preloader

İznik Çinilerinin Büyülü Dünyası: İznik Foundation Tiles Design Shop

01.03.2020
İznik Çinilerinin Büyülü Dünyası: İznik Foundation Tiles Design Shop

Yazı Boyutu:

İznik Foundation Tiles Design Shop”, İznik Çinilerinin büyülü dünyasını herkese açmaya hazırlanıyor.

Türk el sanatının simgesi olan İznik Çinilerini tekrar hayata kazandıran, modern tasarımlar ve uygulamalarla bu değeri tüm dünyaya anlatmak üzere çalışan İznik Eğitim ve Araştırma Vakfı; İstanbul’da bulunan tasarım merkezini, aynı zamanda farklı ürünlerin ve uygulamaların sergileneceği bir mekan olarak, İznik Foundation Tiles Design Shop adıyla yeniliyor.

17. yy’da üretimi duran çini sanatını tekrar hayata geçirerek geleneksel yöntem, malzeme ve kaliteyle bugüne taşıyan İznik Eğitim ve Araştırma Vakfı, Türk-İslam kültüründe bir simge haline gelen çini sanatını, klasik motiflerin yanı sıra modern tasarımlar ve farklı uygulamalarla tüm dünyaya tanıtıyor.

İznik Çinilerinin Büyülü Dünyası: İznik Foundation Tiles Design Shop

Tamamen el işçiliğiyle İznik atölyelerinde üretilen çinilerin desen ve tasarım çalışmaları İstanbul ofisinde gerçekleştiriliyor. İstanbul Bebek’te bulunan tasarım merkezini aynı zamanda klasik ve modern desenlerin çinideki yansımalarının sergileyeceği alana dönüşüyor. Mimar Alper Derinboğaz’ın tasarımıyla, Mayıs ayında açılması planlanan İznik Foundation Tiles Design Shop’ta günlük hayatta kullanılabilecek, modern tasarımlardaki çini ürünlerin de satışta olması planlanıyor.

Getirdiği yepyeni bakış açısı ve uygulamalarla çininin kullanım alanını genişleten Vakıf; camiler, kervansaraylar, çeşmeler ve süs eşyalarında klasik çini motifleriyle görmeye alıştığımız İznik Çini Sanatını, modern desen ve dokunuşlarla, iç mekanlarda ve farklı alanlarda kullanarak çinileri modern mimarinin de kullanımına sunmaya başladı.

İznik Çinilerinin Büyülü Dünyası: İznik Foundation Tiles Design Shop

İstanbul’daki tasarım ofislerini, bir design shop mantığıyla yenilemekte olduklarını belirten İznik Eğitim ve Araştırma Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Işıl Akbaygil; “Burada tasarlanan, İznik’teki atölyelerimizde de büyük bir tutku ile üretilen çinilerimizi Türkiye’de ve yurt dışında birçok binada ve alanda gururla sergiliyoruz. Bu dünyayı daha geniş kitlelere açmak, çininin insanı etkisi altına alan ışığını ve yepyeni çini uygulamalarını sergilemek üzere İstanbul tasarım merkezimizi yeniliyoruz. İki katlı ofisimizin üst katında klasik ve yeni nesil çini uygulamaları görülebilecekken, yenilenen alt katında da tasarım çalışmalarımıza büyük bir motivasyonla devam edeceğiz” dedi.

İznik Çinilerinin Büyülü Dünyası: İznik Foundation Tiles Design Shop

Bugün Kanada’dan, Dubai, Abu Dabi, Tayland’a, Japonya’dan Şili’ye dünyanın dört bir köşesinde villaları, anıtları, metroları İznik Vakfı Çinileri süslüyor. Mescid-i Aksa’nın restorasyonundaki çini uygulamaları, Paris Hermès mağazasının vitrin giydirmesi, Oxford Üniversitesi İslam Kültür Merkezi (Oxford İslamic Center) için hazırlanan çini uygulamaları, Tokyo Metro istasyonu giydirmesi, en son da Unesco Paris genel merkezi, Brüksel Nato binası ve Havana’nın 500. yılı için hazırlanan panolar önemli projeler arasında gösteriliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları