preloader

Mutfakta Yeni Trend: Farkı Yaşamak

11.04.2022
Mutfakta Yeni Trend: Farkı Yaşamak

Yazı Boyutu:

Tarih boyunca mutfak hep evin ve kültürün kalbi olmuştur. Yeni trend ise mutfağın kalbini gözler önüne sermektir.

Mutfak sözcüğünün etimolojisine baktığımızda Arapçadan Türkçeye geçen ve Arapçada ‘’yemek pişirilen mekân’’ anlamına gelen ‘’matbah’’ kelimesinin karşılığı olduğunu biliyor muydunuz? Mutfak kavramını kültürel ve fiziksel olarak iki farklı şekilde tanımlayabiliriz. Kültürel olarak mutfaklar, bir ulusa ait olan yemek hazırlama kültürünü ifade etmekte. Fiziki olarak ise mutfak çeşitli yiyecek, içeceklerin hazırlanarak yemeklerin pişirildiği aynı zamanda sunum haline getirildiği mekân olarak adlandırılır.

‘’Kuşkusuz mutfak yaratılışın merkeziydi, her şey onun etrafında dönerdi.’’

Ünlü Amerikalı yazar Ray Bradbury’nin de tanımladığı gibi kültürel de olsa fiziksel de olsa mutfak tarih boyunca hep hayatın merkezidir. Bu süreçte birçok unsur da mutfağı fiziksel olarak şekillendirir. Yaşam tarzı, kullanım alanlarına göre değişen tasarımlar, ihtiyaçlar… İnsanoğlu, karakterlerini evinin dört bir köşesinde olduğu gibi mutfak alanında da sergilemeye ve paylaşmaya özen gösterir.

Mutfağınızın Ambiyansını Değiştirin

Mutfakta Yeni Trend: Farkı Yaşamak

Son yıllarda stil olarak ise ada mutfakların daha ön planda olduğunu açık şekilde görürüz. Öyle ki; ada mutfağın kalbi ve odak merkezi.Hepimiz için yemek pişirilen, yemek yenilen, çalışılan, dostlarla bir araya gelen yer. Adaya hem pratik hem de şık özellikler eklemek, onun farklılaşmasına ve çok amaçlı bir parçaya dönüşmesine yardımcı olur.

Daha Fazla Alandan Yararlanın

Mutfakta Yeni Trend: Farkı Yaşamak

Ada mutfak benzersiz estetik görünümünün yanında konforlu tasarımlarıyla kullanışlı geniş alanlar yaratmanıza olanak tanıyor. Farklı coğrafyalarda çeşitli kültürlerle birlikte kullanılan ada mutfaklar, şık ve aynı zamanda kullanışlı bir stil sunuyor. Geniş oturma alanları ile misafir ağırlamayı bambaşka bir zevke dönüştürebilirsiniz. Düşünsenize, şef edasıyla tariflerinizi hazırlarken ada mutfakta değerli sohbetlerinize devam edebiliyor ve sosyalleşmekten de geri kalmıyorsunuz…

{771303}

Eşyalarınızın Uyum İçinde Olması Önemli

Mutfakta Yeni Trend: Farkı Yaşamak

Ada mutfaklarını kendi zevklerinize göre zenginleştirirken mutfak alanında bambaşka çizgi ile ihtişamlı bir hava yaratılabilirsiniz. Beklentileri tasarım olarak karşılamak bazen yetersiz kalabilir. Bu durumda mutfağınızı tasarlarken kullandığınız teknolojik ürünlerin ambiyans ile tam uyum içerisinde olması gerektiğini unutmamanızda fayda var. Ve bu teknolojik ürünlerin tabii ki de performans açısından da size zahmetsiz ve işlevsel çözümler sunması gerekli. Dünyaca ünlü Gaggenau markası işte tam da bu noktada duruyor. Cesur ve bir zanaatkârın elinden çıkmış zamansız tasarımlarıyla mutfağınızla bütünleşerek her zaman dikkatleri üzerine çekiyor. Gaggenau, Almanya’nın Kara Orman kıyısında başlayan yolculuğuyla 1683’ten günümüze işlevsel teknolojileri ile mutfak alanını bambaşka bir sanata dönüştürüyor. Klasik modernizmin merkezi olan Bauhaus ekolünün de etkisiyle “Biçim işlevi takip eder” mottosu yıllar geçse de Gaggenau’nun temel felsefesinden biri olmaya devam ediyor.

En temel gereksinimlerimizden birini oluşturan beslenmeyi sanata dönüştüren yer yani her şeyin merkezi mutfaklarda tasarımsal fark yaratmak için; kullanacağınız çizgileri, yaratmak istediğiniz ambiyansı ve yardımcı teknolojik ürünleri birbiriyle uyumlu şekilde seçmeniz önemlidir. Mutfağınıza ihtişam katacak Gaggenau ile mutfağınızda farkı yaşayın. Çünkü mutfakta geçireceğiniz zamanı paha biçilmez hale getirmenin en özgün yolu: Farklılaşmak.

*Bu içerik Gaggenau iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları