preloader

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

26.09.2017
İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

Yazı Boyutu:

Yunanistan, İsviçre, Belçika, Umman, İngiltere ve Nijerya arasında gezgin bir çocukluk geçiren Jale Kulin, çok uluslu ve çok okullu bir okul hayatını takiben, iç mimari eğitimini The Inchbald School Of Design Londra’da tamamlamış. Londra ve Nijerya’da yaptığı iç mimari çalışmalar sonrasında 1993 senesinde İstanbul’a dönüp kendi şirketini kurmuş. Bugün iç mekan tasarımı yapmaya devam eden Kulin’in özgün ve estetik tasarım çizgisinin ardında çok kültürlü deneyimlerinin izlerini görmek mümkün.


Tasarladığınız mekanlarda severek kullandığınız markalar?

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

Brabbu

Markaları tıpkı bir ressam paleti gibi kullanmayı seviyorum. Mekanın stiline göre, çok farklı tarzlarda firmalarla çalışmayı tercih ediyorum. Her şekilde, Elements’in heykelsi ve karakterli aydınlatmalarını genelde kullanıyorum. Giorgetti’nin mobilyalarını çok zamansız ve rafine buluyorum gerek modern, gerek klasik mekanlarda ilk tercihlerimden. Poltrona Frau kanapeleri, Derin Design’in keskin hatlı modern oturma birimleri yine aklıma ilk gelen ürünlerden, Minotti, Tom Dixon, Brabbu, Driade, Moisonnier, cam aydınlatmalarda Sırça, aksesuarlarda ise Fy-Shan Glass Studio, Dot Design Studio çok nitelikli ve özgün bulduğum, yerine göre ürünlerini keyifle kullandığım markalar.

{77819}

Dekorasyonda favori renk paletiniz?

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

Jale Kulin

Rengin her zaman çok önemli olduğunu düşünürüm; moda ve akımların ötesinde, hatta dekoratif bir element olmanın ötesinde, rengi bir mimari araç olarak kullanırım. Mekanın ihtiyacı, orada yakalamak istediğimiz duygu ve o mekanda yaşayacak kişilerin karakter yapısı renk seçimlerimde mutlak etken olur. Renk konusunda cüretkar bir yaklaşımım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim! Bu bağlamda favori bir renk belirleyemeyeceğim; doğanın tüm renkleri benim! Ancak derinliği olan, boyut yaratan renkleri kullanmayı genelde tercih ederim.

2018 trend öngörüleriniz ve yaşam alanlarında öne çıkacak malzeme birliktelikleri nelerdir?

Egzotik dokuların ve özellikle duvar kağıtlarının öne çıkması söz konusu. Katmanlı, modern bile olsa “cosy” duygusunu veren dekorasyon, mobilyalarda pirinç, bakır ve yüzeylerde erimiş metalik dokuları sıklıkça, bol renk ile harmanlanmış olarak göreceğiz.

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

VTWONEN

İlham kaynaklarınız?

En baş sıradaki ilham kaynağım seyahatlerden sünger gibi içime çektiğim farklı dokular, yaşam ritmlerinin getirdiği tasarım ve bakış farklılıkları, doğa ve renk katmanları… Sanal ortamda ise, farklı kıtalardan tasarım ile ilgili 50/60 farklı yayın gurubu ile birlikte instagram ve pinterest’in getirdiği kolaylıklardan faydalanmaktayım. Tasarım ve sanat fuarlarını kaçırmamaya da özen gösteririm.

Evini yenilemek isteyenlere pratik önerileriniz?

İlk adımda, evlerinin gece ve gündüz fotoğraflarını çekmelerini öneririm. Enteresan bir şekilde, fotoğraf eksiklik ve fazlalıkları acımasızca belli ediyor. Böylece yola çıkarak bir iş listesi hazırlamalarını, aynı anda da dekorasyon dergi ve web sitelerinden beğendikleri atmosferleri dosyalamalarını da tavsiye ederim. Haliyle ortaya önce bir tarz oluşumu ve alışveriş listesi çıkıyor. İkinci partide derinlik kazandırabilecekleri duvarlara duvar kağıdı, tablo ve özellikle masa lambaları eklemeklerini öneririm. Üçüncü adımda ise yastık, bitki gibi aksesuarlar eklenebilinir.

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

Bir evin yaşaması için, gündüz ve gece yeterli duyguda keyifli ışık olması gerekir; dolayısı ile ilk unsur kesinlikle çok iyi düşünülmüş aydınlatmadır. Akabinde, orantılı mobilyalar ile dengede bir mekan, sanat eserleri ve karakterli aksesuarlar iyi bir ev dekorasyonunun temel taşlarını oluşturur benim için.

{77800}

Gelecek projeleriniz arasında neler var?

Şu anda İstanbul çalışmalarımız arasında 2 örnek dairesini tasarladığımız keyifli bir proje, Kanyon ve Nişantaşı’nda daireler, Milano’da devam eden bir “pied-a-terre” tasarımı, Miami’de bir müstakil ev projesi bulunuyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları