preloader

5 Çayı Sofraları İçin İlham Veren Fikirler

21.10.2022
5 Çayı Sofraları İçin İlham Veren Fikirler

Yazı Boyutu:

Çay saatini özenle hazırladığınız bir sofrada daha keyifli hale getirecek dekorasyon tüyolarını sizin için bir araya getirdik.

Günlük koşturmacaya kısa bir ara verdiğiniz 5 çayı sofraları aile ile evde bir araya gelmek veya arkadaş davetleri düzenlemek için keyifli bir zaman dilimi yaratır. Bu anları daha özel kılmanın yolu ise kurguladığınız çay sofrasının zarafetinden ve tercih ettiğiniz incelikli detaylardan geçer. Kullandığınız masa örtüsünün çay takımlarıyla uyumu, peçeteler, ayaklı servis tabakları, masayı süsleyen çiçek ve mum seçimleri, renk paleti ve bir arada kombinlediğiniz desenler önemli unsurlardır. İlham veren çay sofralarının ışığında pratik dekorasyon ipuçları için okumaya devam edin.

Koyu Tonların Cazibesinden Yararlanın

Kim demiş sofra örtüsü şart diye? Ahşap masanızın dokusunu hissetmek ve daha modern bir görünüm yakalamak için çay takımlarınızı örtü, amerikan servis veya runner kullanmadan direk masanızın üzerine yerleştirebilirsiniz. Çay fincanlarında ve tatlı tabaklarında tercih edeceğiniz koyu tonlar sofranıza stil sahibi bir imza katacaktır. Unutmayın çay sofrasının en estetik elemanları porselen bir demlik ve ayaklı servis tabağıdır, onları sofranızdan eksik etmeyin. Ayaklı servis tabağında sunulan klişe kekler ve kurabiyeler yerine tabaktan masaya sarkan üzümler ve bir vazo içine yerleştirilmiş kır çiçekleri natürmort tadında cazibesi yüksek bir görünüm yaratacaktır.


Pembe ve Hasırı Birlikte Kullanın

İngiliz stili çiçekli porselen takımlarınız, Toile de Jouy desenli klasik bir demliğiniz ve pembe ağırlıklı feminen aksesuarlarınız varsa hasır runner ve amerikan servisleri kullanarak klasik havayı hafifletip modernleştirebilirsiniz. Yeni nesil, çay servislerini takım olarak satın almak yerine farklı desenlerde ama birbiriyle uyumlu fincanları bir arada kullanmayı tercih ediyor. Siz de dengeli ve uyumlu eşleştirmeler yaparak sofranızı kişiselleştirebilir, kuru çiçeklerle yaptığınız süslemelerle kurgunuza daha da özgünleştirebilirsiniz.


İskandinav Yalınlığını Sofranıza Taşıyın

Desenli çay takımları yerine düz ve sade alternatifleri tercih edenlerden ve sofrada gereksiz fazlalıklardan kaçınanlardansanız İskandinavların abartısız yalın stili size göre. Organik formlu el yapımı seramik fincanların ham ahşaplarla uyumlu birlikteliğinden yararlanabilir, porselen ürünlerin sadeliğini kullanabilir, keten peçetelerle sofranızı tamamlayabilirsiniz. Cam bir vazo içerisine yerleştireceğiniz pampaslar sofranıza estetik bir görünüm katmayı garanti eden detaylardan. Mermer veya ahşap kesme tahtaları ise çayın yanında ikram edeceklerinizi sunmak için harika bir çözüm.


Shabby Chic Stilinden İlham Alın

1980’lerde The World of Interiors magazine tarafından ilk olarak dekorasyon literatürüne geçen Shabby Chic stili Akdeniz, Toskana, Provans ve Yunan coğrafyalarından ilham alıyor. Vintage aksesuarları bohem bir kurguda bir araya getirmek istiyorsanız çay sofranız için Shabby Chic mizansenlere göz atabilirsiniz. Patine dokular, çiçek desenli tekstiller, pirinç aksesuarlar, aile yadigarı porselen takımlar, opalin camlar ve emayeler bu stilin şifreleri arasında.


Kendinizi İyi Hissettiren Objelere Yer Verin

Çalışma düzenimizi evlere taşıdığımız bu dönemde 5 çayımızı ofis arkadaşlarımızla bahçeye çıkarak hazırladığımız sofralarda yapamıyor olabiliriz ama çalışma disiplinimizi sağlamak için uzmanlar mola vermenin yaratıcılık üzerindeki faydalarına işaret ediyorlar. O halde 5 çayı için kendimizi biraz şımartmak hakkımız. Tek kişilik olsa da porselen fincanlarımız ve çay takımlarımızla minik bir 5 çayı kurgusu yaratabilir, bize kendimizi iyi hissettiren objelere bu kurguda yer verebiliriz.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları