preloader

Kraliyet Ailelerinden Günümüze Sofralarda Christofle Zarafeti

14.07.2021
Kraliyet Ailelerinden Günümüze Sofralarda Christofle Zarafeti

Yazı Boyutu:

Birbirinden şık tasarımlardan oluşan seriler Christofle ile artık sofralarınızda… Fransız tasarımcı Andrée Putman'ın imza attığı Vertigo serisi, markanın Madison 6 ve Malmaison koleksiyonlarıyla sofralarınız birer sanat eserine dönüşüyor.

Kahvaltı demek mutluluk demek

Kraliyet Ailelerinden Günümüze Sofralarda Christofle Zarafeti

Sözün sahibi ünlü yazar ve şair Cemal Süreya; bu sözün hayata geçtiği tasarımlar ise yaratıcılığın divası kabul edilen ve bir trendsetter olan Fransız tasarımcı Andrée Putman'ın Christofle için imza attığı Vertigo serisi…

Modernizmin öncüsü olan Putman'ın Christofle için 2000 yılında tasarladığı Vertigo koleksiyonu, minimal çizgileri ve yalın formları ile sadeliği saflık ve işlevsellikle buluşturan bir stil manifestosuna sahip. Koleksiyondaki her parça, asimetrik tasarımlarda şekil almış, farklı görünen ama daima aynı duyusal rolü üstlenen, birer yüzük amblemi ile karakterize edilmekte.

Christofle büyüsüne sahip Vertigo koleksiyonu ile kurgulanan bu kahvaltı sofrasında biz de yine bir duyusal hareketten ilham aldık: Yeryüzü renkleri, doğanın primitif güzelliği ve Chardin, Rembrandt ve Walscapelle tarzı bir natürmort still life'ını aynı sofrada birleştirmek istedik. Bu dönemler arası iletişim, kökleri ve geleceği birbirine kenetlerken modernite ve klasiği de aynı heyecanda buluşturdu. Doğanın dramatik tonları olan, mürdüm, koyu yeşil, toprak, kırmızı, vişne ve antrasit gibi renkler, gümüş ve beyazın zamansız asaletiyle harmanlandı. Keten ve ipek gibi yine ham ve doğayla birleşik dokular arasında, yumuşak, sakin ve rahatlatan tabiatın kucağında, tüm duyularla aşk yaşayan pastoral bir kahvaltı atmosferi ile varacağımız durağın adı belliydi: Öze dönebilmek, yaşamın dokunuşunu hissedebilmek ve mutluluğun sırrını geçmişten alıp geleceğe aktarabilmek.

{774194}

Beş çayında pastel romantizmi

Kraliyet Ailelerinden Günümüze Sofralarda Christofle Zarafeti

Zamansız tasarımları ile öne çıkan ve klasikleşmeyi modernite ile birleştirebilen Christofle, hayattan çalınan en güzel zaman olan beş çayında bizi rüya gibi bir sahne yaratmaya davet etti ve biz de renk spektrumunun en romantik renklerini seçerek yola koyulduk. Neşeli tebeşir tonlarını kullandığımız bu sofrada, Christofle markasının her yaşa seslenen, her döneme kendi üst zevkini katan, her stile uyarlanabilen Madison 6 koleksiyonuna yer vererek, onları uçuşan pembeler, naif maviler, lavanta, mandalina sarısı, seledon yeşili ve bej gibi pudra renkleriyle tamamladık.

Beş çayının vazgeçilmez lezzeti olan makaronlar, mini pastalar ve orman meyveleriyle taçlandırdığımız bu sofranın neşeli karakterinde, birbirini iyi tamamlayan renkler ve birbirini mutlulukla tamamlayan davetliler arasında bir denge ve bağ kurmaktı amacımız… Havadar, esprili, eğlenceli, keyifli bir çay çayının romantizmle harmanlanan kurgusu bize bazı değerlerin ve anların asla vazgeçilmez olduğunu, içimizdeki çocuk ruhu daima koruyabileceğimizi hatırlattı.

Aşkın, aristokrasinin, zarafetin buluşma noktası: Akşam yemeği

Kraliyet Ailelerinden Günümüze Sofralarda Christofle Zarafeti

Bazı markalar bir tarih literatürü gibidir. İnsanlar geçer, zamanlar değişir, stiller yıkılır ama o markalar daima yaşar ve tüm bunlara ev sahipliği yapar. Christofle da bu markalardan biri. Yaşamı da bir sanat olarak kabul eden ve kurulduğu 1830 yılından bu yana, tarih sahnesinde yer etmiş nice krallıklar, aşklar, devrimler, akımlar görmüş bu markanın bir kez daha ev sahipliği yapacağı bu akşam yemeği için ilhamımız, gerçek bir duygu dünyası oldu: Her şeyin buluşması. Zaten bir akşam yemeğinin en güzel mesajı da bu değil mi?

Christofle imzası taşıyan bu sofrada önceliğimiz, markanın en klasikleşmiş desenlerinden biri olan narin palmiye ve lotus yapraklarından oluşan bordürüyle Malmaison koleksiyonu oldu. Simetrik tasarımıyla imparatorluk stilini simgeleyen bu koleksiyon, bir yandan da Napoleon Bonaparte ve imparatoriçe Josephine'in Paris'teki en gözde mülkleri olan Chateau de la Malmaison'u simgelemekte. Dolayısıyla aşkın, aristokrasinin, zarafetin de sofrası olması gerekiyordu. Renk grubu olarak, koleksiyonun anatomisini oluşturan altın ve platini seçerek, bu düeti siyah, beyaz, koyu kahverengi ve ekru gibi net ve prestijli bir renk ailesiyle birleştirdik. Camın şeffaflığını ketenin yumuşaklığı, geometrinin yalınlığını metalik ışıltılarla dengeledik.

Çiçeklerinden peçetelerine, kristallerinden yemek servislerine kadar klişe kalıpların değil, birbirini bekleyenlerin armonisi olmasını istediğimiz bu sahne ve ona nefes veren Christofle, biliyoruz ki daha nice buluşmalara, aşklara, tarih yapraklarına ev sahipliği yapacak. Dün, bugün ve daima.

Video: Yeme İçme İşler – Batuhan Ege Örs

Styling: Yeşim Aksoy – Ebru Kılıç Solmaz

Fotoğraf: Barış Acarlı

Çiçek: Yunus Karma

Prodüksiyon: OGGUSTO

Otel: Six Senses Kocataş

Kostüm: Vakko

Bu içerik Christofle sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları