preloader

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

06.10.2020
İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Yazı Boyutu:

O, yaşanmışlığı olan mobilyalarla konforlu ve modern kurguları bir arada harmanlama ustası. FD Architecture mimarlık ofisinin ve Rue 1387 mağazasının kurucusu iç mimar Funda Arkas tasarladığı mekanlarla ilgili dekorasyon tüyolarını OGGUSTO ile paylaşıyor.

Öncelikle sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Okul yıllarımdan beri her zaman moda veya mimari gibi görsel yeteneğe hitap eden bir meslek dalında var olmak istedim. Üniversite hayatıma ilk olarak İşletme bölümünü okuyarak başladım fakat sonrasında bu bölümün bana göre olmadığını anlayarak iç mimarlık eğitimi almaya karar verdim. Üniversite eğitimim sonrasında yüksek lisans eğitimim için Berlin’e gittim ve hem eğitimim sırasında hem de sonrasında yine burada çeşitli mimari firmalarında staj yapma ve çalışma fırsatı buldum. Berlin’de kazandığım deneyimler Türkiye’ye döndüğümde hem teknik hem de sektöre dair belli bir perspektif geliştirmek açısından benim için çok faydalı oldu diyebilirim.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

"Ben mimarlığın insanın içinden gelen bir yetenek olduğuna inanıyorum. Başarılı olmak için kişinin içinde mesleğe karşı bir tutku olmalı. Benim için bu tutku yaratıcılığa açılan en büyük pencere… "

FD Architecture Interior Design nasıl kuruldu? Yaptığınız projelerden bahseder misiniz?

FD Architecture 1997 senesinde kuruldu. İlk projemiz ise Çeşme Mamur Baba bölgesinde bir site inşaatıydı. FD Architecture olarak ağırlıklı anahtar teslim projeler yapıyoruz yani evleri proje çiziminden ev dekorasyon aksesuarlarına kadar A’dan Z’ye tamamlıyoruz. Müşterilerimize sadece kişisel eşyalarını alıp yerleşmek kalıyor. Ev projelerinin yanı sıra butik oteller, cafe ve restoranlarla ofisler de FD Architecture olarak bugüne kadar tasarımını gerçekleştirdiğimiz mekanlar arasında. Bunun yanı sıra 2019 senesinde İstanbul Havalimanı Business Class Lounge alanlarının mimarisine imzamızı attık. Bu kadar büyük bir projede yer almak bizim için ayrı bir onur kaynağı oldu. Şu anda ise ofis olarak bizi oldukça heyecanlandıran, Gaziantep, İstanbul, Bodrum, Marmaris, İzmir ve yurtdışı gibi farklı şehirlerde yer alan projeler üzerinde çalışmaktayız.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Ayrıca, FD Architecture’ın tarzını anlatabilmek ve kullandığımız ürünleri teşhir etmek fikrinden doğan “Rue 1387” adında bir konsept mağazamız var. Projelerimizi tamamlarken yurtdışında katıldığımız müzayedelerden ve fuarlardan aldığımız birçok dekoratif obje, aksesuar kullanıyoruz. Bu ürünlere olan yoğun ilgiye cevaben 2005 senesinde kurduğumuz Rue 1387 de, uzun bir süredir tasarım ürünler, ikinci dünya savaşı zamanından kalan eski valizler, tablolar gibi birçok ürün çeşidini sevenleriyle Alaçatı’daki mağazasında buluşturuyor.

İç mekan tasarımını yaptığınız projelerde imzanız haline gelen vintage objelerle modern kurguları bir arada harmanlama yeteneğiniz hakkında söyleyebilecekleriniz neler?

FD Architecture olarak eski ve yeniyi, sıcak dokular ile soğuk malzemeleri kombin ederek vurucu ve zamansız detaylar ortaya çıkarmayı seviyorum. Aynı zamanda Rue 1387 konsept mağazamızda da bu hissiyatı bulmak mümkün. İçeride bulunan her bir parçanın ayrı bir hikayesi oluyor. İkinci dünya savaşı askerlerinin medikal eşya taşımak amacıyla kullandığı sandıklar, yine 1940’lardan kalma antikalar ve eski Louis Vuitton bavullar, benim gibi tarihle bağlantı içerisinde yaşayan kişilerle Rue 1387’de buluşuyor. Aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinden topladığım sayısız tasarım ürün, obje ve antika parçalar bulmanız da mümkün…

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Rue 1387 mağazanızın kimliğini nasıl tanımlarsınız?

FD Architecture olarak tamamladığımız projelerle benzer bir tanımlama yapabiliriz: "Zamansız". Projelerimizin dekorasyon aşamasında da sıklıkla kullandığımız eski Louis Vuitton valizler, orijinal tasarım mobilyalar, dünyanın farklı yerlerinden toplanmış özel tasarım objeler, 1940’lardan kalma antikalar gibi genellikle İngiltere ve Fransa’da gerçekleşen fuar ve müzayedelerden seçtiğimiz ürünlerin tümünü Rue 1387’de topluyoruz ve burada sevenleriyle buluşturuyoruz. Dekorasyon işlerimizde hiçbir projenin bir diğerinin tekrarı olmaması için her mekana ayrı ve özel ürünler seçmeye özen gösteriyoruz.

Bu sene Rue 1387 ve FD Architecture’ı yine FD Architecture tarafından Hacımemiş’de renovasyonu yapılan ve yenilenen bir mekanda aynı çatı altında birleştirdik. Daha öncesinde ev olarak projelenmiş bu yapıyı küçük değişikliklerle ofis düzenine çevirerek, tüm operasyonlarımızı buradan sürdürmeye devam ediyoruz.

İdeal bir ev kurgusu size göre içinde neleri barındırmalı?

Öncelikle kendine has bir dokusu, kokusu, ruhu ve karakteri olmalı bir evin.

Benim için bir evin en çok vakit geçirilen kısmı her zaman en dikkat çeken noktası olmalı. Bir mekan dikkat çekmeli fakat dikkat çeken öğeler hiç bir zaman mekanı boğmamalı, insanı yormamalı ve yaşam alanlarını daraltmamalı. Benim için yaşamayı zorlaştıracak, alanın konforunu bozacak her bir unsur mekanın değerinden çalıyor.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Bir evin iç mekan tasarımını gerçekleştirirken öncelik verdikleriniz nelerdir?

Metrekareyi ve ölü alanları dekoratif olarak kullanmak, doğru renk skalasını yakalamak ve yine tüm bunlar kadar önemli olan evin sahip olduğu ışığı ve cepheleri doğru şekilde kullanmak projelerimizde öncelik verdiğimiz konulardan…

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Geleceğin evlerinde daha çok neler karşımıza çıkacak?

Yaşam alanlarımızda hem bizleri konfora ve fonksiyonelliğe yaklaştıracak hem de göze hitap edecek teknoloji unsurlarının fazlalaşacağını düşünüyorum.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Vazgeçemediğiniz renk, malzeme ve stil kombinasyonları nelerdir?

Benim için öncelik her zaman insanı dinlendiren, huzur veren sakin renklerdir. Projelerimde de kendi evlerimde de genelde pastel tonlar, keten ve gri tonlarını tercih ediyorum. Projelerimizde genel renk skalamızı oturttuktan sonra bu düz renklere sahip alanı yırtık bir renkle patlatmak bu alanların dikkat çekmesini sağlıyor. Bu sebeple dekorasyon anlamında bulunduğumuz son dokunuşlarda hardal sarısı bir kanepeyle bile bu enerjiyi mekanlara katabiliyoruz.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi tarihi bir dokusu olan malzeme ve ürünlerle modern tasarımları bir arada kullanmayı tercih ediyoruz. Örneğin Fransa’da eski bir şatodan çıkan bir tablo ile metal konstrüksiyonu bir arada kullanıyorum. Eklektik koltuklar, dökme demirden askılıklar, siyah beyaz karolar ve ahşap sandalyelerle Toskana tarzından ilham alırken kullandığımız perde tasarımları, renkli duvar kağıtları ve meşe dolaplarla Provence’ı yansıtmaya çalışıyoruz. Zeytin ağacı, meşe, akçaağaç, ladin gibi ağaçlar kullanıyoruz. Kullandığımız tüm malzeme ve eşyaların bir kokusu, ruhu ve karakteri olmasını istiyoruz.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Projeleriniz için ilham kaynaklarınız arasında neler var?

Tarih ve tarihi dokular beni her zaman çok etkilemiştir. Bu ruhu sebebiyle bulunmaktan en keyif aldığım şehirlerden bir tanesi her zaman Roma olmuştur. Yaşanmışlığı ve üzerinde izleri bulunan yapılar, eserler, parçalar hayattaki en büyük ilham kaynağım diyebiliriz.

İç Mimar Funda Arkas'ın Dekorasyon Sırları

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları