preloader

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin kültürel mirasından aldığı ilhamı yenilikçi bir anlayışla birleştirerek tasarımlarını hazırlayan Banu Yentür, Haremlique Istanbul’u ve markanın yeni açılan online mağazasını OGGUSTO’ya anlattı.

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Banu Yentür, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra moda sektöründe başladığı kariyer hayatına, İzmir kökenli bir tekstil firmasında uzun yıllar Kreatif Direktör olarak devam etti. 2007 yılında, Caroline Koç ile birlikte, lüks ev tekstili ürünlerini “Made in Turkey” etiketiyle Türkiye’de ve dünya pazarında müşterilerle buluşturmayı hedefleyen Haremlique Istanbul markasını kurdular. Bu girişimi, geleneksel Türk kahvesini uluslararası arenada farklı bir platforma taşımak üzere yarattıkları Selamlique Istanbul markası izledi.

Haremlique kurulurken neler hayal ediyordunuz ve şimdi o hayale ne kadar yakınsınız?

10 yıl önce özellikle ev tekstili alanında yüksek kalitede ürünleri müşterilerimizle buluşturmak üzere yola çıktık. Bu coğrafyanın kültürel mirasından, ham maddesinden ve üstün işçiliğinden gelen gücünü bir araya getirdik. “Made in Turkey” etiketiyle dünya pazarında yer alabilecek kalitede ve vizyonda bir tekstil markası olmayı hedefliyorduk. Türkiye’de başlayan serüvenimiz yurt dışında da devam etti ve markamızı küreselleştirebildik. İlk olarak Orta Doğu ve bunu izleyen Amerika satış noktamızla bu konuda emin adımlarla ilerledik. Yeni açtığımız online mağazamız haremlique.com ve haremliquealamer.com ile de bu ağı genişletiyoruz.

Online mağazanızda bizi neler bekliyor biraz anlatır mısınız? Alışverişin yanı sıra ev dekorasyonuna yönelik bir blogunuz olacak mı mesela?

Açılan yeni online mağazalarımızdan Haremlique.com’da nevresimlerden havlulara, bornozlardan banyo aksesuarlarına, masa örtülerinden gümüş kaplama ürünlere kadar geniş bir ürün gamı sunuyoruz. Haremliquealamer.com’da ise plaj kıyafetlerinin yanı sıra seyahat & plaj çantaları, clutch’lar ve peştamallar gibi tamamlayıcı aksesuarlar bulunuyor.

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Kişiye özel sipariş imkanı online mağazanızda da geçerli mi?

Evet. Markamızda kişiselleştirilmiş ürün hizmeti vermek çok beğenilen ve gittikçe talebi artan ayrıcalıklı bir hizmet olduğu için online’a da taşımak istedik. Online mağazalarımızda inisyal uygulamaları, istenilen renklerde nakışla üretilebilecek ürünleri kendinize özel olarak sipariş edebiliyorsunuz.

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Online satış ağınızda hangi ülkeler bulunuyor? Online mağazanız daha fazla ülkeye açılacak mı?

Online mağazalarımızla ocak ayından itibaren Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine gönderim yapmaya başlayacağız.

Bu sezon koleksiyonlarınızda karşımıza çıkan trendler ne?

Marka olarak trendlere bağlı kalmadığımızı söyleyebilirim. Marka kodlarımızı güncel yorumlarla buluşturup her sene yeni şeyler sunuyoruz. Bu sezon da tam bu konuya atıfta bulunan bir koleksiyon hazırladık. Markamızın kurulduğu yıllarda sanatçı işbirliği ile tasarlanan toile de jouy motifli Hasbahçe desenimiz bu sene yeni yorumuyla hayat buldu. En beğenilen desenlerimizden Topkapı da yeniden yorumlanıp koleksiyonumuzda Petite Topkapı ismiyle farklı bir model olarak yerini aldı. Renklerden bahsetmek gerekirse turuncu tonları bizim her zaman vazgeçilmezimizdir. Bu sezonda da yanık bir tonuyla tekrar koleksiyonumuza eklendi. Koleksiyonumuzda aynı zamanda yeşillenmiş derin mavi tonlarına da bolca yer verdik.

Satın Al

Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

İlhamımızı her zaman bu coğrafyanın kültürlerinden ve sunduğu değerlerinden alıyoruz. Türkiye’nin kültürel mirasını güncel yorumlarla buluşturup özenle işlenmiş tasarımlar ortaya çıkarıyoruz. Bazen Arnavutköy’de yürürken gördüğüm evlerin siluetlerinden, bazen Topkapı sarayının en güzel bölümlerinden biri Yemiş Odası’ndan etkileniyorum. Tüm bu etkiler de geçmiş ve gelecek arasında bir yolculukla bütünleşiyor.

Haremlique’i 3 kelime ile nasıl tanımlarsınız?

Rafine, titiz, zamansız.

Markanızın yılbaşı koleksiyonunda ne gibi parçalar var?

Yılbaşına özel sevdiklerinize hediye etmek isteyebileceğiniz ürünlerin başında masa gurubu ürünleri yer alıyor. Hepsi el işçiliği ile yapılan, logomuzdaki kavuk deseninden esinlenmiş detaylar içeren gümüş ürünler ya da desenleri tek tek özenle tasarlanan İznik çini gibi çok özel parçaları tercih edebilirsiniz. Bespoke hizmetimiz ise çok ayrıcalıklı bir hediye alternatifi. Bespoke’ta özel ebatta üretim, farklı renk alternatifleri ve monogram uygulamaları bulunuyor. Sevdiklerinize böylelikle kendilerine özel hissettirecek parçalar verebilirsiniz.

Yılbaşında evde yemek daveti verecekler için sofra önerileriniz ne olur?

Şamdansız bir masa düşünemem, muhakkak şamdanlarla aydınlatılmış bir masa olmalı. Sunuma göre kolalı bir runner veya masa örtüsü tercih ederim. Masanızı sadece çiçekle değil çiçeklere eşlik eden bereketi simgeleyen meyvelerle de süsleyebilirsiniz. Özellikle elma, nar, üzüm, cennet hurması gibi meyvelerle oluşturulmuş bir sunum tercih edilebilir. Bense bu sene Haremlique’te özel olarak yaptırdığım siyah beyaz İznik çinilerini ve gümüş çok farklı işlevlerde kullanmaya imkan tanıyan Kavuk koleksiyonumuzu kullanacağım.

Siz çok sevdiğiniz birine Haremlique’ten hediye almak isterseniz ne alırdınız?

Bir tanesini seçmek oldukça zor, hepsini çok seviyorum. Ama arkadaşlarımın seyahatlerinde onlara eşlik edecek bir seyahat çantası ya da evlerine ışık saçacak zarif mumlarımızı tercih ediyorum.

Haremlique Istanbul İle Evinize Zarif Bir Dokunuş

Satın Al

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları