preloader

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

21.06.2022
Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Yazı Boyutu:

Süperstar tasarımcılar Ajax Law ve Virginia Lung! Tasarım dünyasının son yıllarda gördüğü en üretken ve en sıra dışı ikilisi, tasarımlarına dair merak edilenleri OGGUSTO’ya özel anlatıyor.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Ajax Law & Virginia Lung

Tasarım nedir veya daha doğru sorarsak soruyu iyi tasarım nedir? Bu hepimizin kendimize göre yorumladığımız cevabını bilmediğimiz sorulardan. Aslında tasarımın kendi başına bir iş kolu olmasının ve tasarımcıların da gerçek birer yıldız muamelesi görmesinin sebebi de bu sorunun cevabında gizli. Çünkü bir tasarımı iyi yapan nedir sorusuna vereceğiniz cevabı bir ürünle gösterebilseydiniz o zaman eminim çok zorlanırdınız. Oysa ideal olarak iyi bir tasarım nedir diye sayfalarca döktürmek mümkün.

One Plus Partnership Limited isimli şirketin sahipleri Virginia Lung ve eşi Ajax Law tasarım dünyasının son yıllarda gördüğü hem en üretken hem de en sıra dışı ikilisi. Özellikle iç tasarım alanında yaptıkları sinema salonları, mücevher butikleri, kulüp evleri, satış ofisleri, perakende mağazaları ve restoranlar o kadar iyi ki (bu da aslında sübjektif bir yorum olmasına rağmen kullanacağım) tüm dünya onları ayakta alkışlıyor. Her yıl onlarca yeni tasarım ödülü alıyorlar. Sürekli dünyanın başka bir yerine bu ödülleri almaya ve konuşma yapmaya gidiyor ve bu kadar takdir edilmenin işlerini etkilemediğini düşünüyorlar. Aslına bakarsanız onların tamamen kafalarına göre bir tasarım anlayışı var dersek yerinde olur. Fonksiyonellik çoğu zaman ikinci planda geliyor. Boşluk ve onun içindeki insan ölçeğiyle oynamayı, farklı malzemelerin sıradışı kullanımlarıyla şaşırtmayı, renkle etkilemeyi ve hiç tasarımla ilişkiniz olmasa bile evrensel bir takdir duygusu oluşturmayı seviyor ve bunu da çok iyi yapıyorlar.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Agile Egret Lake Show Flat

İzin verirseniz ben övgüyü biraz daha ileri götürüp kendilerini Charles & Ray Eames ile bir tutayım. Aslında tamamen farklı birer çift olmalarına rağmen uyumluluk, birliktelik, ortak düşünce ve birbirini tamamlama hususunda daha iyi başka bir örnek düşünemedim. Şirketlerini 2014 yılında kurmuş Hong Kong’da yaşayan ve üreten bu enteresan iki tasarımcı aynı zamanda evliler. Aslına bakarsanız bende bıraktıkları izlenim aslında bir olan iki insanın yeniden birleşmesi gibi hissettirdi. Son yıllarda hayranı olduğum tasarımlarıyla One Plus Partnership Limited ile samimi birkaç soruluk bir görüşmeyi aşağıda okuyabilirsiniz. Umarım tasarımları sizde de hayranlık uyandıracak kadar güçlü bir etki yaratır. Çünkü tasarım dünyasının son zamanlardaki sıkıcılığını delmek için böyle ruhların katkılarının takdir edilmesine çok ihtiyaç var.

“İyi bir tasarım, güvenlik, pratiklik ve yeniliğin birleşimidir.”

Öncelikle iki kişilik bir ekip olmanızdan bahsetmek istiyorum. Bazı şeylere yalnızken bile karar vermek zorken, iki kişiyle bu süreci nasıl atlatıyorsunuz?

Aslında iki kişinin ekip olarak çalışmasının kendi başınıza karar vermekten çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Kendi başınıza olduğunuzda, öznel yargılarda bulunma eğilimindesinizdir ve bazen kendi algınızla gölgelenirsiniz. Ama işin içinde ikinci bir kişi varsa bu çeşitli bakış açılarına kapıyı açar. Biz çoğu zaman sorunları açıkça tartışır ve en iyi çözümleri veya yürütme yöntemlerini hep birlikte araştırırız.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Chow Tai Fook Jewellery Group, CTF K11 Experince Shop

İş dışında nasıl bir hayatınız var? Ve işteki başarınızın bununla bir ilgisi var mı?

Açıkçası ikimiz de yeni tasarımlara bakmayı çok seviyoruz. Ancak Ajax, benden daha çok internetten veya kitap okuyarak yeni bilgiler edinmeyi sever. Karşılaştırıldığında, ben daha çok olaylara kendi gözlerimle bakmayı tercih eden ‘eski tarz’ bir insanım. Çoğu zaman, yeni yerleri ziyaret etmek için seyahatlerimizi planlayan ben olurum. Onu da peşimden sürüklerim. İlk başta isteksiz görünür ancak günün sonunda gittiğimiz yere daldığında çok keyif alır.

Ajax yeni tasarım fikirlerinden bahsederken ve genellikle kafasında fikirler uçuşuyorken, ben şahsen saatlerce resim yapmak veya çeşitli el işlerine vakit harcarım. Farklı sanat biçimlerini takdir edebiliriz ancak günün sonunda ikimiz de aynı temel değerlere dokunuruz.

{773187}

Tasarımla çözülemeyecek bir problem söyler misiniz?

Güvenlik veya kanunlarla ilgili yapmanız zorunlu olan birçok tasarım detayı var. Örneğin, yönetmelikler nedeniyle tasarımını yaptığınız bir mekanda muhakkak kullanmanız gereken yangınla ilgili güvenlik işaretleri gibi. Tabii ki, bu küçük detayların bile iç mekanlara daha iyi entegre edilebilmesi için tasarımı iyileştirmenin yollarını arıyoruz.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Omnijol International Cinema at Yanziji Merchants Huayuan City

Ne için ve ne zaman “bu iyi bir tasarım” diyebilirsiniz?

İyi bir tasarım, güvenlik, pratiklik ve yeniliğin birleşimidir. Temel gereksinimleri karşılayabilecek bir şey tasarlamak zor değil. Ancak sadece estetik değil aynı zamanda insanların keyfini çıkartabileceği ekstra faydalar da sağlayan bir şey yaratmaktır iyi tasarım.

Sizce bir tasarımın temel sorunu işlevsel olmak mı? Her tasarım kullanışlı olmak zorunda mıdır?

Tasarım mutlaka kullanışlı olmak zorunda değildir. Bir sanat eseri veya heykel hayal edin. Varlıkları herhangi bir pratik işlev getirmeyebilir ancak bir şekilde insanlarda farklı duygular uyandırabilirler. Zaman zaman kullandığımız aletler, örneğin bir makas, kullanmamız gerekmiyorsa o kadar da işlevsel değildir. Bunları günlük olarak ne sıklıkla kullanmanız gerekir? Her alet ancak uygun zaman geldiğinde kendi kullanım amacına hizmet eder.

Ancak tasarım sürecinde insanoğlu için belirli sorunları çözebilirseniz; bunun bir başka ‘başarılı tasarım’a giden yoldaki aşamalardan olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Optik olarak çekici bir şey tasarlamak çok zor değildir ancak onu sadece bir nesne olarak görmenin ötesinde işlevsel hale getirmek, daha derin bir düşünme ve değerlendirme gerektiriyor.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Chow Tai Fook Jewellery Group, CTF K11 Experince Shop

Siz de sürdürülebilir malzemelerden yeniden yarattığınız bir ofiste çalışıyorsunuz. Bazı atık malzemeleri veya eşyaları yeniden kullanmak veya dönüştürmek sürdürülebilirlik pratikleri adına sizce yeterli mi? Gezegenimizin bunlardan daha radikal eylemlere ihtiyacı olduğuna siz de inanıyor musunuz? Tasarım özellikle bu konuda, bir şeyleri dönüştürmekten başka ne yapabilir?

Kesinlikle inanıyoruz. Bu uygulamaları biz yıllardır uyguluyoruz. Örneğin yeni tasarımlar oluşturmak için ileri dönüşüm yoluyla elde edeceğimiz elemanları kullanmak üzere çalıştığımız firmaları ikna etmeye gayret ediyoruz. Ne yazık ki bu tür bir fikir, özellikle bazı müşterilerimiz için hala oldukça yeni. Ancak yine de bu bizi gelecekteki projelerimizde de müşterilerimize bu tipte çözümleri kabul ettirmeye çalışmaktan alıkoymayacak.

{772139}

Mevcut bir tasarımı değiştirmek, dönüştürmek veya yeniden tasarlamak hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir iş teklifine nasıl cevap verirsiniz?

Tabii ki önce projeyi incelememiz ve ne kadar değişiklik yapabileceğimizi görmemiz gerekir. Sadece küçük ayarlamalar yapmak bizim için çok ilginç bir iş olmayacaksa tercih edeceğimizi sanmıyoruz. Ancak orijinal tasarımı korurken, tasarım özgürlüğünün değişebileceği bir alan varsa bunun da çok zorlu bir iş olacağını düşünüyoruz.

Tasarım Dünyasının Sıra Dışı İsimleri: Virginia Lung ve Ajax Law

Omnijol International Cinema at Yanziji Merchants Huayuan City

Admin
Admin Tüm Yazıları