preloader

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

07.02.2018
Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

Yazı Boyutu:

31 uluslararası markanın temsilciliğini yürüten TEPTA Aydınlatma’da stratejik marka direktörü olarak görev yapan, Turkish Time dergisi tarafından iki yıl üst üste ¨Türkiye’nin en Yaratıcı 50 Profili¨ listesinde gösterilen endüstri ürünleri tasarımcısı Özlem Yalım, romantik ve heykelsi aydınlatmaları OGGUSTO için yazdı.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

Hollanda merkezli Brand van Egmond markası, aydınlatma tasarımları ile mekanların – ve insanların – duygularını güçlü ifade edebileceklerine ve kendilerine karakter katabileceklerine inanıyor. Bu yüzden yılları aşkın deneyimi ile ürettikleri her biri el imalatı olan aydınlatma nesnelerini birer “heykel” olarak nitelendiriyor. Bu aydınlatma heykelleri gerek kamusal gerekse özel mekanlarda, bir sanat eseri gibi duygularımızı tetikleyen özelliklere sahipler.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

Türkiye’de sadece TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen Brand van Egmond’un kurucularından olan ve tüm tasarımlarını gerçekleştiren William Brand, Utrecht’de eğitimini tamamlamış bir mimar. Yıllar içinde kusursuz el imalatı geleneklerini ve tekniklerini kendi yaratımlarına başarı ile yansıtan Brand, tüm tasarımlarında çarpıcı bir hikaye sunuyor.

Brand van Egmond koleksiyonlarında bulunan her bir ürünün zengin ve bonkör malzeme kullanımının yanı sıra, bu heykellere esin kaynağı olan hikayeler markanın en çarpıcı yanını oluşturuyor.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

Yapı olarak romantik bir sanatçı kişiliğine sahip olan William, aydınlatma tasarımlarının tümünü insanlara, doğaya, olaylara, kültürlere duyduğu aşk ile oluşturuyor. Bu yüzden Brand van Egmond koleksiyonuna “Aşkın Işığı” dense yerini bulur.

William, Afrika seyahati sonrası oradaki kuru dallardan esinlenerek bu kıtanın büyüleyici özelliklerini vurgulamak istediği “Hollywood / Kutsal Topraklar” serisini oluşturdu. Bu seri içerisindeki aydınlatma heykellerinin her biri el ile biçimlendirilmiş metal ağaç dallarını mekanlarımıza taşıyor. Kimi eserlerde bu dallara cam ve kristal parçalar eşlik ediyor. Tasarımda esas vurucu olan, bu dal kompozisyonlarının etkileyici formları ve kütleleri.

Tasarımcının doğaya olan aşkı, tüm zamanlarda en başarılı serilerinden biri olan “Kelp” isimli seride ve onun son dönem tasarımları olan “Ersa” ve “Eve” isimli eserlerinde daha da yoğun bir biçimde ortaya çıkıyor. Bu tasarımlar iddialı dal parçalarını ışık ile buluşturan heykellerden oluşuyor.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

William’ın “Love You – Love You Not” ve “La Vie en Rose” isimli iki koleksiyonunda ise, zaten aşkın ve romantizmin en güçlü simgesi olan güller yer alıyor ve tek kelime ile aşkı anımsatıyor. Kaba bir malzeme olarak nitelendirilebilecek metalin usta ellerde bunca zerafet ve yetkinlikle işlendiği ve farklı gül formlarına dönüştüğü başka bir örneği bulmak zor. İsminden de anlaşılabileceği gibi “Love You – Love You Not” isimli seri bir aşk falının hikayesini anlatıyor ve bu heykelsi aydınlatmaları oluşturan her bir gülün arkasına işlenmiş çocuksu bir süpriz de kullanıcıları bekliyor.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar

William’ın aşk dünyasında, havada süzülen gülleri ve dalları görebileleceğiniz gibi, mumlarla da çok karşılaşabilirsiniz. İnsanlara ilk başta romantizmi çağrıştıran mum ve mum ışığı, tasarımcı için aslında tarihten bu yana gelen bir simgeyi ve çoğunlukla da yaşam ve ölümün hüznünü ifade eder. Markanın “Floating Candles” ve “Shiro” isimli serileri, mum ışığının yarattığı tüm duyguları asil birer heykel olarak yaşamlarınıza taşır. Tasarımcı mumlardan ve İstanbul’dan esinlenerek yarattığı “İstanbul Blues” isimli eseri ile TEPTA ‘nın 2016’da İstanbul Modern’de açtığı 25. yıl sergisinde de yer almıştı.

Romantik ve Heykelsi Aydınlatmalar
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları