preloader

Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

23.03.2021
Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

Yazı Boyutu:

Sofra kurmanın incelikleri neler, evde özel kutlamalar için sofra nası kurulamalı? Fern&Co. kurucusu Yağmur Çetin’le sofra stili ve markası üzerine keyifli bir röportaj yaptık.

Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

Yağmur Çetin

Kreatif bir sofra kurmanın sırları nelerdir?

Desenleri, dokuları ve renkleri karıştırmaktan korkmadan sofralar hazırlamalıyız. Aynı tonlarda ve benzer ürün gruplarıyla sofra kurmak her zaman en klasiği ancak, farklı olmasını istiyorsak cesur olmalıyız. Fern&Co. ile sofralar hazırlarken zaman zaman melamin ve porselen ürünlerimizi kombinliyoruz. Aynı zamanda sofrada antika ve modern parçaları da mikslemeyi çok seviyoruz. Özetlemek gerekirse kreatif sofralar kurmanın cesur olmaktan geçtiğini söyleyebilirim.

Evde kutlanacak özel günler için pratik ve şık sofra önerileriniz neler olur?

Son 1 yıldır pandemi sebebiyle birçok özel günümüzü eve sığdırdık. Bu sebeple ardımızda bıraktığımız dönemde evde kutlanan özel günler daha da önem kazandı. Evde kutladığımız özel günlerde; hem şık hem pratik sofralar hazırlamak için çiçeklerden, mumlardan ve yükseltilerden destek alabiliriz. Bu detaylar, her zaman sofranızı daha şık gösterecektir. Aynı zamanda sofrada yemek takımlarımızla uyumlu olarak kullanacağımız kumaş peçeteler de sofralamızı daha “elegant” gösterecektir. Bir örtü serip üzerine direkt tabak koymaktansa araya Amerikan servisleri veya suplalar koyarsak soframızı daha boyutlu ve şık gösterebiliriz.

Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

Kişiselleştirilmiş bir masa stili için ipuçları verir misiniz?

Özel not kartları, kişinin sevdiği renk tonları ya da günün temasına göre sofrada kullanacağımız objeler ve resim çerçeveleri soframızı kişiselleştirmemize yardımcı olacaktır. Son dönemlerde kişiselleştirilmiş tabaklar da oldukça ilgi çekmekte. Fern&Co. olarak biz de müşterilerimize bu yönde özel tabak tasarımları sunmaya devam ediyoruz.

Sofra stilinde doğallığı yakalamak için neler yapmalıyız?

Sofrada doğal olmak istiyorsak sofra düzenini simetrik kurmak yerine biraz daha dağınık tasarlayabiliriz. Örneğin; çatal-bıçaklar kurdaleyle bağlanabilir, servis tabaklarını simetrik konumlandırmak yerine tabaklar bir köşede toplanabilir, ayrıca bu kapsamda sofrada ham keten ürünler de kullanılabilir. Son zamanlarda oldukça tercih edilen paylaşımlı menüleri düşünerek de doğal bir sofra kurabiliriz.

Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

Güne en güzel şekilde başlamak için kahvaltı sofrasını nasıl kurmalıyız?

Kahvaltı en sevilen ve bize enerji veren bir öğün. Bu sebeple kahvaltı sofrasında canlı renkler ve yemek takımları kullanabiliriz. Kahvaltının olmazsa olmazı yumurtayı da farklı sunum tabaklarında servis ederek soframıza renk katabiliriz. O gün kendimizi şımartmak istiyorsak bir yatak tepsisinde romantik bir kahvaltı da hazırlayabiliriz.

Tropikal desenli tabaklara en yakışan sofra kurgusu nedir?

Eğer tabağımız çok desenliyse ve tabağımızı bu özelliğiyle öne çıkartmak istiyorsak, tabağın içindeki renklere kontrast olacak örtüler ve Amerikan servis kullanabiliriz. Aynı zamanda tropikal bir tema kullanacaksak sofra sunumunda, dekor olarak egzotik meyve ve çiçeklere de yer verebiliriz.

Sanat Tutkusuyla Yaratılmış Tasarım Sofralar: Fern&Co.

Son olarak, bize Fern&Co.’dan bahseder misiniz?

Fern&Co.’yu sofra ve sanata olan tutkuyla yaratılmış özel tasarımlardan oluşan bir sofra grubu ürünleri markası olarak tanımlayabilirim. Markayı 2018’de, San Francisco şehrinde bulunan Muir Woods doğa anıtının muhteşem bitkilerinden etkilenilerek yarattık. Fern&Co.’nun serüveni; gökyüzüne uzanan doğanın tabaklara taşınma hikâyesiyle başladı, her sezonda ayrı bir hikâyeyi tema alarak ilerliyor, markamızla sofralara zamansızlığı taşıyoruz. Fern&Co. olarak amacımız; çağdaş sanatı yemek masalarına taşıyarak, özgün tasarımlarımızla etkileyici sofralar kurulmasını sağlamak, özellikle de kalabalık sofralarda keyifli ve eğlenceli zaman geçirilmesini hedefliyoruz. Koleksiyonlarımıza ait desenlerin tümü sanatçılardan oluşan ekibimiz tarafından tasarlanmakta. Amacımızın; fırça darbelerini tabaklar üzerinde görebileceğimiz tasarımlar yaratmak olduğunu söyleyebilirim.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları