preloader

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları

20.07.2023
Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları

Yazı Boyutu:

İç mimar Pınar Hacıraifoğlu’nun önerileriyle eviniz için perde seçerken dikkat etmeniz gerekenler ve farklı mekânlar için perde fikirleri…

Perdeler evlerin dekorasyon kurgusunda önemli bir yere sahiptir. Yeri geldiğinde yaşam alanınızda mahremiyet sağlarken kimi zaman da ışığın dengeli bir şekilde içeri süzülmesine imkân yaratır. Mekânınızın stiline ve renklerine göre tercih edebileceğiniz perde modellerini ve ilham veren perde fikirlerini sizin için araştırdık.

Laxmi Interios’ın kurucusu İç Mimar Pınar Hacıraifoğlu sorularımızı yanıtlıyor.

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları
Pınar Hacıraifoğlu

Bir mekâna perde seçerken nelere dikkat etmeli?

Perdenin malzemesi için güneş ışığının nereden ne kuvvette geldiğine, mekânda yaşayacak kişilerin nasıl bir ışık dengesi istediklerine dikkat edilmesi gerekir. Malzeme seçimi, renk tonu ve dokusu için ise mekânda kullanılan diğer malzemeler ile uyumuna bakılmalı.

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları
Laxmi Interios

Tasarladığınız mekânlarda nasıl perdeler kullanmayı tercih ediyorsunuz? Neden?

Aslında projeden projeye değişiyor. Eğer mekânda modern ve yalın bir hava yaratmak istiyorsak, stor veya ahşap jaluzi tercih ediyoruz. Mekânda daha sıcak bir atmosfer yakalamak istediğimizde ise screen stor yanında kumaş fon perde kullanmayı tercih ediyoruz.

Korniş olarak hangi tipleri önerirsiniz?

Yine projelere göre değişkenlik gösterecek bir soru bu. Eğer gizli perdelik detayı yapıldıysa projede standart plastik korniş kullanıyoruz. Daha bohem ve rustik ev projelerinde ise antik bronz/siyah metal veya ahşap rustik korniş kullanmayı tercih ediyoruz. Bu gibi durumlarda gizli perdelik yapmadan pencere üzerinde kornişi kullanmayı tercih ediyoruz.

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları
Laxmi Interios

Perde alışverişi için tavsiye edebileceğiniz markalar hangileri?

Mekânlarınız İçin Yaratıcı Perde Fikirleri

1

Kalın Perde ve Stor Kombinasyonu

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları

İngiliz kır evlerine özgün country ruhunu seviyor ve tekstillerin gücünden yararlanarak evinize sıcak bir hava katmak istiyorsanız ilk adım farklı desenleri ve kumaşları bir arada kombinleyebilmekten geçiyor. Kumaş storları kalın perdelerle birlikte kullanabilir böylece gündüzleri kalın perdeleri açtığınızda içeri giren direkt gün ışığını storlarla dengeleyebilirsiniz.

2

Kurdeleler Kullanın

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları

Kumaş storlarınızın çift tarafını farklı kumaşlardan seçebilirsiniz. Kıvrılarak katlandığında birbirini bütünleyen renk ve desenlerde olmasına özen gösterin. Katlama mekanizması için pratik ama şık bir yöntem, fotoğraftaki gibi kurdeleler kullanmak.

3

Renkli Tüllerin Cazibesinden Yararlanın

Tekstiller evinizin giysileridir. Kalın perdelerinizi fotoğraftaki gibi desenli kumaşlardan tercih ederseniz bu desenlerin içindeki renklerden tül perdelerinizi de seçebilir böylece evinizin giysileri arasında ahenkli bir uyum yakalayabilirsiniz.

Mekana Göre Perde Seçiminin Püf Noktaları
Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları