preloader

İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

31.05.2022
İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

Yazı Boyutu:

TAGS Design markasının kurucusu Sinan Taviloğlu, dekorasyon sırlarını ve evlerde kullanılan aydınlatmaların mekânın aurasını değiştirme gücünü OGGUSTO ile paylaşıyor.

İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

Sinan Taviloğlu

Aydınlatma ürünleriyle tasarım yolculuğuna başlayan TAGS Design’ın kurucusu Sinan Taviloğlu, yaşam alanlarına farklı bir boyut kazandırmayı amaçlayan tasarımlara imza atıyor. 1995 yılında doktor bir baba ve mimar bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelen Taviloğlu, Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü mezunu. Taviloğlu “Üniversiteye girmemle birlikte tasarımla ilişkim başladı, zaten mimar bir annenin çocuğu olarak her zaman mimari dünyanın içerisindeydim. Küçük yaşlarımdan itibaren dünyada gezdiğim birçok şehir ve neredeyse sokak sokak gezdiğim İstanbul, bana en çok ilham verenler ve estetik bakış açımı besleyenler oldu” diyor.

TAGS Design’ın hikâyesini anlatır mısınız?

TAGS Design markası Kasım 2019’da kuruldu. Bir iç mimar olarak piyasadaki aydınlatma çeşitliliği açıkçası beni hiç tatmin etmiyordu. Tatmin eden kesim ise bana hiç ulaşılabilir gelmiyordu. Ben de bu eksikliğe ağırlık vermek istedim ve aydınlatma ağırlıklı piyasaya girdim. Daha sonra ise piyasaya girmemizle birlikte birçok markaya da ilham verdiğimizi ve sektörde de bu tip firmaların arttığını gördüm.

İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

tagsdesignistanbul

Markanın tasarım çizgisini hangi kelimelerle özetleyebilirsiniz?

TAGS Design sadece bir aydınlatma şirketi değil aynı zamanda bir iç mekân tasarım şirketi. Tasarım çizgimizi İskandinav stiline yakın buluyorum. Abartıdan uzak, minimal çizgiler tasarım kimliğimizi tanımlıyor. TAGS Design markası altında aydınlatma elemanlarının yanı sıra mobilya ve ev aksesuarları da bulunuyor ve her geçen gün koleksiyonlarımızı zenginleştirmeye devam ediyoruz.

İç mekân tasarımında aydınlatma elemanlarının gücü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bir mekâna girdiğim anda çok küçük yaşlarımdan beri özellikle aydınlatmalar benim dikkatimi çekerdi. Kesinlikle bir mekânın kimliğini belirlemede o mekânın aydınlatmaları başrolde bulunuyor bence.

Tasarladığınız ürünlerde öne çıkan malzeme ve renkler neler, neden?

Tasarladığımız ürünlerde ilk planda amacımız işlevsel olması ve uzun zaman amacına hizmet etmesi. Büyükannelerin torunlarına miras bırakabileceği zamansız tasarımlar yaratmak da markamızın öncelikli hedeflerinden. Dolayısıyla malzeme olarak en kaliteli alternatifleri buluyor ve onunla ilerliyoruz. Kendimizi tek bir malzeme ile sınırlandırmıyor; ahşap, cam, seramik, porselen, pleksiglass gibi birçok malzemeyi farklı renk alternatifiyle kullanmayı tercih ediyoruz.

Bir mekânı kişisel ve zamansız kılan unsurlar size göre nelerdir?

Bir mekânı kişisel ve zamansız kılan unsur moda olanı o dönemde her yerde görüleni uygulamak değil, ruha hitap eden sanatla beslenen bir tasarım yapmak kesinlikle.

İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

Pratik dokunuşlarla evinin aurasını değiştirmek isteyenler için neler önerirsiniz?

En güzel önerim TAGS Design’dan bir abajur almak. Ufak dokunuşlarla evinizin atmosferini değiştirmek mümkün, duvar rengini veya kırlentlerinizin kumaş rengini bile değiştirerek evinizin aurasını değiştirebilir, mekana ekleyeceğiniz aksesuarlarla çok farklı bir hissiyat yaratabilirsiniz.

Size ilham veren üç instagram hesabı?

Bana ilham veren üç instagram hesabı arasında @kellywearstler, @marieclairemaison ve @archdigest olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İç Mimar Sinan Taviloğlu'nun Dekorasyon Sırları

Dekorasyonuyla hafızanızda yer eden bir mekân?

Paris’teki Pink Mamma restoran diyebilirim 4 katlı mekânın her katı ayrı bir auraya sahipti.

Sizce geleceğin evlerinde ne gibi dönüşümler bizleri bekliyor?

Teknolojinin gelişmesiyle akıllı evler bizleri bekliyor diyebilirim. Artık tek fonksiyonlu ürünlerden çok birçok amaca hizmet eden ürünler tercih ediliyor. Pandeminin de etkisiyle evlerde geçirilen vakit arttı ve işlerin de artık evlerden yürütülmesiyle evlerin fonksiyonunun artacağını sadece yemek yeme ve yatmadan çıkıp multi-fonksiyonel yaşam alanlarına dönüşeceğini düşünüyorum.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları