır ıssız koylara gidiyorken bu fırsatı kaçırmayın, der ve yanınıza bir de uyku tulumu almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca denizin ortasında havanın nasıl olacağı belli olmaz. Sıcağın kavurduğu ağustos ayında dahi denizin ortasında hava buz kesebilir. Dolayısıyla uzun kollu tişört ve yumuşak, rahat bir pantolon, tayt ya da eşofman altı almayı unutmayın.

 • 10/12
  Kesintisiz müzik keyfi...

  Altıncı maddede bahsettiğimiz elektrik meselesinde sıkıntı yaşamak istemiyosanız cep telefonlarınız için yanınıza mutlaka bir güç kaynağı alın. Ayrıca teknede müzik çok önemli. Sessiz sakin bir koyda güzel bir akşam yemeği yerken şöyle nefis bir müzik dinlemek için telefonunuza bol bol güzel müzik yükleyin. Bir de bluetooth hoparlör alırsanız -su geçirmezler tercih sebebi- müzik keyfiniz tam olacaktır.

 • 11/12
  En Güzel Mavi Yolculuk Rotaları

  Seyahatin en izole ve en keyifli yollarından bir olan mavi yolculuğa çıkma zamanı geldi… Türkiye'de mutllaka gitmeniz gerelen en güzel mavi yolculuk rotalarına göz atın.

 • 12/12
  Mavi Yolculukta Gidebileceğiniz En İyi Restoranlar

  Gün boyu süren uzun ve yorucu bir seyrin ardından tekneyi iskeleye bağlayıp da lezzetli meze ve yemeklerle donatılmış bir sofra eşliğinde günü batırmak gibisi yoktur, yaşayanlar bilir. Öylesine güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ki denizlerimiz en lezzetli deniz ürünlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca o kadar şanslıyız ki bu çok özel ürünlerin harmanlandığı büyüleyici bir mutfağa sahibiz. Burnunuza o güzelim kokular gelmeye başladı, değil mi? O halde gelin, Ege sahil şeridinde kimi lüks kimi salaş en lezzetli 10 restorana göz atalım.