preloader

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

13.03.2024
Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Hızlı tüketim anlayışına karşı abartısız ve sürdürülebilir bir zarafet sunan sessiz lüks akımını evlerimize nasıl uyarlarız?

Geçtiğimiz yıl moda dünyasına sızan sessiz lüks akımının bu sene evlerimize girerek iç mekân tasarımını şekillendireceğinin sinyallarini veren trend uzmanları yaşam alanlarında nicelikten çok niteliği öne çıkaran yeni kurgulara işaret ediyorlar. Günümüzde içinde yaşadığımız kaotik düzene ve hızlı tüketim alışkanlıklarına bir başkaldırı olarak ortaya çıkan sessiz lüks akımı mekanlarda sürdürülebilir bir düzen arayışını savunurken bizleri sakinleşmeye çağırıyor.

1

Nötr bir renk paleti tercih edin

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

“Sadelik mükemmelliğin en sofistike formudur.” diyen Leonardo da Vinci’nin sözlerini hatırlayın. Fazlalıklardan arındırılmış yalın bir düzen için dekorasyon kurgunuzda toprak tonları, beyaz ve bej renkleriyle nötr bir skala yakalayarak beş duyuya ve ötesine hitap eden, gösterişten uzak sakin dekorasyon elde edebilirsiniz.

Yargıcı

Handan Loomworks

2

Organik formlar kullanın

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

Kıvrımlı çizgiler, akışkan strüktürler, mimaride kullanılan arklar, mobilyalarda bedeni sarmalayan modeller sessiz lüks yaşam alanlarının alameti farikalarından. Amaç bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi hafifleten huzur dolu bir düzen yaratmak. Bu doğrultuda kıvrımların cazibesi ve boşluklarla kurgulanan ferah bir yaşam alanı, yüksek tavanlı bir mimari ve doğal ışık sessiz lüks akımının püf noktalarının başında geliyor.

3

Kaliteli mobilyalara yatırım yapın

Sessiz lüks akımının temelinde kaliteli ve sürdürülebilir malzeme seçimleri yatıyor. Birkaç sene kullandıktan sonra eskiyecek veya bozulacak malzemeler yerine uzun ömürlü, dayanıklı ve aynı zamanda doğal malzemeler tercih edin. Zamansız ve yüksek kaliteli mermer dokuları ahşap mobilyalarla destekleyerek mekâna sıcaklık hissini katabilirsiniz.

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

4

Detaylara önem verin

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

Coco Chanel’in de dediği gibi “Yalınlık, gerçek zarafetin tek ilkesidir.” Gösterişten uzak, içinde yaşayanlar için anlam taşıyan öğelerle kurgulanmış sakin bir atmosfer bugünün yaşam pratiklerinde yeni lüks olarak tanımlanıyor. Yaşam alanınızda abartısız ve bağırmayan seçimler yaparken detaylara da özenli ve incelikli yaklaşın. Birinci sınıf işçilikler, ince yüzeyler, porselen, kristal, kaşmir gibi tasarımlardan yana oyunuzu kullanın.

Bou Design Studio

5

Maksimalizm yerine minimalizmi seçin

Kökleri 1960 ve 70’li yıllara dayanan minimalist akım XXI. yüzyılda evrilerek yerini mindful minimalizme bıraktı. Bugün ise maddesel olarak azaltıp manevi olarak zenginleşme anlayışı evlerde sessiz lüks akımının rüzgarıyla yeniden hayat buluyor. Siz de az çoktur fikrini benimseyin ve öze dönüş senaryolarına kulak vererek hayatın yorucu temposundan uzaklaşmak, sakin, sessiz bir yaşam alanı yaratmak için minimalizmin yolunu seçin.

Sessiz Lüks Akımını Dekorasyona Uygulamanın 5 Yolu

Dekorasyonda mindful minimalizm akımını uygulamanın yollarını öğrenmek için tıklayın.

Paşabahçe

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları