preloader

Aydınlatma Alanında Bir İş Birliği: Lodes ve Diesel-Living

25.03.2021
Aydınlatma Alanında Bir İş Birliği: Lodes ve Diesel-Living

Yazı Boyutu:

Türkiye’de TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen Lodes, “Diesel-Living with Lodes” adıyla gerçekleştirdiği yeni iş birliğini duyurdu.

Çağdaş ve yalın tasarımları ile inovatif çözümler sunan Lodes, klasik ve alışılmış stillere sıra dışı yaklaşımları ile tanınan Diesel’in yaşam alanlarına yönelik tasarımlar sunduğu Diesel-Living markasının aydınlatma alanındaki iş birlikçilerinden biri oldu.

Diesel-Living with Lodes” adıyla gerçekleşen iş birliği kapsamında; Flask, Urban Concrete, Vinyl, Cage, Fork, Gask, Glass Drop ve Pipe isimli sekiz model bulunuyor. Günlük hayatımızda bir şekilde görmeye alışkın olduğumuz laboratuvar tüpü, beton baba, plak, madenci lambası, kamp alanlarında kullanılan çatal ayaklar, tapınak, su damlası ve fabrika bacası gibi şeylerden ilham alınarak tasarlanan bu modeller metal, üfleme cam, çimento, çelik ve kumaş malzemelerden üretiliyor.

Duvar apliği, sarkıt aydınlatma, tavan aydınlatması ve lambader kategorilerindeki modellerden bazılarının farklı versiyonları da bulunuyor.

Laboratuvar tüpünden ilham alınarak tasarlanan Flask, metal ile üfleme cam difüzörden oluşan ve üç ayrı formu bulunan bir sarkıt aydınlatma. İçindeki ampul yandığı zaman dışındaki metalik yüzeyin şeffaflaşması ile bambaşka bir ürüne dönüşen Flask’ın, üzerinde “Doğru ışıkla, her şey harika gözükür” yazan ve elektrik aksamını gizlemek amacıyla özel olarak tasarlanmış silikon bir kapağı bulunuyor. Metalik siyah ve kum rengi seçeneklerine sahip ürün E27 duya uyumlu ampuller ile kullanılabiliyor.

Urban Concrete, beton babalardan yola çıkarak tasarlanmış; 25, 50, 60 ve 80 cm dört ayrı çap alternatifine sahip, içi boş yarım daire formundaki diğer bir sarkıt aydınlatma. Dışı çimento ve içi bembeyaz bir difüzörden oluşan Urban Concrete’in toz pembe, açık gri ve pürüzlü gri renk seçenekleri bulunuyor. Ürünün üzerinde bulunan kanca sayesinde kablo uzunluğu kullanım yerine uygun olarak ayarlanabiliyor.

Hem sarkıt aydınlatma hem tavan aydınlatması hem de duvar apliği versiyonları bulunan Vinyl, ilham kaynağı olan plağın dönerek çıkardığı ses titreşimlerini, adeta ışıkla taklit ediyor. İnce, bükümlü ve tekrarlayan çizgileri ile dinamik dairesel formu bulunan Vinyl 32 ve 60 cm çapında iki boy; gümüş ve koyu siyah iki renk alternatifi sunuyor. E27 duya uyumlu ampuller ile kullanılabiliyor.

Cage ise, madenci lambalarından ilham alınarak tasarlanmış bir sarkıt aydınlatma. Hassas üfleme cam difüzör ve sert çelik kafesten oluşan formu; Flask’teki gibi ışık yandığı zaman bambaşka bir etki yaratıyor. E27 duya uyumlu ampuller ile kullanılabilen Cage, 27.5 ve 42 cm olarak iki boy ve bronz-beyaz, bronz-siyah olarak da iki renk seçeneğine sahip.

{771247}

İlhamını kamp alanlarında kullanılan çatal ayaklardan alan Fork hem sarkıt aydınlatma hem yer lambası hem de lambader. Çoklu kanopi sistemi ile farklı yüksekliklerde sarkıtılabildiği gibi; E27 ve E14 duya uyumlu ampüller ile büyük ve küçük boy olarak seçilebiliyor. Lambaderde ise 360° dönme özelliğine sahip kumaş kafa fildişi ve gri renklerde olabiliyorken; aynı özelliğe sahip metal taban ve bağlı olduğu metal gövde fildişi ve antrasit renklerde olabiliyor.

Gask, Antik Mezopotamya piramitlerinden ve zigguratlarından ilham alan yapısı ile; sahip olduğu bu büyük felsefe küçük gövdesine sığdırılmış bir sarkıt aydınlatma. Yine E27 duya uyumlu ampuller ile kullanılabilen, sadece siyah metal olabilen gövdesi ve asker yeşili ve şeffaf renk alternatifleri bulunan cam difüzörü ile zıtlıklar içerisindeki uyumu yansıtıyor.

Her su damlasının damladığı yüzeydeki materyalin niteliğine göre değişen doğal yansımalarından alınan ilhamın, metalin içine yerleştirilen ışık kaynağı sayesinde farklı gözükmesine dönüşen Glass Drop, bir sarkıt aydınlatma. Beyaz ve krom gövde renk seçeneklerine sahip ve E27 duya uyumlu ampuller ile kullanılabiliyor.

Bir diğer lambader modeli Pipe ise ilhamını endüstriyel fabrika bacalarından alıyor. Bu endüstriyel yaklaşımdan keten kumaş kullanımı ile uzaklaştırılan model, beyaz-ham veya siyah desenli olabiliyor. 155 ve 189 cm olarak iki boyu bulunuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları