preloader

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Yazı Boyutu:

Doğru aydınlatma ürünleri ve dekoratif objelerle yeterli ışık almayan mekanları ferah göstermek mümkün!

Gün içinde bolca vakit geçirdiğimiz mekanların enerjimize etkisi olduğunu biliyorsunuzdur. Daha az ışık alan mekanlar dinlenmek için uygun olsa da gün içinde aktif ve üretken olmamız gereken yerlerin aydınlık ve ferah görünmesi önemlidir. Penceresi olmayan, yeterli ışık almayan, kuzey cepheye sahip olan alanlarda tercih edeceğiniz malzemeler, aydınlatma ürünleri ve doğru dekoratif objelerle mekanı şekillendirmeniz mümkün. Bu tercihleri daha aydınlık görünmesini istediğiniz mekanınıza nasıl dahil edeceğimize birlikte bakalım.

Duvar Boyası

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Karanlık mekanlarda açık renk seçilmesi gerektiği bilinir. Bu yolla ışık yansır ve mekanı olduğundan daha aydınlık gösterir. Peki açık renk derken akla sadece beyaz mı gelmelidir? Beyaz renk kullanılırken mekanın tarzına uygun renk seçenekleri de düşünülmelidir. Açık bej, yeşil ve mavinin soğuk tonları da tercih edilebilir. Boya tercihi yaparken mat bitiş yerine parlak bitiş seçilmesi de aydınlık hissine yardımcı olacaktır.

Aydınlatma Tercihi

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Elbette yeterli ışık kaynağı yoksa mekanı yapay aydınlatma ile aydınlatmak mümkün. Ancak yapay aydınlatma yanlış yerde yanlış miktarda kullanılmamalıdır. Aplikler ve tavanda spot kullanılarak duvara doğru ışık yansıtmak duvarı aydınlatarak ışığın yansımasını ve mekanın ferah gözükmesini sağlayacaktır.


Perde Seçimi

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Kalın fon perdeler pencereleri çevreler ve vurgulayıcı olması sebebi ile iyi görünürler. Ancak yeterli ışık almayan mekanlarda, kalın ve koyu renk fon perde seçimi yapmak doğru olmaz. İnce kumaştan oluşan açık renkli bir seçim mekandaki kontrastı ortadan kaldıracak ve mekanı daha ferah gösterecektir.

Ayna Kullanımı

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Mekanda ışık alan yüzeye ayna koyarak aydınlığı mekana taşımak mümkün. Penceresiz odalarda da karanlık veya klostrofobik görünümden uzaklaşmak için aynayı duvar kaplaması olarak uygulayabilir, mekanı daha geniş ve ferah bir hale dönüştürebilirsiniz.


Mobilya Seçimi

Mekanı Ferah Gösterecek İpuçları

Boya ve perde seçiminde olduğu gibi mobilya seçiminde de koyu renklerden kaçınmak gerekir. Yüzeyi ahşap olan bir yemek masası yerine mermer yüzeyli bir masa tercih etmek ışığı yansıtacaktır. Ağır desenli bir koltuk yerine açık renk desensiz bir tercih yapmak mekanı daha ferah gösterecek örneklerden. Koyu seçimler yaparak mekanda kontrast yaratmak istiyorsanız Tasarımda Kontrast Oluşturan Siyah Unsurlar yazımdaki başlıklara göz atmadan geçmeyin. Az ışık alan mekanlarda kontrastı doğru oranda oluşturmak için çok daha kontrollü seçimler yapılması gerekir.

Gizem Gürsel Şener
Gizem Gürsel Şener Tüm Yazıları