preloader

İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi

04.11.2022
İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi

Yazı Boyutu:

İstanbul’u kutlamalar destinasyonu olarak uluslararası platformlarda öne çıkarmak amacıyla hayat bulan “İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi” projesi Karaca ana sponsorluğunda, 8 Kasım 2022 tarihindeki açılış seremonisinin ardından, 9 Kasım -10 Kasım 2022 tarihleri arasında Raffles İstanbul’da düzenleniyor.

Sergiye dünyada önde gelen, 9 tasarımcı katılıyor. Tasarımcılar arasında, Jennifer Lopez ve Ben Affleck’in düğün davetini organize eden Colin Cowie, Emmy Ödül Töreni ve Oscar Ödül Töreni’nin tasarımcısı Edgardo Zamora ve Hollywood ünlülerinden Kim Kardashian’ın düğününü dekore eden uluslararası davet tasarımcısı Eddie Zaratsian da bulunuyor. İstanbul temasını taşıyan bu özel sergide tasarımcılar, İstanbul temalı sofralar tasarlıyor.

İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi
Nadia Duran

KM Events Kurucu Ajans Başkan’ı Meltem Tepeler ve bluechip Creative Events Kurucu Ajans Başkan’ı Elmas Özler, sergi özelinde OGGUSTO’nun sorularını yanıtladı…

İstanbul Kutlamalar Başkenti isimli Sofralar Sergi’nin çıkış hikâyesini dinleyebilir miyiz?

Elmas Özler: Kutlanmaya değer anlara ve etkinliklere heyecan katacağını düşündüğümüz uluslararası deneyime sahip kutlama ustalarının sergilerini 9-10 Kasım tarihlerinde Raffles Hotel’de beğenilere sunuyoruz.

Pandemi sonrasında etkinlik sektöründe yer alan mesleki platformlarda meslektaşlarımızla güzel İstanbul’umuzun uluslararası arenada nitelikli konumlanmasına katma değer sağlayacak projeler yaratmak konusunda paylaşımlarımız vardı. Bu düşüncelerden yola çıkarak Meltem’in 4 yıldır gerçekleştirdiği Ulusal Sofralar Sergisi’ni uluslararası platforma taşıyarak ilk adımı atmak istedik.

Hayatı kutlanmaya değer kılan özel gün ve etkinliklerde, anılarda hoş izler bırakmaya, ilham vermeye odaklandık. Bu proje ile dünya çapında etkinliklerde söz sahibi etkinlik tasarımcılarıyla bir araya gelmenin ilham verici olacağına inanıyoruz.

İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi
Colin Cowie

Meltem Tepeler: Yıllardır arzu ettiğimiz, İstanbul’a ait, İstanbul ile anılacak bir etkinlik gerçekleştirme hayalini sonunda hayata geçiriyoruz. Dünyada her büyük şehrin ve metropolün bir caz festivali, sanat bienali, klasik müzik festivali var. Ancak hiçbir şehre özel gerek gastronominin tartışılacağı, gerek sofra tasarım kültürünün deneyimleneceği, gerekse kutlama kültürünün konuşulacağı bir Sofralar Sergisi yok. Bu anlamda Elmas da ben de dünyada bir ilke imza atmanın gururunu ve heyecanını paylaşıyoruz. Bu projenin yanı sıra bundan böyle KM Events ve bluechip Creative Events iş birliğinde pek çok İstanbul projesine daha imza atacağız. Güzel İstanbul’umuzun tüm dünyada en güzel kutlama destinasyonu olarak, hak ettiği yere ulaşmasına katkımız olması için çok çalışıyoruz.

Kurulan sofraların İstanbul ve Türk mutfağının tanıtımında nasıl bir rolü olacak? Sergiyle amaçladıklarınızdan bahseder misiniz?

Elmas Özler: İstanbul uluslararası ulaşım kolaylığıyla dünyanın kesişim noktasında yer alıyor. Otelleri, gastromoni değeri olan lezzetleriyle nitelikli değerler sunuyor. Gustosu olan sofralarla İstanbul’u konuşmak ve konuşturmak istiyoruz. İstanbul gastronomi rotaları ve atıksız sofralar konusunda projemizle uluslararası platformda algıda seçicilik sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca projeyi her yıl genişleterek anlamı bir sürdürülebilirlik hedefimiz var.

İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi
Gideon Hermosa

Meltem Tepeler: Sofralar Sergisi- İstanbul Kutlamalar Başkenti ile tüm dünyaya aslında ‘Gelin tüm kutlamalarınızı dünyanın bu en güzel şehrinde gerçekleştirin‘ mesajı vermek istiyoruz. Bu anlamda, bir şehire kutlama yapmaya gidecekseniz eğer, o şehrin mutfak ve sofra kültürünün tanınır olması önemli bir rol oynuyor. Aslında bu sergi sadece İstanbul sofra kültürü ve gastronomisini tanıtmakla kalmayacak, İstanbul’da nasıl kutlamalar yapılır, bir yandan da bunu anlatacak. Sergimize gelenler, sadece dünyaca ünlü tasarımcıların İstanbul sofralarını deneyimlemeyecek, aynı zamanda içerikli paneller, eğitimler ve sergi içerisindeki çeşitli etkinliklerle de İstanbul kutlamalarına şahit olacak.

Bilet almak için tıklayın.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları