preloader

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

10.03.2021
Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Yazı Boyutu:

Cappellini markasının sanat direktörü Giulio Cappellini ile geleceğin tasarım trendleri, çalışma alanlarının dönüşümü ve post-pandemik süreçte tasarım dünyasının hangi yöne doğru evrileceği üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Giulio Cappellini

1984 yılından beri dünyaca tanınmış tasarım markalarını aynı çatı altında bir araya getiren BMS A.Ş. son olarak İtalya’nın trend belirleyici markalarından 'Cappellini’nin Türkiye’deki tek temsilcisi oldu. BMS A.Ş CEO’su Neslihan Işık bu yeni iş birliği ile ilgili şöyle diyor:

“Cappellini markasının sanat direktörü ve tasarımcılarından biri olan Giulio Cappellini tasarım sektöründe bir yetenek avcısı olarak görülüyor. Bu nedenle onunla çalışmamız gerçekten bizi heyecanlandırıyor. 1971 yılında şirkete ilk katıldığı yıllardan itibaren Jasper Morrison, Ronan ve Erwan Bouroullec kardeşler, Tom Dixon, Marc Newson ve Piero Lissoni gibi kariyerlerinin başındaki tasarımcıları keşfederek Cappellini için tasarımlar yaratmalarını sağlamış. Bugün dünyaca ünlü tasarımcılar arasında olan bu isimlerin sektörün ön saflarına gelmelerinde yardımcı olmuş. Giulio Cappellini çalıştığı tasarımcıların yaratıcılığı sınırlandırmıyor ve özgür bırakıyor. Bu nedenle Cappellini koleksiyonunda yer alan her tasarımın kendine özel bir hikayesi var. Tasarımlar konforlu, kullanışlı, zamansız olarak kalıyor ve değer kaybetmiyor.”

11 Mart Perşembe günü saat 13:00 de BMS A.Ş CEO’su Neslihan Işık moderatörlüğünde gerçekleşecek çevrim içi canlı yayında Giulio Cappellini'nin “Geleceğin yaşam ve çalışma alanlarındaki trendler” üzerine söyleceklerini kaçırmayın!

Cappellini markasının tasarım kimliğini tanımlar mısınız?

Cappellini, bir takım dogmalar üzerine kurulu çağdaş bir tasarım şirketidir. Bu dogmaları ve tasarım değerlerimizi beş kategoride özetleyebiliriz. Çok kültürlü olmak; dünyanın çeşitli yerlerinden farklı geçmişlere ve farklı bakış açılarına sahip tasarımcılarla iş birliği yapmak. Çağdaş olmak; ürünün tipolojisine ve teknolojisinin geliştirilmesine göre inovasyonu her zaman iki yönde araştırmamız. Özgür fikirli olmak; endüstri standartlarından markamızı özgürleştiriyoruz, kendimizi bir takipçi değil, vizyoner bir yenilikçi olarak görüyoruz. Meraklı olmak; yeni sosyo-kültürel eğilimleri dikkatle gözlemlemek ve bunlara uyum sağlamak. İronik olmak; sadece faydalı ve güzel ürünler yaratmakla kalmıyor aynı zamanda insanların hayal etmesini ve gülümsemesini sağlıyoruz.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Joe Colombo 1969 tasarımı Tube Chair

BMS markasıyla yaptığınız yeni iş birliğinden bahseder misiniz?

Cappellini her zaman yeni iş ortakları arayan çok yenilikçi ve dinamik bir şirkettir. Türkiye batı ile doğunun kesişiminde zengin bir kültürel çeşitlik ile, her zaman yeniliğe açık, çok ilginç bir ülke. Birkaç yıl önce İstanbul Tasarım Bienali'ne davet edildim ve gördüklerimin modernliğinden gerçekten etkilendim. Cappellini markası olarak ürünlerimizi hem konut hem de turizm, gastronomi ve kurumsal mekanlarda yaptığımız projeleri Türkiye'de tanıtmanın bizim için önemli olduğuna karar verdim. Bu nedenle BMS’nin sektördeki deneyimi ve güvenilirliği bizim için kolay ve doğal bir tercih oldu. Bu, uzun süreli bir dostluğun ve iş birliğinin sadece başlangıcı.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Shiro Kuramata 1970 tasarımı Revolving Cabinet

{773187}

Sizce post-pandemik dönemde tasarım dünyası ne şekilde ve hangi yönlere doğru evriliyor?

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci daha önce başlamış olan bir dizi değişikliği hızlandırdı. Çalışma ve buluşma alanlarıyla yaşam stillerinde birçok değişikliğe neden oldu. Vizyoner tasarımcılar bir süredir bu yeni talepler için akıllı çözümler üretmeye çalışıyorlar. Evde yeni yaşam ve çalışma alanları için hibrit, dönüştürülebilir ve çok işlevli ürünler tasarlamaya ve üretmeye odaklandılar. Bu sürecin kazananları, anında akıllı ve pratik çözümler sağlayabilenler oldu. Bu nedenle, yenilikçi fikirlerin bir kez daha ödüllendirildiğine tanık olduk.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Nendo 2008 tasarımı Bambi masa, Werner Aisslinger 2018 tasarımı Juli ofis koltuğu, Nendo 2012 tasarımı Drop kitaplık

Geleceğin yaşam ve çalışma alanlarındaki trendler nelerdir?

Gelecek için gerçek yeni yaşam ve çalışma trendi 'özgürlük'tür. Son kullanıcılar dünyanın farklı yerlerinde farklı şirketler tarafından üretilen farklı tasarımcılar tarafından tasarlanan farklı ürünleri karıştırarak bir arada kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle bu dönemde, evimiz ile çalışma alanımız arasında yeni bir bağlantı gözlemliyoruz. Bizi temsil eden, bizi dış dünyadan koruyan ve önceden kesin olarak birbirinden ayrılmış bu iki alan arasında çok daha güçlü bir örtüşme yaratıldı. Geçtiğimiz yıllarda hâkim olan geleneksel ve tamamen yaratıcılıktan uzak iç mekanların aksine ışık, renk ve malzemelerin dinamizmini de yeniden keşfediyoruz. Görünüşe göre nihayet kişiliğimizi bastıramayacağımızı anladık.

Evden çalışanlar Cappellini tasarımlarından en çok Marc Newson'un Riga masasını, Barber&Osgerby'nin Loop masasını, Rodolfo Dordoni tarafından tasarlanan Aliante kitaplığı tercih ediyorlar. Gün içinde dinlenmek isteyenler için Doğu Avrupalı ​​iki genç tasarımcı Matej Jansky ve Cyril Dundera tarafından tasarlanan ve çeşitli ortamlara uyum sağlayan hibrit bir tasarım olarak dikkat çeken ahşap MC gun, güzel, tam ahşaptan yapılmış hibrit bir şezlong olan MC tasarımını da evde çalışanlara öneriyoruz.

Cappellini'nin home-office çalışma alanları için geliştirdiği yeni ürünler nelerdir?

Cappellini, şu an yeni ürün aileleri üzerinde çalışıyor ve koleksiyonun bazı ikonik parçalarını tamamen yeni yüzeylerle yeniden piyasaya sürüyor. “Longsellers” dediğimiz, yani son kullanıcılarımız için bir garanti niteliğindeki uzun dönem satış devamlılığı olan zamansız tasarımlara öncelik veriyoruz. Bu nedenle yenilerini piyasaya sürmeden önce kataloğumuzda var olan ürünleri dikkatlice analiz ediyoruz.

Açıklayabileceğimiz yenilikler arasında, Jasper Morrison'ın hem ev hem de kamusal alanlar için tasarladığı güzel küçük bir koltuğu var. Sebastian Herkner imzasını taşıyan Litos koltuk sistemine yenilik getiriyoruz. Ayrıca yakın zamanda kafeler, konferans salonları ve toplantılar için ideal bir kullanım sunan Jasper Morrison'ın harika Tate sandalye koleksiyonunun canlı renklerle tasarlanan yeni modellerinin lansmanını yapacağız. Cappellini mobilya serilerimizi tamamlamak için dekoratif aydınlatmalara da oldukça önem veriyoruz. Antonio Facco ile benim birlikte tasarladığımız zarif Arya aydınlatma ve Werner Aisslinger'ın eğlenceli Cord Lamp'i olmak üzere yeni ürünler de aydınlatma koleksiyonumuzda yerini aldı.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Jasper Morrison tasarımı Tate sandalyeler

{773217}

Tasarım sektöründe yetenek avcısı olarak tanınan Cappellini markasının yeni keşfettiği yetenekler arasında yakın zamanda hangi isimler öne çıkacak?

Doğrusu, yeni yükselen yeteneklerin uluslararası panoramasını incelemeyi seviyorum. Özellikle ilginç genç İtalyan tasarımcılardan oluşan bir grup var: gelecek vadeden ve evrensel olarak beğenilen Elena Salmistraro, Cappellini'de staj yaptıktan sonra kendi tasarım stüdyosunu açtı ve benimle bazı parçalar tasarlayan Antonio Facco, Elle Decor Italia tarafından önerilen yılın genç tasarımcısı seçildi. Ayrıca Doğu Avrupa tasarımları giderek daha ilginç hale geliyor. Bu yıl Cappellini olarak koleksiyonlarımıza Çek Cumhuriyeti'nden iki genç tasarımcının ürünlerini dahil ettik.

Cappellini markası sürdürülebilir bir gelecek için tasarımlarında hangi hususlara öncelik veriyor?

Bir şirket için sürdürülebilirlik, geçmişte sıklıkla karşılaştığımız gibi yalnızca bir pazarlama aracı olmamalıdır. Patricia Urquiola'nın son olarak Cappellini için tasarladığı Lud'o Lounge koltuk geri dönüştürülmüş ve biyolojik olarak parçalanabilir malzemelerin kullanımıyla sürdürülebilir tasarıma güzel bir örnek teşkil ediyor. Toksik olmayan boyaların kullanımı, ürünün ambalaj seçimi ve atık kontrolü tasarım aşamasında öncelikli planlananlar arasında gelmelidir. Zaten gezegenimiz çok fazla suistimal edildi ve zarar gördü, çevreyi korumak herkesin görevi olduğu gibi yöneticilerin ve tasarımcıların da görevidir. Cappellini markası olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde hareket ediyoruz.

Sanat Direktörü Giulio Cappellini ile Tasarımın Geleceği

Patricia Urquiola 2020 tasarımı Lud'o Lounge koltuk

OGGUSTO Dekorasyon Editörü Naz Gürlek’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları