preloader

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

31.05.2024
Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Yazı Boyutu:

80’li yıllarda eserlerini New York sokak kültürüne yansıtmış olan Amerikalı ressam ve graffiti sanatçısı Keith Haring ile iş birliği yapan Bella Maison‘un Kreatif Direktörü Hatice Tan ile sohbet ettik.

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Keith Haring’in sanatının, Bella Maison’un tasarım felsefesiyle nasıl bir uyum içinde olduğunu düşünüyorsunuz?

Bella Maison hem Türkiye’de hem de globalde her daim özgün tasarım çizgisini korumaya çalışan ve daima gelişen bir marka. Ev tekstili, sofra ve dekorasyon sektöründe yapılmayan ne varsa yapmayı, özgün desen anlayışını, sürdürülebilir tasarım ve ürün argesini kendimize ilke edindiğimiz bir yerimiz var. Bu da bizim lisans anlaşmaları yaparken kendi tasarım bakış açımıza, özgünlüğümüze, hiçbir markaya benzemememize destek olacak anlaşmalar yapmamızı sağlıyor.

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Daha iyi ifade etmek gerekirse; lisans tasarımları seçerken ve dahi bu tasarımlar üzerinde çalışırken bu doğrultuda seçimler yapıp çalışıyoruz. Keith Haring’in rengarenk dünyası, dinamik ve eğlenceli tasarımları, hikâyeli desenleri ve özgün tasarım felsefesi, Bella Maison olarak Keith Haring koleksiyonu hazırlamak için bizlere ilham oldu.

Kimi zaman etnik kimi zaman floral fakat her daim bir koleksiyon ve tema mantığıyla hazırladığımız desen anlayışımıza Keith Haring ile beraber dinamizm ve eğlence katmayı başardık. Çok da yakıştığını düşünüyoruz Keith Haring’in Bella Maison’a. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde ev tekstili, sofra ürünleri ve dekorasyonda ilk kez çalışılan Keith Haring koleksiyonunu Bella Maison olarak hazırlamış olmamız, dünya trendlerini yakından takip edişimizin ve Gen-Z için de tasarımsal anlamda çalışmalar yapıyor oluşumuzun en büyük ispatı.

Ev dekorasyonunda sanatın rolü hakkında ne düşünüyorsunuz ve Keith Haring’in eserlerinin evlere katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bella Maison olarak ev tekstili, sofra grubu ve dekorasyonda sanatı kendine en büyük ilham kaynağı
seçen -rekabetteki belki de en büyük- markayız diyebiliriz. İki senedir Bella Maison Van Gogh koleksiyonumuzu, Van Gogh’un farklı iki tablosuyla koleksiyonumuza katıp sanatı evlere taşımıştık. Bu sezon gündemimizi ve bakış açımızı sokak sanatına çevirdik ve Keith Haring koleksiyonu hazırladık. Sanatın rolü yaşamlarımızda olduğu gibi yaşam alanlarımızda da oldukça büyük çünkü mekânlarımızda kendimize özgü dokunuşlar bulundurmak, kendi kişiliğimizi yansıtırken eve de kişilik katmak, odalarımızda görsel ilgi noktaları olusturmak için oldukça faydalı.

Sanat, evimizin renk paletini oluştururken ve tekstil materyalleri, kumaşlar, dekoratif obje gibi farklı ürün gamlarında dokuları zenginleştirmek için bizlere kolaylık sağlıyor. Keith Haring eserlerinin yaşam alanlarına en büyük katkısı hiç şüphesiz sonsuz bir enerji ve dinamizm katması. Keith Haring’in son derece karakteristik olan renk paleti ve desenleri evlere canlılık katıyor ki Bella Maison olarak bu koleksiyonu hazırlarken ilk amacımız bu oldu.

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Keith Haring’in sanatı oldukça modern ve trend bir dekorasyon tarzını beraberinde getiriyor. Aynı zamanda Keith Haring severlerin evlerinde -daha önce hiçbir markada bulamayacaklar- Keith Haring desenleriyle oluşturulmuş ürünler olması, onların kişisel zevklerini ve yaşam tarzlarını göstermelerine de yardımcı oluyor.

Keith Haring özel koleksiyonunda hangi tür ürünler var ve bu ürünlerin tasarımında hangi özellikler öne çıkıyor?

Keith Haring koleksiyonumuzu hazırlarken Keith Haring’in renk paletinden en çok kullandığı dört ana rengi baz aldık ve hemen hemen tüm desenlerimizi bu dört ana rengi kullanarak hazırladık. Keith Haring koleksiyonumuzda tekstil grubunda nevresim ve mutfak havluları, sofra grubunda pasta tabakları, kupalar, çay fincanları, dekorasyonda kırlentler, oda kokusu ve mum ürünlerimiz bulunuyor.

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan
Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber iki ayrı desende Keith Haring plaj havlularımız da koleksiyonumuzda yerini alacak. Bu ürünlerin tasarımında Keith Haring’in en ikonik desenlerini kullanmaya çalıştık ve şunu gördük; tasarımları sadece Keith Haring koleksiyonerleri ve onu sevenler değil; çok eğlenceli ve capcanlı bir koleksiyon olduğu için Keith Haring’i tanımasa bile ruhu genç olan herkes çok beğendi.

Bu özel koleksiyonun, müşterilerinizin evlerinde yaratacağı atmosfer hakkında neler söylersiniz?

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Keith Haring koleksiyonumuz ile Bella Maison müşterilerinin evlerinde neşe ve pozitif bir etki oluşturduk. Keith Haring hayranlarının bu kişisel zevklerini yaşam alanlarına da yansıtmaları için onlara destek olmuş olduk aslında. Bunun dışında Keith Haring’in tüm dünyada çokça tanınmış olan figürleri, evlerimizde dostlarımızla vakit geçirirken bir sohbet sebebi de olabiliyor.

Renk paletinin pozitif etkisi ve canlılığı, yatak odanızdan sofranıza, banyonuzdan mutfağınıza kadar çok geniş bir alana yayılacak Keith Haring X Bella Maison sayesinde.

Yaşam alanlarında renkleri kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir ve bu konuda bizlere önerileriniz var mı?

Yaşam alanlarını dekore ederken renk kullanım, bu konudaki en önemli noktalardan birisidir hiç şüphesiz. Renk seçiminde en önemli nokta kendi kişisel zevklerimizdir. Eğer kendi zevkimize uygun bir renk paleti belirlersek, dekorasyon ürünlerini seçerken zorlayıcı etkiyi ortadan kaldırmış oluruz. Sonuçta orası bizim yaşam alanımız ve içinde yaşayacak olan birincil kişi biziz. Bunun dışında odanın ışıklandırması da çok önemli. Eğer çok ışık almayan bir odanız varsa koyu renkler tercih etmemenizi tavsiye ederim çünkü koyu renkler odanın olduğundan daha küçük ve karanlık görünmesine neden olur.

Yaşam alanınızın kullanım fonksiyonu renk seçimi için önemli parametrelerden biri. Örneğin yaşam alanınız dinlenmek ve rahatlamak için kullandığımız oturma odası ise renklerini sakin ve size huzur vereceğini düşündüğünüz bir renk paletiyle oluşturmalısınız.

Tasarım Sohbetleri: Hatice Tan

Çalışma odaları daha canlı renklerle hazırlanabilir çünkü enerjiye ihtiyaç duyacağınız bir yaşam alanı olacaktır. Renkleri bir arada kullanırken veya bir araya getirirken denge sağlamak da çok önemlidir. Birbiriyle uyumlu olacağını düşündüğünüz bir renk paleti oluşturun ve kontrast tonlar mutlaka kullanın. Böylelikle en az bir dominant renk, yaşam alanınızın en karakteristik rengi olacaktır ve sizi temsil edecektir.

Son olarak renklerin insan üzerindeki psikolojik etkilerini mutlaka göz önünde bulundurun. Örneğin mavi, yeşil, bej tonları insanda sakinlik hissi uyandırırken; kırmızı ve turuncu daha enerjik hissettirir. Bu nedenle yaşam alanlarınızda renk seçimi yaparken bu etkiyi mutlaka göz önünde bulundurun.

*Bu içerik Bella Maison iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları