preloader

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri

30.12.2022
Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri

Yazı Boyutu:

Stil sahibi düzenleme formülleri ve orta sehpanızın üzeri için satın alabileceğiniz tasarımlar…

Sizin de, TV kumandası, şarj aleti, sepet içinde ilaçlar, sürahi, bardaklar ve kağıtlar gibi estetikten yoksun objeler orta sehpanızı işgal etmişse bir düzenleme yapma vaktiniz gelmiştir. Salonda oturma düzeninin merkezinde yer alan orta sehpalar, fonksiyonel kullanım imkânlarının yanı sıra üzerinde sergilenen objelerle estetik bir kurgu da yaratır. Peki orta sehpa üzerinde hangi objelere yer vermeli? Uyumlu bir ahenk için nasıl yerleştirmeli? İlham veren fikirlerimiz için okumaya devam edin.

Fazlalıktan Kaçının

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
dfs

Bir kase içinde taze meyveler veya ceviz, badem, fındık gibi yemişlerle doldurulmuş minik tabaklar orta sehpanızda yer verebileceğiniz natürmort güzellikler. Bunun yanında bir vazo içerisine yerleştirilmiş bahçeden topladığınız birkaç dal veya çiçeğe de yer verebilirsiniz. Eğer yüksek bir vazo ve çiçekler kanepeye oturduğunuzda TV’yi görmenize engel oluyorsa vazoyu duvar kenarında bir konsol üzerinde kullanmak daha iyi bir fikir. Son olarak bu fotoğraftaki gibi sehpanızın üzerinde estetik bir depolama objesi tercih edebilirsiniz. Günlük yaşam rutininde sehpa üzerinde biriken defter, kalem, toka, gözlük gibi eşyalarınızı bu fotoğraftaki mermer tabak veya sepet, kase gibi bir objenin içinde geçici olarak biriktirebilir böylece fazlalıkların yarattığı karmaşadan sıyrılabilirsiniz.

Kitaplardan Yararlanın

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
norsu

“Coffee table book” yani büyük boyutlu, bol resimli, hard cover, sanatsal ve estetik kitaplar orta sehpalarının olmazsa olmazlarından. Ekşi sözlük bu kitaplar için “misafir friendly” kitaplar terimini kullanmış. Misafirler salonda vakit geçirirken ellerinde karıştıracakları, ilham veren ve iç açan kitaplar… Bu kitapları 2 veya 3 tane üst üste gelecek şekilde koyabilir, sehpanızın alt rafı varsa oraya da yerleştirebilirsiniz. Kitapların yatay formunu sehpanızın üzerine koyacağınız dikey formlu vazo, şamdan veya saksı gibi objeler dengeleyecektir. Sehpa üzerinde sergileyeceğiniz dekoratif aksesuarlarınızı bu fotoğraftaki gibi bir tepsi içerisine yerleştirmek daha organize bir görünüm sağlar.

Daha fazla coffee table kitap önerisi için bu rehbere bakabilirsiniz.

Kişisel Öğeler Kullanın

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
Dunelm

Afrika seyahatinizden getirdiğiniz ahşap bir biblo, tasarım galerisinden aldığınız vazolar, geçtiğimiz yaz tatilinde kumsaldan topladığınız taşlar… Kişisel hikâyelerinizle süslenmiş tüm bu objeler orta sehpanıza kimlik katan unsurlardır. Size kendinizi iyi hissettiren uçucu aromaterapi yağlarını yakacağınız bir buhurdanlık, çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın hediyesi Bali’den gelen ahşap boncuklar veya geçen hafta ailenizle yaptığınız piknikte topladığınız kuru dal ve çiçekler… Kişisel öğeler kullanarak orta sehpanıza özgün bir estetik yüklemek mümkün.

Mevsime Göre Yeniden Kurgulayın

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
MINDTHEGAP

Evin genel dekorasyonunda mevsimsel değişiklikler yapmanın içinde yaşayanlara iyi enerji verdiğini söylüyor uzmanlar. Bunlar büyük değişiklikler olmak durumunda değil. Orta sehpanızın üzerinde yaratacağınız bir kış kurgusu mekâna sıcak dokunuşlar katabilir. Örneğin yazın deniz kabukları ve cam objeler ağırlıklı bir düzenlemeyle orta sehpanızda daha yalın ve dingin bir mizansen yaratabilirsiniz. Eski kitaplar, ahşap bir boynuz heykeli, mumlar, bir kase içerisine yerleştirilmiş kozalaklar kış ve sıcaklık hissini besleyecek objelerden sadece bazıları…


Mükemmel Dörtlü

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
norsu

İşte karşınızda harika bir orta sehpa için gerekli aksesuarlar: Vazo + mum + tepsi + table book. Kitap ve tepsi yatay, vazo ve mumlar dikey kurgu elemanları olarak bir arada dengeli bir bütün yaratacaktır. Mumlarınızın çeşitli formlarda ve farklı boylarda olmasına önem verin. Aynalı, bakır, pirinç veya gümüş bir tepsi tercih etmek mumları yaktığınızda daha ışıltılı bir etki bırakır. Aksesuarlarınızı aralarında ahenkli bir uyum oluşturan renklerde seçebilir, salonunuzun genel renk paletiyle örtüşecek tonlara ağırlık verebilirsiniz.

Orta Sehpa Yerine Puf Kullananlara

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
dfs

Kanepenin önünde orta sehpa yerine geniş bir puf kullanıyorsanız burada da çekici bir kurgu yaratmak mümkün. Pufun üzerine koyacağınız geniş bir tepsi veya table book’lar size düzenlemeniz için uygun zemini yaratacaktır. Sonrasında vazo, mum ve çeşitli aksesuarla kurgunuzu destekleyebilir, minik saksılı bitkilere kitapların üzerinde yer verebilirsiniz. Puf modelleri için öneri almak isterseniz, bu rehbere bakabilirsiniz.

Zanaatkâr Tasarımlar Seçin

Orta Sehpayı Çekici Kılan Dekorasyon Önerileri
Maisons Du Monde

Dekorasyon arenasının yükselen trendleri arasında öne çıkan zanaatkâr tasarımlardan kullanarak orta sehpanıza özgün ve şahsına münhasır bir hava katabilirsiniz. Seramik vazolar, pirinç çanaklar, cam aksesuarlar, el işi tekstiller, ahşap oyma tasarımlar ile dekorasyona artizanal bir ruh katmak mümkün.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları